Bývanie syna ešte donedávna najmocnejšieho prokurátora v štáte Jaromíra Čižnára vyvoláva veľké otázniky. Juraj Čižnár žije v nadštandardnom byte v milionárskom komplexe River Park v hlavnom meste. Nehnuteľnosť patrí schránkovej firme na Cypre.

Mladý Čižnár je prokurátorom okresnej prokuratúry asi rok. Koľko za svoju luxusnú strechu nad hlavou platí, odmieta prezradiť. Jeho majetkové pomery teraz preverí Generálna prokuratúra SR. Tá, ktorej jeho otec ešte minulý mesiac šéfoval.

Medzi boháčmi

Je krátko pred ôsmou ráno. Z podzemných garáží v komplexe River Park na dunajskom nábreží vychádza čierny Mercedes GLE v hodnote 80-tisíc eur. Za jeho volantom sedí mladý prokurátor Juraj Čižnár. Ten v minulosti tvrdil, že mu väčšinu peňazí na drahé auto poskytla jeho stará mama, ktorá predala nehnuteľnosť. Mercedes ešte pred chvíľou parkoval na mínus treťom podlaží určenom len pre rezidentov a majiteľov bytov v honosnej budove. Čižnár junior si nasadzuje slnečné okuliare a mieri na svoje pracovisko na Okresnej prokuratúre Bratislava II.

Parkovacie miesto, ktoré Juraj Čižnár využíva v podzemných garážach, patrí eseročke Nubil. Prokurátor priznal, že si byt prenajíma práve od tejto spoločnosti.    Majiteľom Nubilu je schránková firma na Cypre GIRNUKS PROPERTY LIMITED.

FOTO mladého Čižnára, syna bývalého prokurátora Jaromíra Čižnára nájdete v GALÉRII >>

Na naše otázky, aké vysoké nájomné za byt a parkovacie miesto platí a z čoho ho financuje, Čižnár neodpovedal. Rovnako mlčal aj o ďalších skutočnostiach, ktoré by mohli záhadu okolo jeho bytu rozlúsknuť. Napríklad, aký veľký byt a na ktorom podlaží užíva. Skrátka, či je nájomné adekvátne polohe, rozlohe a vybaveniu bytu, respektíve, či si konkrétne nájomné môže zo svojho príjmu vôbec dovoliť.

„V prípade požiadania všetky potrebné doklady a informácie vzťahujúce sa k mojim majetkovým pomerom predložím svojim nadriadeným, pretože som si istý, že sú právne absolútne relevantné a pravdivé,“ napísal nám prokurátor.

Nájmy v River Parku sa v rámci Bratislavy radia medzi najvyššie a väčšinou kolíšu v rozmedzí od tisíc do štyri a pol tisíca eur. Plat Juraja Čižnára môže byť okolo dva a pol tisíca eur.

Úspešný pri štáte

Konateľom spomínanej firmy Nubil je Martin Marko. Podľa Čižnára je Marko aj majiteľom cyperskej firmy. Podnikateľ disponuje v komplexe prostredníctvom ďalších firiem s rovnakým pozadím  aj inými bytmi.

Jadro biznisu Martina Marka tvorí reklamná agentúra MW PROMOTION. Tá za bývalých vlád získavala kontrakty od množstva štátnych inštitúcií. V roku 2017, keď na premiérskej stoličke sedel Robert Fico, napríklad od úradu vlády na konzultačné služby za vyše 57-tisíc eur. Agentúre sa darilo aj v biznise s ministerstvom školstva. V roku 2015 podpísali zmluvu, podľa ktorej Markova firma za 880-tisíc eur zrealizuje komunikačnú stratégiu a mediálnu kampaň projektu Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva. Tri roky nato získala od rezortu nenávratný finančný príspevok 142-tisíc eur. Úspešná je aj v štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, kde pôsobil brat bývalého generálneho prokurátora Peter Čižnár.

Spojené nádoby

Robert Fico je priateľ a spolužiak Jaromíra Čižnára. Čižnárov syn pôsobí na Okresnej prokuratúre Bratislava II, ktorú riadi Ficov švagor Svetozár Chabada. Na rovnakej prokuratúre pracuje ako právna čakateľka prokuratúry aktuálna Ficova priateľka Katarína Szalayová. PLUS 7 DNÍ pred dvomi týždňami informovalo, že Szalayová žije, rovnako ako mladý Čižnár, v luxusnom byte v River Parku. Koľko ju stojí mesačný nájom, kto jej ho platí a komu byt patrí, sme sa od nej dodnes nedozvedeli.

Preklepnú ho

Majetkové priznanie Juraja Čižnára má dokopy dva riadky. V prvom je spomínaný Mercedes za 80-tisíc eur, v druhom hodinky za 8-tisíc eur. Podľa výpisu nevlastní žiadnu nehnuteľnosť. V dokumentoch iných prokurátorov svieti aj kolónka o záväzkoch prokurátora, a to tých, ktoré majú hodnotu viac ako 6 600 eur. Ročné nájomné v River Parku túto cifru rozhodne prevyšuje. Nie je jasné, kedy sa syn exgenerálneho prokurátora do bytu nasťahoval, a preto sa nateraz nedá povedať, či mal v priznaní nájomné uviesť.

Firma Nubil podľa zverejnených účtovných závierok vo svojej histórii nezarobila ani cent a od vzniku je permanentne v červených číslach. Generálna prokuratúra vo svojom stanovisku uviedla, že majetkové pomery Juraja Čižnára a Kataríny Szalayovej preverí. „Pokiaľ ide o medializované informácie, obaja budú vyzvaní, aby sa k nim vyjadrili,“ napísala nám hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. 

FOTO mladého Čižnára, syna bývalého prokurátora Jaromíra Čižnára nájdete v GALÉRII >>