Tip na článok
Emeritný arcibiskup Ján Sokol si užíva dôchodok. Policajné vyšetrovanie hospodárenia Trnavskej arcidiecézy z čias jeho šéfovania stále pokračuje.

Pochybne financovaný dom dôchodcov, ktorý podporil Sokol, nefunguje

Domov dôchodcov v rodisku bývalého trnavského arcibiskupa Jána Sokola, známy pre sporné financovanie, stále nie je v prevádzke. Nestarajte sa, odkázal bývalý starosta obce.

Galéria k článku (9 fotografií )
Ján Sokol: Emeritný arcibiskup si užíva dôchodok. Policajné vyšetrovanie hospodárenia Trnavskej arcidiecézy z čias jeho šéfovania stále pokračuje.
Róbert Bezák: Upozornil na sporné nakladanie s financiami v Trnavskej arcidiecéze v čase, keď jej šéfoval Ján Sokol. Bezáka odvolali.
Na čo sa čaká?: Luxusný domov dôchodcov v Jacovciach je skolaudovaný, no stále neslúži svojmu účelu. Na snímkach vpravo podoby penziónu v minulosti.

Azda najznámejší penzión pre seniorov na Slovensku, ktorého výstavbu podporila státisícmi eur Trnavská arcidiecéza pod vedením vtedajšieho arcibiskupa Jána Sokola, je dokončený.

Oficiálnym úkonom to potvrdili príslušné úrady. Hoci pečiatka na dokumentoch o skolaudovaní honosnej budovy v Jacovciach pri Topoľčanoch zaschla pred vyše rokom, objekt doteraz neslúži svojmu účelu.

Starosta obce Jaroslav Božik netuší, prečo zariadenie, ktoré malo podľa pôvodných plánov fungovať už od roku 2011, nie je v prevádzke. Ľudia, čo sa môžu k projektu vyjadrovať, sú zas skúpi na slovo. Verejnosti odkazujú, že keď budú stáť o medializáciu, sami o to požiadajú.

Len sa netreba starať

Na slovenské pomery honosná budova domova dôchodcov v Jacovciach zíva prázdnotou. Na prvý pohľad je zrejmé, že upratovacia čata sa objektu ešte ani nedotkla. Špinavé okná, zaprášené dlážky, nábytok nevybalený alebo zjavne odkiaľsi pozvážaný, zložený, ako prišlo. Zanedbané je i okolie. Všade burina, neporiadok, ba aj pootvorená šachta koledujúca o problém.

Keďže areál nie je oplotený a tabuľu s nápisom Zákaz vstupu by ste v ňom hľadali márne, k úrazu stačí naozaj málo. „Prečo to nefunguje, nevieme. Skolaudované je to už vyše roka, ak nie dva.

My sme zatiaľ nedostali ponuku, že by služby domova mohli využívať naši občania, hoci by nám to veľmi pomohlo, keďže zariadenie podobného typu v obci nemáme. Na ďalšie podrobnosti sa však musíte opýtať kompetentných,“ bolo jediné, čo k otázke prevádzkovania penziónu povedal starosta Jacoviec Jaroslav Božik.

Viac informácií poskytnúť odmietol. Dôvodí, že celú záležitosť zdedil po predchodcoch. Medzi riadkami však cítiť, že nič, čo sa v dedine spája s menom známeho rodáka Jána Sokola, nehodno komentovať, kritizovať či, nedajbože, sa v tom hlbšie vŕtať.

Veď bývalý trnavský arcibiskup sa vzorne stará o rodnú viesku aj nový kostol dal pred pár rokmi postaviť a Jacovce pravidelne navštevuje. V rodičovskom dome, kde žije jeho brat s manželkou, má stále k dispozícii izbu. Aj súčasný starosta si to zrejme uvedomuje.

„Viete, ja som vysokointeligentný chlap. Preto som opatrný a bol by som nerád, keby sa moje meno objavilo v médiách v nejakých nekalých súvislostiach,“ uzavrel. A ochotne poskytol kontakt na osobu, ktorá by mala mať na starosti komunikáciu týkajúcu sa domova dôchodcov.

Čítajte viac:

Kauza Sokolových transakcií: Prehovorila dcéra "bezdetných" manželov

Starajte sa o iných!

Poverenou osobu je Ľubomír Bošanský, bývalý starosta obce a súčasný zástupca občianskeho združenia Metropolitánik, ktoré stojí za výstavbou luxusného penziónu v Jacovciach. V minulosti ako nominant KDH riadil Štátny fond rozvoja bývania, farby kresťanských demokratov hájil aj ako poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Bošanský prezval vedenie združenia Metropolitánik po synovcovi bývalého trnavského arcibiskupa Jozefovi Sokolovi, ktorý ho v roku 2008 zakladal. Už krátko po vzniku Metropolitánika prišlo na účet združenia z Trnavskej arcidiecézy zhruba dvadsať miliónov slovenských korún, vyše 660-tisíc eur.

Financie poslal vtedajší trnavský arcibiskup Sokol. Tvrdil, že ide o dar bezdetných manželov Garbovcov z USA pre cirkev, určený na charitatívne účely. Neskôr sa ukázalo, že manželia neboli bezdetní. Mali dcéru Darinu Kreitschitzovú, ktorá žila v roku 2012 v Kalifornii.

Tá slovenským novinárom poskytla otcov testament, kde sa písalo, že peniaze z nadácie ním založenej môžu byť použité výlučne na charitatívne účely, najmä na pomoc chorým, bezvládnym i trpiacim, a „nikdy nie na osobné ciele“.

Otázne je, či možno luxusný penzión, v ktorom mali klienti platiť od 600 do 1 200 eur, skutočne považovať za charitu. „A vás prečo trápi, že domov ešte nefunguje? Vari sa tam chcete ubytovať alebo zamestnať? Podajte si žiadosť!“ pustil sa do nás Bošanský, keď sme mu položili otázky ohľadom prevádzkovania zariadenia.

Po počiatočných slovných naťahovačkách, že je síce oprávnený vyjadrovať sa k téme jacovského domova a môže sa vyjadriť aj tak, že sa nevyjadrí, napokon uviedol, že zariadenie by malo začať fungovať ešte tento rok.

„Viac vám k tomu však povedať nemusím, lebo vy si aj tak napíšete svoje. Chodíte tam načierno fotiť kadekto, motáte sa tam novinári ako motovidlá. Ak bude niečo zaujímavé, keď budeme zariadenie otvárať a budeme potrebovať reklamu, sám vám osobne zavolám,“ ubezpečil Bošanský, vykonávajúci pri budovaní penziónu pre seniorov stavebný dozor.

Na záver si neodpustil poznámku, že aj tak nechápe, prečo nás trápi práve tento domov dôchodcov. „Prečo sa nestaráte o iné domovy dôchodcov a nerobíte im reklamu? Takéto sprostosti nikomu nič nedajú!“ rozčuľoval sa.

Polícia stále vyšetruje

Takéto sprostosti, povedané slovníkom bývalého štátneho úradníka, však zaujímajú napríklad políciu a prokuratúru. Orgány činné v trestnom konaní stále preverujú finančné šafárenie Trnavskej arcidiecézy z čias, keď jej šéfoval Ján Sokol.

Už v roku 2012 začal vyšetrovateľ v tejto veci stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

„Vyšetrovanie v uvedenej veci doposiaľ nebolo právoplatne skončené. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry priebežne vykonáva vyšetrovacie úkony na území Slovenskej republiky, a tieto sú vykonávané aj na základe dožiadania o právnu pomoc mimo slovenského územia,“ vysvetlil hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave Mojmír Huna.

Dodal, že vzhľadom na uvedené skutočnosti nemožno odhadnúť termín ukončenia vyšetrovania. Na čudné hospodárenie Trnavskej arcidiecézy upozornila audítorka kontrolujúca peňažné transakcie a účty.

Robila tak na pokyn Sokolovho nástupcu vo funkcii arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý sa nebál kritizovať predchodcove prešľapy. Zjavne tým však otvoril trinástu komnatu Trnavskej arcidiecézy, čo sa v našich končinách neodpúšťa.

V júli 2012 vtedajší pápež Benedikt XVI. odvolal Bezáka z úradu trnavského arcibiskupa. Do dnešného dňa nie je jasné, prečo tak urobil. Zatiaľ čo Bezák odišiel do kláštora pri talianskej Verone, kontroverzný Sokol, ktorý bol podľa dokumentov Ústavu pamäti národa agentom komunistickej Štátnej bezpečnosti, si na Slovensku užíva pokojný dôchodok.

Neprekáža, že mal ako arcibiskup vo vatikánskej banke účet a na ňom státisíce eur, zrejme úspory zo mzdy od štátu. Nedávno prijal pozvanie do trnavskej Katedrály svätého Jána Krstiteľa na slávenie stretnutia diecézneho presbytéria, aby sa zúčastnil na slávnostnej omši.

Pri tejto príležitosti povedal, že by rád Bezáka objal a pozdravil. Bezák sa na akcii neobjavil. Vraj mu nebolo možné doručiť pozvánku, keďže podľa Sokola „nepoznajú jeho adresu a vedia, že neprijíma poštu“.

VIDEO Plus 7 Dní