Tip na článok
Minister dopravy Ján Počiatek (vpravo) v prípade vily Gašparoviča juniora naťahuje čas.

Počiatkov dvojaký meter: Prípad Gašparovičovej megavily odkladá

Nie vždy a nie všetko ministerstvu dopravy trvá dlho. V prípade Gašparovičovej vily sa však Počiatek príliš neponáhľa.

Galéria k článku (4 fotografie )
Obluda: Z fotografie je jasné, že vila Gašparoviča mladšieho je proporciami skutočne obrovská. Na snímke počas kontrolného dňa so stavebným dozorom.
Nelegálna: Vila Iva Gašparoviča je o tri metre vyššia, ako by mala byť podľa stavebného povolenia. Zlegalizovať stavbu bude prakticky nemožné.
Ťažkosti: S megavilou na betóne má kardiochirurg iba problémy.

Prípad neskolaudovanej a z právneho hľadiska ani neskolaudovateľnej vily exprezidentovho syna Iva Gašparoviča skončil po proteste Krajskej prokuratúry v Bratislave na stole ministra dopravy Jána Počiatka.

Ten bude musieť rozhodnúť, či sa Gašparovič junior do novej vily nasťahuje, alebo dom, nebodaj, bude musieť zbúrať. Vzhľadom na to, že sme stále na Slovensku, s tým búraním to také jednoduché nebude.

Protest prokurátora

Vila kardiochirurga Iva Gašparoviča a jeho manželky Anety stojí v lukratívnej bratislavskej časti na Bôriku. Pôvodné stavebné povolenie, ktoré na túto stavbu vydali úrady, umožňovalo postaviť ju ako dvojpodlažnú s jedným podzemným podlažím. Lenže stavebník sa s kopaním podzemia neobťažoval.

Postavil ho na povrchu terénu a prihrnul ho zeminou. Tú stabilizoval železobetónovými múrmi a na vrchu takto vyrobeného „podzemného“ podlažia pribudli ďalšie podlažia.

Vila narástla do výšky a dnes meria o tri metre viac, než to umožňovalo platné stavebné povolenie. K tomu pribudol päťmetrový oporný „plot“. Ten vyrástol nad pozemkom susedov Mrázovcov a zatienil im kus záhrady.

Čítajte viac:

Susedia Gašparovičovho syna sú zúfalí: Zabarikádoval nás svojou vilou!

Nesúlad opachy so stavebným povolením začali susedia Mrázovci riešiť na úradoch. Tie im v prvom stupni dali za pravdu a úradníci zo stavebného úradu v bratislavskom Starom Meste rozhodli, že ide o čiernu stavbu.

Prípad takmer okamžite prevzal vtedajší Krajský stavebný úrad - a ten už taký striktný nebol. Gašparovičovcom vyšiel v ústrety a vydal dodatočné povolenie na zmenu stavby.

Úrad si však na dodatočné povolenie nevyžiadal ani stanovisko magistrátu, ani stanovisko mestskej časti. Keby tak totiž bol urobil, minimálne od mestskej časti Bratislava- Staré Mesto by bol s najväčšou pravdepodobnosťou dostal negatívnu odpoveď. Stavebník totiž porušil platný územný plán.

Netrvalo dlho a Ivo Gašparovič sa pokúsil povolenú vilu aj pofidérne skolaudovať. Okresný stavebný úrad, ktorý nahradil Krajský stavebný úrad, vydal kolaudačné rozhodnutie. Susedia Mrázovci sa odvolali na nadriadenom orgáne - na ministerstve dopravy.

Ministerstvo muselo uznať argument, že vila je v rozpore s územným plánom, a kolaudačné rozhodnutie zrušilo. Na daný stav zareagovala Krajská prokuratúra. Tá podala protest proti skolaudovaniu čiernej stavby vily pod Bôrikom. Okrem iného stavebnému úradu, ktorý vydal dodatočné stavebné povolenie, vyčítala, že neoznámil magistrátu, že sa začalo konanie o dodatočnom povolení.

„Ak stavebný úrad nezabezpečil záväzné stanovisko hlavného mesta a o začatí konania ho neupovedomil, rozhodnutie vychádza z nedostatočne zisteného skutkového stavu veci,“ píše v proteste prokurátorka Miroslava Vychovalá a navrhuje dodatočné povolenie zrušiť a chyby v novom konaní odstrániť.

Čítajte viac:

Výsmech občanovi: Gašparovičovmu synovi skolaudovali kontroverznú megavilu

Minister má čas

Okresný stavebný úrad protest prokurátorky odmietol uznať a spis postúpil na nadriadený orgán - ministerstvo dopravy. Ani ministerstvo protest neuznalo. A tak sa Mrázovci odvolali, tentoraz priamo k ministrovi dopravy.

„Pätnásteho decembra 2014 sme požiadali o prerokovanie veci pred správnym orgánom. Tým nie je nik iný než priamo minister dopravy Ján Počiatek. Ozval sa nám tajomník rozkladovej komisie, že môžeme prísť nahliadnuť do dokumentácie. Ale to sme nežiadali. My sme 19. januára opäť žiadali o prerokovanie pred ministrom - na čo máme nárok, pretože tak hovorí zákon.

O štyri dni nám prišla odpoveď od tajomníka rozkladovej komisie Miloša Pašku, že nám môže zabezpečiť iba nahliadnutie do spisu. Takú istú odpoveď sme dostali aj od sekčnej šéfky Martiny Pastýrikovej.

Minister nič. Mlčí. Pritom ak niekto odďaľuje vyriešenie veci, je to práve on. Odvolali sme sa 15. 12., zákonná tridsaťdňová lehota vypršala a nepredĺžili ju na 60 dní,“ krúti hlavou nad správaním úradov Gašparovičov sused Ján Mráz.

Podľa hovorcu ministerstva dopravy je maximálna zákonná lehota na rozhodnutie, aj vzhľadom na zložitosť prípadu, do 60 dní od doručenia rozkladov, teda do 21. 3. 2015. Ministerstvo totiž údajne bralo do úvahy dátum januárovej žiadosti Mrázovcov.

Vedia si aj švihnúť

Nie vždy a nie všetko ministerstvu trvá tak dlho. V prípade Gašparovičovej vily sa minister neponáhľa. Keď ide o obchvat Bratislavy a megabiznis tejto vlády, ministerstvo dokáže byť rýchle až-až.

Sťažnosť obyvateľa Ondreja Hana proti územnému rozhodnutiu, ktorým postavia obchvat Bratislavy v bezprostrednej blízkosti jeho rodinného domu, napríklad dokázalo ministerstvo vyriešiť obratom ruky.

Odvolanie zamietlo pár dní pred Vianocami, 17. decembra 2014, a ani sa neobťažovalo s doručením zamietavého stanoviska poštou. Páni úradníci vyvesili dokument na verejnú vývesku a zvesili ho z nej 2. januára.

Ak bol sťažovateľ náhodou cez sviatky na dovolenke, mal jednoducho smolu. Z tohto dvojrýchlostného spôsobu je teda jasné, že pán minister a jeho ľudia vedia byť naozaj rýchli. Ak chcú. Žeby v kauze Gašparovičovej vily jednoducho rýchli byť nechceli?

„Najlepšia metóda je nechať vec ‚vyhniť‘. Alebo dať iným úradom čas, aby mohli zmeniť potrebné rozhodnutia - napríklad taký územný plán,“ dodáva Gašparovičov sused Mráz.

VIDEO Plus 7 Dní