Súťaže na esbéesky pre štátnu Slovenskú poštu sa stali témou číslo jeden minulý týždeň v parlamente. Na čas dokonca prebili hádky o tom, či má byť očkovanie povinné. Tri z nich totiž vyhrala spoločnosť Lama SK, ktorá je pokladaná za blízku kajúcnikovi Ľudovítovi Makóovi. Ten už vypovedal proti množstvu vysokopostavených ľudí. Súťaž kritizuje najmä Robert Fico. Zákazku však dostane aj známy Bonul.

Západ, stred aj východ

Lama SK ponúkla Slovenskej pošte najlepšie ceny za stráženie. Spolu uzavreli tri rámcové zmluvy. Pošta tak môže počas štyroch rokov vyplatiť Lame až 9,5 milióna eur.

Firma Lama SK je pokladaná za blízku bývalému riaditeľovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi. Jej názov má byť podľa Roberta Fica skratkou prvých dvoch písmen mena LAjo MAkó. Jej oficiálny majiteľ, právnik Boris Reken to odmieta a vyhráža sa Ficovi žalobou. Na prepojenia Makóa a Lama SK však už dávnejšie poukázal napríklad portál Aktuality.sk. Makó patrí medzi prvých významných kajúcnikov, ktorí začali vypovedať o tak­zvaných veľkých rybách v polícii. Na základe jeho výpovedí zadržali vysokopostavených policajných funkcionárov, medzi nimi aj dvoch prezidentov polície, Tibor Gašpara a Milana Lučanského.

Štátna korupcia?

Po tom, čo začal Makó spolupracovať, bol prepustený z väzby. Vo výpovedi priznal napríklad aj to, že mu Norbert Bödör na ruku vyplácal desaťtisíc eur mesačne, lebo plat vo verejnej správe sa mu zdal malý. Ako sme už písali v minulosti, na časť majetku mu prokuratúra nesiahla, hoci priznal horibilné úplatky. Najnovšiu výhru Lama SK v súťaži označil Fico za štátnu korupciu. „Udavač Makó, aby si zachránil vlastnú kožu, porozprával všeličo a dostal veľa ľudí do väzby. Veľa ľudí je vďaka jeho exkluzívnym výpovediam obvinených zo závažnej trestnej činnosti,“ tvrdí expremiér. Makó je podľa neho človek, ktorý si užíva v Dubaji a stretával sa nielen s expremiérom Igorom Matovičom, ale aj so súčasným premiérom Eduardom Hegerom.

Vydiera koalíciu?

Fico dokonca vyslovil presvedčenie, že Slovenská informačná služba dostala 20 miliónov eur za to, že prijme Ľudovíta Makóa. „Je to zvrhlosť,“ dodal Fico, ktorý vraj nevylučuje, že Ľudovít Makó vydiera aj predstaviteľov koalície tým, že ak nedostane, čo chce, bude v rámci výpovedí hovoriť aj o nich.

Lama SK však nie je jediná firma, ktorá vyhrala súťaž Slovenskej pošty. Na východnom a strednom Slovensku bude pre ňu zabezpečovať prevoz financií známa spoločnosť Bonul, ktorá patrí otcovi obvineného oligarchu Norberta Bödöra. Fico pritom v minulosti rečnil na oslavách tejto esbéesky, na čo poukázal práve týždenník PLUS 7 DNÍ.

Keďže tendrami sa zaoberal parlament a Poštu kritizovala aj koalícia, reagoval na to minister dopravy Andrej Doležal. „Za súčasných podmienok jednoducho nie je možné vylúčiť spoločnosť len preto, že to niekto chce alebo je na to spoločenská objednávka. Musíme zostať pri zemi a musíme rešpektovať zákony o verejnom obstarávaní a vôbec zákony ako také,“ vraví minister.