Tip na článok
Pani sudkyňa: Podľa Ivety Halvoňovej sme si pred zákonom nie všetci rovní. Ale ináč je to zrejme veselá kopa.

Podivné správanie bratislavskej sudkyne: Bojí sa predvolať Fica?

Súd opäť nevie nájsť premiéra. Nepreberá si zásielky, ktoré sa mu snažia doručiť na niekoľko adries.

Galéria k článku (6 fotografií )
Schránka: Robert Fico v paneláku v Karlovej Vsi nebýva, nemá tam ani byt, nechal si tam však schránku.
Schránka: Robert Fico v paneláku v Karlovej Vsi nebýva, nemá tam ani byt, nechal si tam však schránku.
Vlastní len chatu: V majetkovom priznaní sa hlási len ku chate.

Konečne to Slovákom kompetentná a zodpovedná osoba zrozumiteľne vysvetlila. Úplne nezávislá sudkyňa okresného súdu v treťom bratislavskom okrese Iveta Halvoňová všetkým občanom veľmi dôrazne a jasne odkázala, že nie všetci sme si pred zákonom rovní. Podľa nej je totiž v našej krajine kategória ľudí, na ktorú treba používať úplne iný meter ako na bežný plebs.

Kapacita v talári túto úzku skupinu prominentov dokonca špecifikovala. Je to pán premiér a ctení poslanci zákonodarného zboru, ktorí na základe jej vyjadrení môžu odteraz úplne legitímne ignorovať súdne zásielky. V žiadnom prípade im pritom nehrozí, že by ich - ako obyčajných smrteľníkov nepreberajúcich si úradnú poštu - prišli predviesť príslušníci Policajného zboru.

Ukričaná

Sudkyňa Halvoňová prelomový právny názor vyslovila počas pojednávania v spore, v ktorom za ohováranie exministra dopravy Jána Počiatka obžalobe čelí svojrázny a pre niekoho možno i kontroverzný aktivista Martin Daňo. V minulosti si totiž okrem iného dovolil vyzvať člena vládneho kabinetu a predstaviteľa strany Smer, aby sa podrobil drogovému testu.

Skutočnosť, že slovenská sudkyňa naozaj vyriekla čosi také a že nejde len o výplod čejsi fantázie, dokazuje zvuková nahrávka z predmetného pojednávania. Sociálnou sieťou začala kolovať pred pár dňami a po jej vypočutí nejednému občanovi zrejme padla sánka.

Stratený

Zarazilo najmä správanie sudkyne, ktorá kričala a jej vystupovanie miestami prechádzalo takmer do hystérie. Hoci pojednávanie netrvalo dlho, jeho obsah napokon predstihol očakávania. Iveta Halvoňová totiž vyriekla aj vety, ktoré hádam navždy zostanú zapísané v análoch slovenského súdnictva.

Hlavnou témou bola neprítomnosť svedka, ktorému sa nepodarilo doručiť predvolanie. Napriek nesmiernej snahe sa súdu nepošťastilo nájsť predsedu vlády Roberta Fica. Jednoducho ho niet. Zásielky si neprebral na žiadnej z adries, ktoré mal súd k dispozícii. Akoby šlo o bezdomovca nenápadne sa pohybujúceho na neznámych miestach.

Súdna pošta mu márne chodila do jeho bývalého bydliska v bratislavskej Karlovej Vsi, kde, mimochodom, stále visí schránka s jeho menom, hoci v paneláku na Ulici Hany Meličkovej nevlastní žiadnu nehnuteľnosť a takmer štyri roky tam nebýva.

Schránka: Robert Fico v paneláku v Karlovej Vsi nebýva, nemá tam ani byt, nechal si tam však schránku.
Schránka: Robert Fico v paneláku v Karlovej Vsi nebýva, nemá tam ani byt, nechal si tam však schránku.
Martin Domok

Schránka: Robert Fico v paneláku v Karlovej Vsi nebýva, nemá tam ani byt, nechal si tam však schránku.Foto: Martin Domok

Na jeseň 2012 sa presťahoval do luxusného komplexu Bonaparte na hradnom vŕšku. Za viac ako 2 500 eur mu tam byt s veľkou terasou a so super výhľadom na Bratislavu prenajal šikovný podnikateľ Ladislav Bašternák, ktorý aktuálne čelí podozreniam, že milióny eur získal „vďaka“ pofidérnym vratkám DPH.

Napriek tomu, že na Slovensku azda niet človeka, ktorý by nevedel, kde pán premiér aktuálne býva, oznámenie o predvolaní sa mu nepodarilo doručiť ani do Bonaparte. A dokonca ani na jeho oficiálne pracovisko, ktorým je Úrad vlády SR. Odtiaľ vraj súdu až dvakrát odkáza li, že nie sú oprávnení takúto poštu preberať.

Dvojaký meter

Obhajca obžalovaného aktivistu Daňa, poslanec za OĽa- NO-NOVA Daniel Lipšic, v tejto súvislosti súdu navrhol, či by nebolo možné požiadať Policajný zbor o súčinnosť pri doručovaní pošty pánovi premiérovi. Sudkyňa Halvoňová na to až príliš rýchlo a akosi automaticky odvetila: „Nie. Určite nie pre premiéra.“ Na otázku prečo nie odborníčka v talári uviedla, že preto, lebo by to neurobila ani poslancovi.

Týmito vyjadreniami de facto priznala, že pre ňu existujú dve kategórie ľudí. Tí, ktorí musia dodržiavať zákony, pretože preberať si zásielky a ísť svedčiť na súd je psia povinnosť každého občana. Kto tak neurobí, toho jednoducho predvedie polícia, pričom takého nezodpovedného jedinca môže dokonca na 48 hodín zadržať. Nuž a do druhej skupiny Iveta Halvoňová zaradila premiéra a poslancov. Je to smutné, ale je to tak. Slovenská sudkyňa bez škrupúľ priznala, že aj takto funguje naša justícia.

Na jej správanie okamžite reagovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. „Nemožno robiť rozdiel medzi verejným činiteľom a iným účastníkom konania. Nepovažujem za vhodné, aby takéto výroky zazneli na pojednávaní z úst sudkyne,“ uviedla. Alibisticky však dodala, že výroky v tomto rozsahu „nie sú dostatočné na podanie disciplinárneho návrhu, aj s ohľadom na všetky okolnosti, ktoré sú k danému prípadu známe“.

Stratený premiér: Chodí do práce, po regiónoch, na hrádzu a zachytili sme ho dokonca pri vstupe do Bonaparte. Súd však Roberta Fica nevie nájsť.
Stratený premiér: Chodí do práce, po regiónoch, na hrádzu a zachytili sme ho dokonca pri vstupe do Bonaparte. Súd však Roberta Fica nevie nájsť.
Vlado Benko

Stratený premiér: Chodí do práce, po regiónoch, na hrádzu a zachytili sme ho dokonca pri vstupe do Bonaparte. Súd však Roberta Fica nevie nájsť.Foto: Vlado Benko

Samotná sudkyňa Halvoňová na naše otázky - okrem iného sme sa jej pýtali, prečo nie je možné pri predvolávaní premiéra využiť políciu a či je stále stotožnená so svojimi vyjadreniami - odpovedala, že v zmysle platného zákona, „je sudca povinný zdržať sa verejného vyslovovania svojho názoru o veciach prejednávaných súdmi, ktoré nie sú právoplatne skončené. Preto sa ako zákonná sudkyňa k uvedeným otázkam, týkajúcim sa procesného postupu v konkrétnej trestnej veci, nemôžem a ani nevyjadrujem“.

Podľa aktivistu Daňa sudkyňa, najmä čo sa týka narušovania princípu rovnosti občanov pred zákonom, hrubým spôsobom znižuje dôveryhodnosť justície v očiach verejnosti. Nevylúčil zároveň, že za zverejnenie zvukovej nahrávky mu sudkyňa uloží trest, čo by nebolo prvýkrát. „Už v minulosti za zverejnenie zvukových nahrávok som dostal sankciu tisíc eur. V súčasnosti očakávam, že za zverejnenie poslednej ma bude pokutovať tiež, ale nech, takýchto sudcov treba ukázať, lebo dnes sa to deje mne, ale zajtra komukoľvek inému,“ vysvetľuje Daňo, prečo zverejnil zvukovú nahrávku z pojednávania.

Otázky sme zaslali aj na Úrad vlády SR. Odpovedí sme sa nedočkali. Premiér nemal potrebu vysvetliť, prečo si nepreberá súdne zásielky, ani to, či sa jeho správaním majú inšpirovať ostatní občania.

Z jeho strany pritom nejde o prvé ignorovanie úradnej pošty. Už v minulosti, keď ho zažalovala expremiérka Iveta Radičová, mal súd problém doručiť mu „pozvanie“ na pojednávanie.

Ale aktuálne sa niet čomu čudovať. Veď ono to vyzerá tak, že pán premiér je naozaj bezdomovec. V majetkovom priznaní za minulý rok totiž priznal iba vlastníctvo chaty v obci Malé Leváre a vinohradov v bratislavskom Novom Meste. Možno by ho preto súd mal hľadať úplne inde ako doteraz.

Známa sudkyňa

Meno Ivety Halvoňovej nie je verejnosti úplne neznáme. Do povedomia sa sudkyňa dostala na jar 2012, keď za bieleho dňa v Bratislave zavraždili Zuzanu Dzivú. Dvoma ranami zo samopalu ju zastrelil bývalý manžel Milan, ktorý, ako sa ukázalo, ju niekoľko rokov týral, ubližoval a vyhrážal sa jej. Pištoľ na ňu vytiahol už v roku 2009, keď podala žiadosť o rozvod. Priložil jej ju k hlave a hrozil, že ju zastrelí. Nešťastiu sa podarilo zabrániť vďaka Zuzaninej duchaprítomnosti, pretože mužovi buchla po ruke a výstrel ju nezasiahol.

O niekoľko dní sudkyňa Halvoňová rozhodla, že Milan Dzivý patrí do vyšetrovacej väzby, a to z dôvodu možného pokračovania v protizákonnom konaní proti svojej manželke a uskutočnenia vyhrážok. Netrvalo však dlho a sudkyňa prekvapujúco svoje rozhodnutie zmenila. Presvedčil ju tvrdením, že pištoľ vystrelila náhodne.

Športovkyňa: Vo voľnom čase sa venuje športovým aktivitám.
Športovkyňa: Vo voľnom čase sa venuje športovým aktivitám.
Internet

Športovkyňa: Vo voľno čase sa venuje športovým aktivitám.Foto: Internet

Napriek protestu prokurátora Halvoňová Milana Dzivého na kauciu päťtisíc eur a s niekoľkými prísľubmi, že bude sekať dobrotu, prepustila na slobodu. Následné udalosti vyvrcholili Zuzaninou vraždou.

Sudkyňu Halvoňovú zviditeľnila aj dcéra Lucia, ktorej advokátska kancelária od decembra minulého roka sídli na Radvanskej ulici v komplexe Bonaparte. O to úsmevnejšie vyznievajú vyjadrenia jej mamy, ktorá počas pojednávania v spore Počiatek - Daňo na margo možného pobytu premiéra Fica uviedla, že ona teda nevie, kde je Radvanská ulica.

Na druhej strane, pani sudkyňa sa zisťovaním toho, kde sa Radvanská ulica nachádza, už zaťažovať nemusí. Minimálne nie kvôli dcére. Lebo, ako sme si už na Slovensku zvykli, aj v prípade mamy a dcéry Halvoňových platí, že jablko nespadlo ďaleko od stromu. Lucia totiž v máji tohto roka úspešne absolvovala výberové konanie na obsadenia miesta sudkyne Okresného súdu Bratislava I. Srdečne jej gratulujeme!

VIDEO Plus 7 Dní