Tip na článok

Podľa kávy poznáš politika: Chutí horká sociopatom a sadistom?

Vedci zistili prepojenie medzi horkou chuťou a sadizmom. Ako sú na tom naši politici?

Galéria k článku (12 fotografií )

Dvaja rakúski psychológovia z Innsbruckej univerzity sa podrobne pozreli, čo chuťové preferencie hovoria o človeku. Aký vlastne je. Kým pri ostatných chutiach (slaná, sladká, kyslá) boli výsledky nepresvedčivé, v jednom majú jasno.

Podľa výsledkov štúdie na tisíc ľuďoch existuje jasné prepojenie medzi obľubou horkej chuti a sociopatickým a sadistickým správaním. Kto má rád horké, je jednoducho náchylnejší byť väčší cynik, manipulátor a prah krutosti má posunutý oveľa ďalej ako iní ľudia.

V týždenníku PLUS 7 DNÍ sme sa teda pozreli na slovenských politikov, ako sú na tom s horkou chuťou. Ako vzorku sme vybrali nevinne vyzerajúcu kávu. Pýtali sme sa, či ju pijú s cukrom, mliekom, alebo ju majú radi horkú.

Pýtať sa napríklad na pivo či fernet má svoje úskalia, keďže ide o alkohol a nie všetci politici musia zákonite piť alebo sa neradi k tomu priznávajú. Nakoniec sa ukázalo, že ani kávu nepijú všetci.

Temní kávičkári

Spomedzi oslovených politikov sa k horkej káve priznal poslanec za Smer Anton Martvoň, poslanec za SKOK! Martin Chren i večný provokatér Alojz Hlina (KDH), ktorý sa priznal k horkej zalievanej káve.

Poslanec Chren akoby tušil, kam naše otázky smerujú, a ihneď, ako si uvedomil, že sa priznal k horkej chuti, dodal, že on vlastne horké ani nemá rád. „Skôr ju mám rád na vyváženie napríklad sladkej chuti. Vo všetkom musí byť rovnováha a hlavne si už musím kontrolovať sacharidy, lebo ako každému chlapovi mi hrozí, že sa rozšírim,“ dodal Chren.

Podľa rakúskych vedcov Christiny Sagiogluovej a Tobiasa Greitmeyera sa chute vyvíjajú počas života podobne ako charakter človeka. Príkladom je poslanec za Smer Ján Podmanický, ktorý pôvodne študoval teológiu.

„Od štúdia na vysokej škole som zvyknutý piť veľa zalievanej kávy. Kedysi som ju pil veľmi sladkú, dnes som si zvykol už na menej cukru,“ uviedol. Inými slovami, v slovenskej politike sa podľa rakúskej štúdie z neho stáva väčší cynik.

Trochu schizofrenicky pôsobí predseda OĽaNO Igor Matovič. „Pijem kávu na ‚Procházku‘, teda pol na pol. Polovicu mlieko, ale bez cukru. Keď si dávame kávu s manželkou, je to so šľahačkou a škoricovým cukrom navrchu,“ tvrdí Matovič.

Čítajte viac:

Politici a priznania: Počiatek by len na ženine rolexky robil dva roky!

Aj iné chute hovoria

„Chuťové preferencie podľa najnovších výskumov sú dané predovšetkým geneticky a formujú sa najmä v prenatálnom období,“ tvrdí psychologička Christina Sagiogluová z univerzity v Innsbrucku. Inými slovami, to, čo máme radi, určujú nielen rodičovské gény, ale najmä naše matky počas tehotenstva.

Sagiogluová a Tobias Greitmeyer vo svojom výskume spomínajú aj iné štúdie, ktoré spájajú chuťové preferencie s osobnými vlastnosťami. Napríklad ľudia, ktorí majú radšej sladké biele víno, sú väčší neurotici ako tí, čo preferujú suché biele víno.

Ďalšie výskumy ukázali, že ľudia obľubujúci ovocie a zeleninu, respektíve zdravé potraviny, sú v živote všeobecne otvorenejší a radi skúšajú nové veci. Naopak, ľudia so záľubou v nezdravých, tučných jedlách majú tendenciu k neurotizmu a precitlivenosti.

Vedci vo viacerých štúdiách zároveň zistili, že milovníci štipľavého a kofeínu sú väčší extroverti. „Výskumy jasne ukazujú prepojenie aj medzi obľubou kofeínu a väčšou zážitkovosťou a posúvaním hraníc,“ tvrdí výskumníčka Sagiogluová z Innsbrucku. Preložené do ľudskej reči, sú väčší liberáli.

Predseda tých slovenských Richard Sulík však kávu podľa vlastných slov nepije, lebo mu nechutí, čo asi nie je najlepšia vizitka. Svoj liberalizmus však čiastočne zachránil. „Nemám rád chuť kávy, ale preferujem energetický nápoj,“ uviedol Sulík.

Energetické nápoje obsahujú okrem kofeínu mnoho cukru. A ľudia s láskou k sladkému majú zase tendenciu byť prívetivejší ako ostatní. No ani konská dávka cukru zrejme nedokáže ovplyvniť prívetivosť v otázke utečencov.

Jedlo mení správanie

Sagiogluová s Greitmeyerom sa vo svojom výskume odvolávajú na ďalšie štúdie, ktoré hovoria, že nielen chuťové preferencie prezrádzajú, akí ľudia sú, ale dokonca samotné jedenie dokáže ovplyvniť správanie.

„Jedenie sladkého zvyšuje ochotu pomôcť iným ľuďom a znižuje úzkosť. Naopak, horké jedlo robí ľudí cynickejšími a zvyšuje nevraživosť,“ tvrdí Greitmeyer.

Podľa vedcov to má evolučnú logiku. Kým sladké znamená prísun energie, pocit bezpečia a bezstarostnosti, horkú chuť máme zakódovanú ako signál jedu alebo pokazeného jedla, čo zvyšuje ostražitosť a pocit nebezpečia. Slovenskí politici by si mali povinne pred každým rokovaním dávať krémeše a nie horký fernet.

Ako dodáva Greitmeyer, zmena správania po gurmánskom zážitku sa stáva chronickou práve u ľudí so záľubou v horkých jedlách.

Nepriestrelný prieskum

Pesimisti budú určite namietať, že nejaký prieskum dvoch Rakúšanov nemôže povedať, že ak niekto má rád horké, tak je hneď sociopat, manipulátor a sadista. To netvrdia ani rakúski vedci. Ich výskum je však veľmi podrobný.

Viac ako tisíc ľudí s rôznym vzdelaním, vekom a povolaním okrem otázok na jedlá podrobili dvom psychologickým testom, ktoré mali vylúčiť chyby. Pri žiadnej inej preferovanej chuti neboli výsledky také jasné ako pri horkej.

„Výskum jasne preukázal prepojenie medzi výberom jedál a charakterom človeka. Obľuba horkej chuti sa jednoznačne spája s tendenciami k antisociálnemu a psychopatickému správaniu a najviac sa prejavuje pri každodennom sadizme. A za tým si stojíme,“ uzatvára Christina Sagiougluová z Inštitútu psychológie Innsbruckej univerzity.

Akú kávu majú radi?

Robert Kaliňák (Smer), minister vnútra - kávu nepije Peter Pellegrini (Smer), predseda NR SR - espreso s cukrom Ján Počiatek (Smer), minister dopravy - espreso s mliekom a cukrom Miroslav Lajčák (Smer), minister zahraničných vecí - espreso s medom Martin Glváč (Smer), minister obrany - espreso bez cukru Juraj Blanár (Smer), žilinský župan - kávu nepijeAlojz Hlina (KDH), poslanec - zalievaná káva bez všetkého Martin Chren (SKOK!), poslanec - čierna bez cukruAnton Martvoň (Smer), poslanec - káva bez cukruRichard Vašečka (OĽaNO), poslanec - instantná káva s cukrom a mliekom Richard Raši (Smer), primátor Košíc, poslanec - espreso bez cukru, ale s mliekom Ľubomír Galko (SaS), poslanec - každé ráno zalievaná káva s cukrom Jaroslav Baška (Smer), trenčiansky župan, poslanec - kávu nepije, iba zelený čaj Igor Matovič (OĽaNO), poslanec - káva s mliekom a občas s manželkou aj so šľahačkou a škoricovým cukrom Ján Podmanický (Smer), starosta Starej Bystrice, poslanec - zalievaná, kedysi veľa cukru, teraz menej Richard Sulík (SaS), europoslanec - nemá rád kávu Peter Žiga (Smer), minister životného prostredia - tri espresá s mliekom denne

VIDEO Plus 7 Dní