Tip na článok
Bývalý šéf NKÚ, terajší poštový ombudsman Ján Jasovský (vpravo) a Peter Pellegrini.

Podľa vzoru Fica? Ani poštový ombudsman Jasovský neodpovedá na otázky a zarába 1800 eur!

Z postu šéfa Národného kontrolného úradu presadol na teplú stoličku poštového ombudsmana. Pozíciu, ktorú Slovenská pošta vytvorila vlani v októbri, zastáva Ján Jasovský (67). Že ste netušili, že takýto flek existuje? Pravdupovediac, vie o tom málokto. Pritom zaň pán Jasovský dostáva celkom slušnú mzdu. Mesačný plat má 1 800 eur v hrubom a na otázky novinárov, čomu sa každý deň počas pracovnej doby venuje, neodpovedá. Rovnako ako premiér Fico, ktorý otázky novinárov ignoruje permanentne.

Galéria k článku (3 fotografie )

Ján Jasovský vystriedal počas svojej dlhej kariéry niekoľko lukratívnych postov. Za Mečiara bol ministrom dopravy a predtým generálnym riaditeľom Slovenskej pošty. Tej istej, v ktorej teraz zastáva funkciu poštového ombudsmana.

Mimochodom, pozíciu, ktorá nikdy neexistovala, a ktorú pošta vytvorila v časoch, kedy sa jej zamestnanci búrili proti nízkym platom. Okrem finančného ohodnotenia, o ktorom môže mnoho Slovákov len snívať - o radových poštárkach ani nehovoriac - využíva Jasovský aj výhody služobného telefónu, vlastnej kancelárie a služobného auta.

Odpovie vám tlačový odbor

Prešlo niekoľko mesiacov odkedy Jasovský nastúpil do svojej funkcie, a tak sme sa rozhodli kontaktovať ho a popýtať sa, ako sa mu v práci darí a čo ho počas pracovnej doby najčastejšie vyťažuje. Odpovedal nám až po pár dňoch.

Čítajte viac:

Šéf NKÚ Jasovský odchádza s funkcie s bytmi, domami i chatou

„Nie som kompetentný komunikovať s novinármi, ale prepošlem vaše otázky tlačovému odboru, ktorý na základe mnou pripravených podkladov odpovie,“ informoval nás. Na otázky teda odpovie samotný ombudsman, ale prostredníctvom iného človeka. To trvalo niekoľko ďalších dní, ktoré vyplnil aj jeden telefonát od hovorkyne Slovenskej pošty s otázkou: „Pani redaktorka, a budete písať o pánovi ombudsmanovi negatívne alebo pozitívne?“

Poštový ombudsman zarába 1800 eur v hrubom. Slušná suma, nie? Foto: Matej Kalina

Samozrejme, že sme sa zaujímali ďalej, prečo poštový ombudsman ako zamestnanec štátnej pošty, čiže pracovník platený z peňazí daňových poplatníkov, neodpovedá na otázky novinárov, aj keď povinnosť odpovedať zo zákona má. „Pretože v zmysle dohodnutých interných pravidiel komunikácie komunikuje v mene zamestnancov Slovenskej pošty, medzi ktorých patrí aj ombudsman, hovorca pošty,“ znela odpoveď hovorkyne Ivety Dorčákovej. Takže ak sa náhodou opýtate poštárky, rovnako zamestnankyne Slovenskej pošty, či vám neprišla očakávaná zásielka, nemáte dôvod byť prekvapený, že vďaka interným pravidlám vás bude delegovať na hovorkyňu pošty, ktorá vám odpovie.

Čítajte viac:

Platy ústavných činiteľov? Dvadsaťpäť miliónov ročne

Poctivo kontroluje

Samozrejme, po pár ďalších dňoch hovorkyňa Slovenskej pošty zaslala siahodlhé odpovede na naše otázky. Podľa jej slov, teda, ak máme byť korektne konkrétni, podľa pripravených podkladov Jasovského, ombudsman okrem iného „preskúmava stav poskytovaných služieb, pravidelne navštevuje jednotlivé pošty v exponovanom čase a tiež rokuje s vedúcimi jednotlivých pôšt.“

Zároveň sa má podľa slov hovorkyne stretávať pravidelne s nespokojnými klientmi a zákazníkmi, ktorým bola nesprávne doručená pošta, alebo bola dodaná poškodená či s časovým meškaním. Následne ombudsman zanalyzuje, prečo a kde nastalo pochybenie a navrhne riešenie problému.

Anketa

Myslíte si, že je funkcia, ktorú zastáva Jasovský prospešná pre Slovenskú poštu?

ÁNO 5% NIE 95%Celkový počet hlasujúcich: 202

Aby toho nebolo málo, samotný Ján Jasovský „bol klientom nápomocný napr. aj pri riešení zriadení zbernej poštovej schránky na letné obdobie v autokempingu, vysvetlil postupy platenia poplatkov RTVS či úlohu SP pri zásielke na colnici.“ Len nám tak napadá - môže sa nespokojný zákazník obrátiť na pána ombudsmana priamo alebo cez hovorkyňu? Funkcia poštového ombudsmana nie je časovo ohraničená. Jasovského zvolili spomedzi desiatich kandidátov, a bude vo funkcii kým neodstúpi sám, alebo ho pre pochybenie neprepustí Slovenská pošta.

VIDEO Plus 7 Dní