Tip na článok
Podnapitý Jozef (vpravo) sa vyhrážal, že zastrelí Fica. Nahnevala ho kampaň pred prezidentskými voľbami.

Podnapitý Košičan chcel zastreliť Fica, premiér ho rušil pri pokri

Jozefa vytočila Ficova prezidentská kampaň, tak zavolal na políciu, že ho chce zastreliť. Po zatknutí nafúkal 2,7 promile, na rozsudok čaká vo väzbe a hrozia mu tri roky.

Galéria k článku (6 fotografií )
Na Floriánke: Jozef je vo väzbe už siedmy mesiac.
Spoločenský: Jozef je podľa priateľky kamarátsky a zábavný.
Spoločenský: Jozef je podľa priateľky kamarátsky a zábavný.

Košičan Jozef Dvorožňák nie je žiadne neviniatko. Bol dvanásťkrát súdne trestaný a za mrežami strávil dokopy už jedenásť rokov. Ako však tvrdí, nie je násilník a v base skončil vždy pre svoju hlúposť. Jeho priateľka upresňuje - raz to bolo pre pokus o útek na západ ešte za socializmu, inokedy skončil vo väzení ako biely kôň či pre neplatenie alimentov, keď sa ocitol na ulici.

No tentoraz čelí naozaj kurióznej obžalobe - prečinu z útoku na verejného činiteľa. Jozef potúžený alkoholom totiž zavolal na políciu a oznámil, že zastrelí Fica. Rozumej, premiéra Roberta Fica. Rozčúlila ho internetová prezidentská kampaň, ktorá mu vyskakovala na monitore počas toho, keď hral na počítači poker.

Strážcovia zákona nelenili, Jozefa zadržali a odvtedy sa na svet pozerá spoza mreží. Keď ho totiž zatkli, bol v podmienke za predošlé opletačky so zákonom.

Oslavoval meniny

Pred osudným telefonátom Jozef oslavoval. Najprv svoje narodeniny a potom, devätnásteho marca, meniny. Už z roboty prišiel podgurážený a doma ešte popíjal.

„V televízii dávali debatu prezidentských kandidátov. Fico obvinil Kisku, že zbohatol na úžere. Tak som to vypol a zapol si počítač, že si zahrám hry. Ako som hral, naskočilo veľké reklamné okno. Fico - som pripravený pre Slovensko. Okno sa nedalo zrušiť, malo svoj časový limit a ja som tým strácal v hre bonusové body,“ opisoval Jozef pred súdom udalosti, ktoré predchádzali inkriminovanému telefonátu.

V hre však pokračoval a reklamných okien sa objavilo ešte niekoľko. Aj také, ktoré hlásalo, že Kiska je scientológ. Jozefa potúženého alkoholom to rozčúlilo, vzal priateľkin mobilný telefón a zavolal na políciu. „Povedal som, že chcem zastreliť Roberta Fica. Myslel som to tak, že nech už nikoho neobviňuje, a hovoril som o ňom ako o prezidentskom kandidátovi,“ hájil sa Jozef.

Keď dotelefonoval, priateľke oznámil, že už si poňho idú, a vyšiel na ulicu. „Prišli tri policajné autá. Policajt sa ma pýtal, prečo chcem zastreliť Fica. Povedal som mu, že celá vláda je skorumpovaná. Pýtal sa ma ďalej, čím to chcem urobiť. Ja som mu povedal - Dajte mi pištoľ a uvidíte,“ približuje Jozef.

S policajtmi údajne hovoril asi pätnásť minút, nezastavil sa ani vtedy, keď ho viezli na policajnú stanicu. Strážcovia zákona si tak mohli vypočuť aj jeho názory na politiku. Podgurážený Jozef po príchode na políciu nafúkal 2,7 promile. Dodnes nerozumie, prečo ho vypočúvali, keď videli, že je opitý. To, že mal pod čapicou, potvrdili pred súdom i policajti, ktorí po neho prišli domov.

Jozefova priateľka dodáva, že keď si vypije, rád sa predvádza a kopu toho natára. Nikdy však nikomu fyzicky neublížil, tobôž že by chcel niekoho zabiť, dušuje sa. Keďže Jozef bol v podmienke, automaticky putoval do väzby. Po niekoľkých mesiacoch podal prokurátor obžalobu na okresný súd. Jozefov telefonát vyhodnotili ako útok na verejného činiteľa.

Sčítaný

Jozef je však presvedčený o svojej nevine. Opiera sa aj o Ficove vyjadrenia zverejnené v médiách. „Paradoxom na celej veci je, že sám Robert Fico počas prezidentskej kampane vyhlásil, že nie je verejným činiteľom, že v súčasnosti je prezidentský kandidát.“ Možno aj preto podal na Roberta Fica trestné oznámenie za zneužitie právomocí verejného činiteľa a prečin korupcie.

Je totiž presvedčený, že ak bol verejným činiteľom aj počas prezidentskej kampane, tak nemohol byť ako súkromná osoba na večierku firmy Bonul. Dokonca žiadal aj konfrontáciu so samotným Ficom.

„Vyšetrovateľ mi zaslal zamietavé stanovisko, vraj to nie je technicky možné. Tak ako som mohol vlastne naňho urobiť útok, keď on sám o tom ani nevie?“ pýta sa obžalovaný Jozef.

Súdny proces bude pokračovať výsluchom psychológa. Je pravdepodobné, že ortieľ nad Jozefom vynesie sudca už koncom októbra. V prípade dokázania viny mu hrozí trojročné väzenie.

Rarita?

Akú-takú nádej dávajú Jozefovi právnici. Nami oslovení advokáti, ktorí si vzhľadom na citlivosť prípadu neželali byť menovaní, sa zhodli v jednom - verbálny útok na verejného činiteľa nie je už niekoľko rokov trestný čin. A tobôž nie, ak sa niekto vyhráža cez tretiu osobu.

„S takýmto prípadom som sa ešte nestretol. Skôr mohla polícia prihliadnuť na fakt, že pán bol poriadne opitý a šlo o momentálne rozčúlenie. Chápem, že polícia musí preveriť každé hlásenie na 158. No musia aj preveriť, či ide skutočne o trestný čin, a to prípravu, pokus a dokonanie."

"V tomto prípade sa o príprave hovoriť nedá a o dokonaní už vôbec nie. No je to na posúdení súdu. K relevantnej odpovedi sa dá dospieť až po dôslednom preštudovaní spisu,“ hovorí známy košický advokát.

Osloveného právnika zaráža i väzba. „V čase, keď sami policajti priznávajú, že obvinení dostávajú podmienku na podmienku, je prekvapujúce, že muža, ktorý v opitosti niečo nabľaboce na 158, vezme sudca do vyšetrovacej väzby.“

Deti, nahnevaní i osamelí

Jozef nie je jediný, kto si vylial srdce na linke 158. Podľa Denisy Baloghovej z policajného prezídia si presné štatistiky počtu hovorov vrátane zneužitia tiesňovej linky nevedú. Celkový počet telefonátov na číslo 158 za minulý rok odhaduje na vyše 1,2 milióna, zhruba šestnásť percent z nich možno označiť za zneužitie tiesňovej linky.

Zvyčajne ide o deti a ľudí trpiacich rôznymi fóbiami. Tí telefonujú najmä večer a v noci, aby nahlásili prenasledovanie či sledovanie cudzími výzvednými službami pomocou špeciálnych technických zariadení ukrytých priamo v ich byte.

Podľa Baloghovej volajú aj chronickí sťažovatelia, ktorí majú konflikty so susedmi, ľudia potúžení alkoholom či občania, ktorých riešili policajti pre dopravný priestupok alebo iný prešľap a potrebujú ventilovať svoju nespokojnosť. Počas sviatkov sa ozývajú aj osamelí ľudia, ktorí sa potrebujú s niekým porozprávať o svojich problémoch.

„Či ide v konkrétnych prípadoch o zneužitie tiesňovej linky, sa vopred povedať nedá. Polícia každé volanie preverí. V prípade trestného činu šírenia poplašnej správy hrozí trestne zodpovednému páchateľovi trest odňatia slobody až dva roky, v niektorých prípadoch až osem rokov,“ uzatvára Baloghová.

Perličky zo 158

  • Na linku 158 volal starší pán, že je agentom FBI, má kontakty v Kanade. Pýtal sa na celkovú bezpečnostnú situáciu a či majú všetci náčelníci situáciu pod kontrolou. On vraj situáciu pravidelne sleduje a v jeho obci je pokoj.
  • Šesťdesiatnik sa sťažoval, že o rok mladšia manželka ho nechce pustiť k sporáku, aby si navaril obed. Dožadoval sa príchodu policajnej hliadky, aby jej dohovorila, pretože je hladný.
  • Obyvateľka rodinného domu sa sťažovala, že jej chodia po dvore každú noc divé svine, ktoré všetko rozryjú a poškodia. Žiadala policajtov, aby dohovorili divým sviniam, aby už k nej nechodili a neničili jej dvor.
  • Anonym okolo polnoci oznámil, že potrebuje pomoc, lebo ho niekto hodil do plastového kontajnera na komunálny odpad. Na otázku, na ktorej ulici a akej farby je kontajner, odpovedal, že pri vysokoškolských internátoch a farbu kontajnera nevie. Na miesto vyslali dve hliadky. O minútu dotyčný volal znova, že ho s kontajnerom niekto prevrátil. Zistil to podľa toho, že sú na ňom všetky odpadky. O chvíľu volal znova, že ho opäť niekto prevrátil. Informovali ho, že ide o policajnú hliadku, ktorá ho z kontajnera vyslobodzuje.
  • Na linku 158 volal vodič, že na križovatke zo Šrobárovej ulice nemôže odbočiť doprava na Moyzesovu ulicu, lebo mu svieti do očí slnko a oslepuje ho.
  • Staršia žena viackrát volala na linku 158 s tým, že slušne pozdravila, pričom namiesto očakávaného problému vyrozprávala kompletné obedové menu, ktoré v ten deň pôjde variť, s pozvaním na obed, pričom chcela opísať aj postup pri príprave jedla. No po upozornení o účele linky 158 zo strany policajta hovor ukončila.
VIDEO Plus 7 Dní