Z Írska do podnikania

Prvá vlastní Anglickú školu. „Nezaložila som ju, ale začala som v nej pracovať v roku 2005 ako lektorka angličtiny počas štúdia na VŠ. Študovala som dlhšiu dobu v zahraničí, tam som si vypilovala angličtinu, ktorá je mojím celoživotným hobby. Učenie ma veľmi bavilo, pretože mám rada kontakt s ľuďmi. Založila som však jej pobočku v Pezinku. Po dlhšom čase som sa vo firme stala partnerkou a neskôr som odkúpila podiel od môjho bývalého spoločníka,“objasnila Simona Petrík svoju cestu k vlastníctvu vzdelávacej inštitúcie. 50-minútová hodina v jej škole stojí okolo 7 eur. Zúčastňuje sa na jej maximálne 8 študentov.

Zdroj: Emil Vaško

Začiatok školského roka prežívala spolu s pedagógmi. So školou som stále v kontakte, je to moja srdcovka, preto sa vždy zaujímam, ako sa u nás rozbieha ďalší školský rok. Ale keďže u nás zapisujeme ľudí do kurzov priebežne počas celého roka, prvý septembrový týždeň nie je taký špeciálny, ako v štátnych školách. Priznám sa však, že sa škole už venujem už oveľa menej. Odovzdala som organizáciu práce do rúk mojim šikovným kolegyniam, vďaka čomu všetko klape. Príprava vzniku politickej strany a práca poslankyne mi zaberá všetok pracovný čas.“ vraví Petrík.

Kvôli vlastným deťom

Sulíkova poslankyňa Janka Cigániková je už deväť rokov majiteľkou bilingválnej anglicko-slovenskej škôlky Happy Centrum. Založila ju vraj preto, aby mohla byť viac so svojimi vlastnými deťmi. „Predtým som robila v banke. Ráno som odchádzala, keď syn ešte spal, večer som sa vracala neskoro. Keď som čakala druhého syna, premýšľala som, čo spraviť, aby som s nimi mohla byť viac,“ vraví.

Dnes sa v súkromnej škôlke, kde stojí školné na dieťa okolo 400 eur bez stravy, angažuje už len ako majiteľka. Poslanecký mandát zakazuje aktívne podnikanie. „Celú agendu som prenechala sestre Miške. Nielen na papieri, ale aj reálne sa o všetko dne stará ona. Ja sa s ňou stretnem tak raz za mesiac, aby som sa opýtala, ako to ide,“ povedala.

Nie je to zlatá baňa

Obe poslankyne majú pôvodne úplne iné vzdelanie ako pedagogické. Cigániková je ekonómka, Petrík politologička. „Urobila som si pedagogiku, prihlásila som sa na opatrovateľský kurz,“ rozpráva o zmene pracovného zaradenia z bankárky na majiteľku škôlky.

Cigániková hovorí, že jej škôlka je zisková. „Hlavne mi to spočiatku pomohlo byť samostatná. Teraz? Je to určite ziskové, ale nie je to žiadna zlatá baňa. Je to hlavne veľmi pekná zmysluplná robota,“ prezradila.

Rovnako to vidí aj Simona Petrík. Škole sa darí dobre, pomerne stabilne. Na trhu sme už vyše 13 rokov, takže o klientov nemáme núdzu. Na druhej strane, toto nie je typ biznisu, ktorý by prinášal veľké zisky, aj z dôvodu veľkej konkurencie najmä v Bratislave. Ja, aj moji zamestnanci sme to vždy robili, a aj robíme, pretože nás tá práca napĺňa a baví," vysvetľuje. Práve tento týždeň by mal parlament zverejniť majetkové priznania politikov a funkcionárov. Tam sa o vedľajších príjmoch našich volených zástupcov dozvieme viac.

Zdroj: archív

Od podnikania do politiky

Na začiatku ani jedna nevedela, či robí dobre. Počiatočná investícia nebola zrejme zanedbateľná. „Nakoniec to bola najlepší krok, aký som mohla urobiť,“ vraví Cigániková o spustení podnikateľskej aktivity. „Vlastne aj to, že som sa podnikaním postavila na nohy mi dovolilo ísť do politiky,“ dodala.

Poslankyne hovoria, že sa spolu o školské témy ich spájajú. „Rozprávame sa často. Moja dcérka Zorka totiž materskú školu kolegyne Cigánikovej navštevuje. Aj keď to nie je úplne rovnaký typ podnikania, mnohé máme spoločné,“odhaľuje dôvody intenzívnych debát medzi dvomi opozičnými poslankyňami Simona Petrík.

SaS-kárka dodáva, že občas sa opýta Simony Petrík opýta na odporúčanie šikovnej angličtinárky, ktorá by chcela pre jej škôlku pracovať. „Máme problém nájsť dievčatá, ktoré majú angličtinu skutočne na dobre úrovni. Lebo najhoršie je, keď sa dieťa naučí anglicky zle hneď na začiatku,“ doplnila.