Ak nám vlani pri pohľade na prímorský apartmánový dom bývalého ministra obrany padali sánky, pred pár dňami sme pri jeho najnovšom podnikateľskom diele v susedstve skoro onemeli. Zhruba za rok sa rozostavaná konštrukcia ohradená pletivom premenila na modernú, trojposchodovú budovu, ktorá pôsobí ako exkluzívny hotel rovno na brehu Jadranu. Z priestranných lodžií a  strešnej terasy majú noví obyvatelia nádherný výhľad na nepokojnú morskú hladinu, ktorú od zábradlia na kraji súkromného pozemku delí pár krokov. Bývanie snov, kde na dvore nechýba dvojica veľkých bazénov s priezračnou sladkou vodou, je navyše v tichej, mestským ruchom nedotknutej lokalite. Prázdninovú pohodu tu len z času na čas naruší zablúdené auto, slniaci sa dovolenkári či majitelia člnov kotviacich pri betónových mólach.

Darí sa mu

Už prvé sídlo niekdajšieho ministra za SDKÚ-DS vo štvortisícovej obci Bibinje neďaleko Zadaru nás mierne zaskočilo. Bolo zrejmé, že sa tam nešetrilo. Dvojposchodový dom so šiestimi apartmánmi vyrástol pred niekoľkými rokmi a podľa chorvátskeho katastra v ňom politický dôchodca Juraj Liška vlastnil hneď tri apartmány. Dva s rozlohou 65, tretí až 95 štvorcových metrov. Mimochodom, k ďalším obyvateľom exkluzívnych bytov patrí aj bývalý hokejový reprezentant a pred rokmi jeden z najlepších obrancov kanadsko-americkej Národnej hokejovej ligy Róbert Švehla. Prezradil nám, že obvykle tu trávia predsezónne obdobie skôr jeho svokrovci. Za vysokým múrom je priestranný zatrávnený dvor s bazénom. Vydláždené nádvorie spestrujú malé zelené plochy, palmy a kríky. Kde na to všetko Juraj Liška zobral?

„Pred vstupom do politiky som podnikal a keď som z nej odišiel, podnikám znova,“ reagoval na naše otázky niekdajší šéf rezortu obrany, ktorý bol svojho času jedným z najlepšie zarábajúcich členov vlády. „Som mimo verejného života a do politiky sa na sto percent neplánujem vrátiť. Mám rodinu, deti, vnúčatá, takto som spokojný.“

Zapojil aj ratolesti

Exminister je známy hlavne tým, že po najväčšej leteckej katastrofe v histórii samostatného Slovenska, pri ktorej zahynulo vyše štyridsať ľudí, podal v januári 2006 demisiu a o pár mesiacov po nezhodách s Mikulášom Dzurindom opustil aj rady SDKÚ-DS. Spájaný nie je so žiadnymi známymi kauzami. Ak nerátame výčitky v súvislosti s výstavbou jeho haciendy v Trenčíne pred viac než desaťročím.

Rovnako je pravda, že podniká takmer od počiatkov novej éry v našej krajine. Už v septembri 1991 založil firmu Liška - drevovýroba, ktorá sa špecializovala na výrobu fínskych sáun. Neskôr figuroval v dozornej rade Hokejového klubu DUKLA Trenčín, akciovej spoločnosti MERLIN GROUP či ako spoločník v Stroj­exporte Trenčín. Spolu s manželkou Evou vystupoval ako konateľ vo firme FINSKKA a dodnes je jediným majiteľom spoločnosti zameranej hlavne na reality s rýdzo slovenským názvom Dolná kopanica. V nej pred pár rokmi pribudli vo funkciách konateľov aj jeho deti Juraj a Veronika. Liškova dcéra nosí priezvisko po manželovi, bývalom slovenskom hokejovom útočníkovi Petrovi Ölveckom.

Bije do očí

Liška podľa vlastných slov žiadnu zo slovenských firiem v Chorvátsku nevyužíva. Ako nám pred časom povedal, na Jadrane so synom fungujú ako fyzické osoby. Zdôraznil, že prvý dom v Bibinje síce postavil, ale väčšiu časť obytných priestorov vlastnia iné subjekty. „Ja mám so synom len jeden apartmán. Strieda sa v ňom celá rodina. Osobne v ňom netrávim veľa času. Nechcem o tom viac hovoriť, je to moja súkromná vec.“

Rovnako úsporne vtedy komentoval novostavbu, z ktorej vlani stálo len nedokončené prízemie. Spomenul iba, že do projektu bolo zapojených viac ľudí. Nevedel ani povedať, koľko budú apartmány po dokončení stáť. Len hmlisto prehodil: „Ceny sa tu pohybujú okolo tritisíc eur za štvorcový meter. Pod to asi nepôjdeme.“

Exkluzívne fotografie novostavby v Chorvátsku v GALÉRII ►►►

Dnes je už trojpodlažná budova s pôdorysom 325 štvorcových metrov hotová a svojou veľkosťou i výraznou bielou farbou žiari do ďaleka. Je celkom iná než jej staršia „sestra“. Na pohľad architektonicky jednoduchšia, modernejšia s veľkorysými sklenenými stenami. Podľa chorvátskeho katastra stojí na pozemku s rozlohou 647 štvorcových metrov a ako vlastníci sú uvedení potomkovia bývalého politika Juraj a Veronika.