Tip na článok
Ručička tachometra podnikateľovho luxusného auta sa vraj zasekla na stodvadsiatke. Zomreli s ním aj jeho dvaja synovia.

Podnikateľ pretekár: Na Porsche dorazil seba i dvoch malých synov

Za vášeň k rýchlej jazde zaplatil mladý Michalovčan svojím životom i životom vlastných synov. Všetci traja zhoreli v aute.

Galéria k článku (5 fotografií )
S mamou: V aute zhoreli aj Jánovi synovia - osemročný Ján a päťročný Marko.
Nenápadný: Podnikateľ Ján S. s rodinou žil v Michalovciach v opravenom dome. Doma vraj mali viacero áut.
Brzdná dráha: Ručička tachometra sa vraj zasekla na stodvadsiatke.

Tridsaťsedemročný východniar Ján S. mal všetko. Mladú ženu, krásne deti, úspešný biznis. To sa mu zrejme málilo a k šťastiu potreboval viac adrenalínu. Cena však bola privysoká. Jazda na silnom aute stála život nielen jeho, ale aj jeho dvoch synov.

Tragická nehoda mohla byť podľa našich informácií dôsledkom ilegálnych pretekov sebavedomých majiteľov drahých áut. K havarovanému Porsche vraj ako prvý dobehol Jánov spoločník - známy michalovský podnikateľ, ktorý tiež obľubuje luxusné autá.

Prirýchlo?

Ján S. vraj doma povedal, že ide na výstavu áut. Vzal osemročného Jána a päťročného Marka a vyrazil na cestu. Krátko po obede ho videli tankovať na čerpacej stanici v Michalovciach. Neskôr malo byť jeho Porsche súčasťou kolóny najmenej štrnástich luxusných áut. Možno aj preto bol na mieste nehody medzi prvými jeho kamarát a obchodný spoločník na drahom Mercedese.

Obete tragédie vraj videl ešte pred vzbĺknutím vraku. Krátko po nehode sa totiž po Michalovciach rozšírili esemesky opisujúce tragickú udalosť. „Sak ze stary… isiel za nimi... ze isiel ich vyberat z auta,“ uvádza sa v SMS, ktorá opisuje aj zranenia pravdepodobne už mŕtvej osádky havarovaného auta i to, že vozidlo vzbĺklo.

Z havarovaného Porsche zostal len obhorený vrak, ktorý na cestu vytiahli hasiči. Polícia preveruje, či vodič nezvládol riadenie, šiel rýchlo, alebo sa pod nehodu podpísali iné okolnosti. Isté je, že luxusné Porsche s troma ľuďmi na palube zišlo z cesty, narazilo do stromu a vznietilo sa.

A isté je i to, že v deň tragédie volalo hneď niekoľko ľudí na číslo 158, aby upozornilo policajtov na luxusné autá preháňajúce sa vysokou rýchlosťou medzi Sninou a Ubľou.

Zakázaný adrenalín

Hoci po príčinách nehody polícia pátra, ukazuje sa, že v deň tragédie sa na východe krajiny konali nelegálne preteky. Krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová potvrdila, že na podnet jedného Humenčana došlo k neohlásenému stretnutiu áut.

„Časť cesty absolvovali v poriadku, časť poňali ako preteky. Nerešpektovali pravidlá cestnej premávky a porušili niekoľko dopravných predpisov. Z doposiaľ zistených skutočností žiadny z ďalších účastníkov kolóny nebol priamym účastníkom tejto nehody,“ dodala. Polícia zároveň vyzvala všetkých motoristov, ktorých autá predbiehali, aby sa jej ozvali.

Od nášho zdroja z Michaloviec sa dozvedáme, že stretnutia drahých rýchlych áut ich majitelia organizovali pomerne často. Podľa neho šlo o okruh ľudí z Michaloviec, Humenného i zo Sniny. „Vraj vždy trošku menili trasy a miesta stretnutia. A vraj vždy svoje nablýskané stroje poriadne prevetrali,“ tvrdí zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite.

Čo sa týka nehody, pri ktorej zomreli traja ľudia, má jasno. „Musel ísť poriadne rýchlo, na ceste totiž neboli skoro žiadne stopy po brzdení. Auto muselo vyletieť z cesty ako raketa, veď taký ľahký športiak úplne vyvrátil strom a vytrhal korene zo zeme. Tachometer bol vraj zaseknutý na stodvadsiatke. Pri pohľade na vrak sa zdá, že musel ísť podstatne rýchlejšie,“ dušuje sa Michalovčan, ktorý sa bol pozrieť na mieste nešťastia.

Pán podnikateľ

Ján S. bol v Micalovciach známa persóna. „Zviditeľnil sa približne pred troma rokmi, keď začal podnikať a spolupracovať s podnikateľom vlastniacim miestny hotel. Bol slušný, no mimoriadne suverénny,“ prezrádza náš zdroj z Michaloviec. Hlavnou zložkou jeho podnikania mal byť biznis s polystyrénom - jeho výrobou a distribúciou.

Sám vlastnil spoločnosť Polythermal a bol jej konateľom. Figuroval aj ako spoločník a konateľ v spoločnosti Por SH+ Michalovce. Ján S. žil v opravenom rodinnom dome.

„Jeho žena jazdí na čiernej Škode Superb, on mal okrem Porsche luxusné Audi Q7. Čo viem, kúpili si ho od svojho spoločníka,“ dozvedáme sa od jedného zo susedov. Samotné Porche Carrera 911 Turbo bielej farby si údajne kúpil pred vyše rokom. Dokonca na ňom vlani havaroval pri Strážskom.

„Evidujeme dopravnú nehodu z 5. mája 2013 medzi obcami Petrovce nad Laborcom a Nacina Ves medzi dodávkovým vozidlom značky R-Master, ktoré viedol tridsaťpäťročný Michalovčan, a osobným motorovým vozidlom značky Porsche, ktoré viedol tridsaťsedemročný Michalovčan."

"Vodič dodávkového vozidla na rovnom úseku cesty začal predchádzať vozidlo idúce pred ním v čase, keď už bol predchádzaný v ľavom jazdnom pruhu vozidlom značky Porsche, ktorého vodič nestihol svoje vozidlo ubrzdiť, a tým došlo k zrážke,“ spresnila krajská policajná hovorkyňa Jana Mesárová. Alkohol u vodičov zistený nebol, nehoda sa zaobišla bez zranení.

Nezodpovední

Ján S. nebol jediný cestný pirát z Humenného. Len nedávno rezonovala v médiách informácia o rýchlej jazde dvadsaťdeväťročného Erika, ktorý uháňal na rýchlostnej komunikácii pri Nitre 258 kilometrov za hodinu. Polícia mladíkovi zadržala vodičský preukaz po tom, čo krátko predtým na inom mieste zaplatil pokutu za prekročenie rýchlosti.

V Humennom polícia riešila aj ďalšieho mladíka na BMW, ktorý jazdil v obci vyše dvestokilometrovou rýchlosťou a na okresnej ceste dvestoštyridsiatkou.

„Hovorí sa o nich, že nejazdia po cestách, len nízko lietajú. Možno im táto tragédia otvorí oči a budú jazdiť normálne. Hoci takíto ľudia to zrejme ťažko pochopia. Vo svete, kde im je všetko dovolené, sa asi musia poučiť na vlastnej koži,“ myslí si jeden z oslovených Michalovčanov.

VIDEO Plus 7 Dní