Tip na článok
Vydieraná: Zuzana stojí pred budovou bitúnku. V kancelárii na poschodí ju navštevovali vydierači.

Podnikateľku vydieral brat exšéfa Slovenského pozemkového fondu

Prosperujúce firmy podnikateľky Zuzany z Dunajskej Stredy sa zapáčili vydieračom s politickým krytím. Ako prišla o milióny eur?

Galéria k článku (6 fotografií )
Paradiso: V budove Hideghétyho firmy musela Zuzana podpisovať ďalšie papiere.
Františkova hacienda v Šamoríne.
Obec Povoda: V tomto dome dnes býva podnikateľ Tibor Hideghéty, ktorého polícia už obvinila.

O majetok a zisk niekoľko miliónov eur prišla podnikateľka z Dunajskej Stredy. Mala smolu, že jej prosperujúce firmy sa „zapáčili“ Tiborovi Hideghétymu, bratovi bývalého šéfa Slovenského pozemkového fondu Františka Hideghétyho, ktorého svojho času prezývali aj Bugárov boháč.

Polícii trvalo neuveriteľných deväť rokov, kým páchateľov obvinili. Pretože policajti z Dunajskej Stredy boli, rečou prokurátora, nečinní.

Silné pozadie

„Chcem tvoje mraziarne, či s tým súhlasíš, alebo nie, ja to aj tak dosiahnem… ideme na teba cez Kúna, ktorý ti staval mraziarne, lebo my mu pomôžeme s úvermi na obytné parky... Všetko mám presne pripravené na to, že keď nechceš dobrovoľne prepustiť mraziarne mne, tak ťa o ne pripravíme,“ citujeme z uznesenia vyšetrovateľa.

Muž, ktorý sa takto vyhrážal, je v civile počestný podnikateľ Tibor Hideghéty, brat magnáta s politickým krytím. Aby bolo obeti, podnikateľke Zuzane z Dunajskej Stredy, jasné, že to vydierač myslí vážne, pritvrdil a začal sa vyhrážať aj svojimi známosťami.

„My to dosiahneme aj za pomoci banky, lebo môj brat, ktorý účinkuje na pozemkovom fonde, prisahal na hrob našej matky, že nepodpíše nič na pozemkovom fonde JUDr. Világimu, kým mraziareň neprejde na moju spoločnosť,“ zastrájal sa vydierač.

Podnikateľka Zuzana vlastnila bitúnok a mraziarne vo Vydranoch pri Dunajskej Strede. Podnikať začala v roku 1993, vybudovala bitúnok, na ktorom porážali jatočné zvieratá, a mäsom zásobovala výrobne a predajne v hlavnom meste. Predajňu si otvorila aj v Dunajskej Strede a čerstvým mäsom zásobovala aj školy a ďalšie zariadenia.

Zuzane sa darilo napriek tomu, že bola na podnikanie sama a doma mala okrem dvoch dospievajúcich dcér aj zdravotne postihnutého syna. Jej firma vykazovala výborné výsledky a ročne odvádzala na dani z príjmu milióny korún. A Zuzana investovala ďalej, k bitúnku postavila aj areál veľkokapacitnej mraziarne, na ktorého dokončenie si vzala úver z banky.

Výstavba prvej etapy sa začala v lete 2003 a na jeseň toho istého roku ju už kolaudovala. V septembri 2003 sa jej spoločnosť MTA stala ako prvá na Slovensku certifikovaným členom Európskeho združenia mraziarní a logistiky. Po dokončení prvej etapy výstavby sa Zuzana skontaktovala so Správou štátnych hmotných rezerv SR a požiadala ju o pridelenie kapacity na skladovanie.

Vzápätí sa začali diať čudné veci. „Niekedy na prelome rokov 2003 a 2004 vo večerných hodinách, už bola tma, prišiel do mojej kancelárie človek, ktorého som poznala z videnia. Bol to Tibor Hideghéty. Predstavil sa mi a povedal, že ‚oni‘ chcú moju mraziareň. Vedel, že sa chystá výstavba druhej etapy na kapacitu tritisíc ton."

"Ďalej vedel, že už hotová časť mraziarní je schválená na všetky podmienky Európskej únie, teda na karanténny sklad, verejný colný sklad a medzisklad. Tvrdil, že to vie aj od Tibora Kúna, konateľa firmy TM-Stav, ktorá mi mraziarne stavala,“ vysvetľuje podnikateľka Zuzana a hovorí, že od toho momentu sa začalo jej systematické vydieranie a nátlak.

„Pravidelne pokračoval s vydieraním a vždy mi povedal, že ‚oni majú‘ ministerstvo pôdohospodárstva, kam patria štátne hmotné rezervy, a ‚oni‘ chcú moje mraziarne. Vedeli, že celý areál je naplánovaný na kapacitu desaťtisíc ton. Bol čoraz arogantnejší,“ vysvetľuje Zuzana s tým, že sa ho bála, lebo mal o nej podrobné informácie.

„Vedel o mne všetko, vedel o mojich dcérach. Napríklad v pondelok mi povedal, kde boli na zábave cez víkend. Vyhrážal sa zabitím mňa a mojej rodiny. Veľmi som sa ho bála. Bola som rozvedená. Veľmi dobre vedeli, že som na všetko sama a nemám zázemie. Keď som sa vzchopila a povedala, že ich udám na polícii, iba sa mi vysmiali. Že človek v polícii je ich nominant a mojím trestným oznámením sa nikto zaoberať nebude,“ hovorí Zuzana.

Nečinní a pasívni

Trestné oznámenie predsa len podala už v roku 2005. Vo veci začal konať vyšetrovateľ Ján Szalay z Dunajskej Stredy. Až v roku 2007 sa však začalo samotné trestné stíhanie, aby ho v roku 2010 zastavili.

„Na sťažnosť môjho právneho zástupcu sa konanie začalo znova, no až o rok neskôr v roku 2011, aj to nie voči Tiborovi Hideghétymu, ale iba voči Imrichovi Némethovi, ktorý ma nútil podpisovať fiktívne faktúry, aby som mu musela vyplácať daň z pridanej hodnoty. Výpovede svedkov boli len sčasti zaznamenané, ba dokonca aj zmenené,“ hovorí Zuzana.

V lete 2012 sa obrátila na Krajskú prokuratúru v Trnave a tá uznala, že jej podnet je dôvodný, prieťahy boli spôsobené nečinnosťou vyšetrovateľa a umožnil mu to aj pasívny prokurátorský dozor.

Konkurz

Zatiaľ čo Zuzana sa chcela dovolať spravodlivosti, na základe fiktívnych faktúr, ktoré ju vydierači nútili podpísať, bol vyhlásený na jej spoločnosť konkurz. Zuzane, ktorá nemala prístup k svojej firme, sa zrazu začali diať aj iné veci. Tá istá polícia, ktorá nekonala na jej podnet, začala riešiť ju ako páchateľa.

Obvinili ju z úverového podvodu, pretože prestala splácať lízing na stroje a technológie a údajne zmizli aj niektoré zariadenia. „Ja som vtedy tomu celému ani nerozumela, začali ma trestne stíhať. Konali naozaj rýchlo,“ ironicky poznamenáva Zuzana, ktorú onedlho čaká pojednávanie na súde.

Blízka matrikárka

Celý príbeh vyzerá natoľko neuveriteľne, až by si človek mohol povedať, že nie je možné, aby sa ktokoľvek nechal dobrovoľne dotlačiť k podpisovaniu faktúr a prepisu ziskových firiem a nehnuteľností. Lenže po zákroku krajskej prokuratúry sa vec dostala na vyšetrovanie do okresu Galanta.

A tam už vyšetrovateľ postupoval poctivo a podľa zákona. A vypočul aj svedkyňu, ktorú v Dunajskej Strede akosi nechceli vypočuť. Išlo o matrikárku Katarínu Antalovú, ktorá overovala podpisy na kúpno-predajných zmluvách, keď Zuzana musela predať firmy. Antalová vyšetrovateľovi potvrdila, že Tibor Hideghéty ju požiadal o láskavosť a ona prišla do práce ráno pred úradnými hodinami.

Hideghéty so sebou priviedol ženu, ako neskôr vysvitlo, bola to podnikateľka Zuzana, ktorá podpísala pred ňou kúpno-predajné zmluvy. „Majetok mojej firmy MTA prepísali podvodom. Na mestský úrad v Dunajskej Strede ma zobral Hideghéty svojím autom skoro ráno ešte pred otváracími hodinami. Došla tam jedna pani, otvorila vchodové dvere aj zatvorila, keď sme vošli. Išli sme do miestnosti, kde sa overuje, musela som podpísať papiere, ktoré som nemala možnosť ani prečítať,“ spomína podnikateľka Zuzana.

Podľa nej sa až pri vyšetrovaní zistilo, že overovacie papiere mali fiktívne číslo aj vymyslený dátum. „O tom neskoršie vypovedala aj pani Antalová, kde sa priznala polícii, že mala blízky vzťah s Hideghétym. Po získaní týchto fiktívnych zmlúv sme zistili, aké smiešne hodnoty budov v nich boli uvedené."

"Pár mesiacov predtým boli vypracované znalecké posudky bankou, v nich boli hodnoty budov aspoň dvakrát také vysoké. Odtiaľ som sa tiež dozvedela, že v zmluvách rozpísali rôzne fiktívne záväzky pre rôzne firmy, a tak som nedostala ani korunu z údajného predaja. Druhý deň ráno po prepise ma už nepustili do prevádzok, zostalo mi tam všetko, osobné veci, celá agenda, pečiatky, povolenia na mraziarne, ktoré som dodnes nedostala naspäť,“ hovorí Zuzana.

Dobrý koniec?

Vyšetrovateľ z Galanty prípad uzavrel. Z trestných činov vydierania obvinil Tibora Hideghétyho i podnikateľa Imricha Németha. Podľa potvrdenia z prokuratúry budú každú chvíľu obaja muži aj obžalovaní. A Zuzana? Tá je obžalovaná a na súde bude dokazovať, že všetky trestné činy, ktoré jej dávajú za vinu, by sa nikdy neboli stali, keby ju o jej podnikanie nepripravili vydierači.

Rovnako tak bude musieť riešiť aj podvodný konkurz, ktorý bol vyhlásený na základe fiktívnych faktúr získaných v dôsledku trestnej činnosti. „Je to beh na dlhú trať, ale ja sa nevzdám. Ak ma nezlomili doteraz, už vydržím všetko,“ uzatvára Zuzana.

VIDEO Plus 7 Dní