Na papieri nevlastní v hlavnom meste žiadnu nehnuteľnosť, no strechu nad hlavou by mu mohol závidieť každý úradník na Slovensku. Reč je o Tomášovi Mateičkovi, šéfovi odboru výstavby a bytovej politiky na okresnom úrade v Bratislave, ktorý - napríklad - pomohol zlegalizovať čiernu stavbu syna exprezidenta Gašparoviča. Útvar spadá pod ministerstvo vnútra.

Mateičkova každodenná cesta z práce vedie do novostavby v Mlynskej doline. Úradník odparkuje svoje luxusné BMW v hodnote niekoľkých desiatok tisíc eur v podzemnej garáži. Výťah ho vyvezie na šieste poschodie, potom vyšliape ešte pár schodov na vyššie podlažie a vstúpi do veľkometrážneho mezanínového bytu s obrovskými terasami. Jeho hodnota s ľahkosťou presahuje pol milióna eur.

Z čoho to platí?

Tomáš Mateička o svojom bývaní a majetkových pomeroch záhadne mlčí. Pýtali sme sa ho na rozlohu bytu, aké nájomné zaň platí a z čoho ho financuje. Podobné luxusné nehnuteľnosti v Mlynskej doline majú cenu nájmu aj 15 eur za štvorcový meter. Štandardné nájomné za Mateičkov byt teda môže dosiahnuť sumu od 1 500 eur a Mateička zarába mesačne 2 357,50 eura v hrubom, čiže okolo 1 650 eur v čistom!

Byt, rovnako ako celá bytovka na Starých gruntoch, patrí podľa listu vlastníctva eseročke kEMMpus. Jej jediným spoločníkom je Jozef Chebeň z Liptovského Hrádku. Chceli sme preto vedieť, v akom vzťahu je úradník Mateička s majiteľom objektu. Mateička na otázky nereagoval.

Pomýlené ministerstvo

Ministerstvo vnútra odmietlo majetkové priznanie šéfa výstavby zverejniť. Ešte zaujímavejšia však bola reakcia na Mateičkovo bývanie. „Musíme podotknúť, že informácie ohľadom bývania pána Mateičku v Mlynskej doline nie sú pravdivé. Nežije tam a nemá tam ani byt,“napísali nám z tlačového odboru ministerstva vnútra.

Zazvonili sme teda pri dverách luxusného bytu na siedmom poschodí. Bolo krátko po jednej hodine poobede a Mateičkov bavorák už bol odparkovaný za rampou v garáži. Dvere bytu otvoril sám vedúci výstavby - v teplákoch a tričku. Keď zistil, že sa opäť zaujímame o jeho bývanie, zavrel dvere. Odkiaľ teda nabralo ministerstvo skalopevnú istotu, že jeho vedúci zamestnanec v nadštandardnom byte nežije? Prečo ministerstvo vnútra nerieši, či si vôbec môže taký komfort dovoliť, je nepochopiteľné.

Miláčik smerákov

Tomáš Mateička sa na stoličku riaditeľa krajského stavebného úradu dostal v roku 2012, za čias Roberta Kaliňáka. Následne sa krajský stavebný úrad pretransformoval na odbor výstavby v rámci okresného úradu a Mateička pokračoval ako jeho šéf. Čo sa týka stavebných a najmä odvolacích konaní v hlavnom meste, odbor má kľúčové právomoci. Mateička zastáva obletovanú funkciu, keďže drvivá časť výstavby sa realizuje v Bratislave. Mateičku sme sa pýtali aj na jeho kontakty s exministrami Kaliňákom, Jánom Počiatkom či Martinom Glváčom. Odpoveď si nechal pre seba.

FOTO luxusného bytu s obrovskými terasami, ktorý obýva Mateička v GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: