Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR rozdelí trom podnikom 317 miliónov eur z plánu obnovy na zelené investície. Peniaze pôjdu pre U. S. Steel Košice, Danucem Slovensko v Turni nad Bodvou a Wienerberger slovenské tehelne. Na tlačovej konferencii o tom v pondelok informoval šéf envirorezortu Milan Chrenko.

Až 300 miliónov získa oceliarensky gigant v Košiciach

Prostredníctvom týchto projektov Slovensko po ich realizácii najneskôr do roku 2026 zníži emisie o viac ako tri milióny ton ekvivalentu oxidu uhličitého ročne," povedal Chrenko. Ide podľa neho o porovnateľné množstvo emisií skleníkových plynov, ktoré vyprodukuje pol milióna Slovákov ročne. Z celkovej sumy získa vyše 94 percent, konkrétne 300 miliónov eur spoločnosť U. S. Steel Košice. A to na projekt dekarbonizácie výroby ocele inštaláciou elektrických pecí. Firma Danucem Slovensko Turňa nad Bodvou splnila kritéria svojim projektom na dekarbonizáciu šedého cementu za zhruba 8,4 milióna eur. A napokon spoločnosť Wienerberger dostane rovnako 8,4 milióna eur na dekarbonizáciu výroby v tehelni.

Cieľom tejto finančnej podpory je ekologizácia spomínaných podnikov na Slovensku. "Zelená investícia ušetrí rovnaké množstvo emisií skleníkových plynov ako vyprodukuje pol milióna Slovákov za rok," zdôraznil envirorezort na sociálnej sieti. „Ochrana klímy predstavuje pre naše firmy príležitosť získať konkurenčné výhody v nových technológiách, inovovať a generovať nové pracovné príležitosti. Zodpovednosť k životnému prostrediu je tak šancou zaistiť Slovensku dlhodobú prosperitu postavenú na zdravom životnom prostredí a vyššej kvalite života v regiónoch,“ vyhlásil minister životného prostredia.

Vašáková: Na zelenú ekonomiku pôjdu miliardy

Lívia Vašáková, vicepremiérka zodpovedná za plán obnovy a využívanie eurofondov podčiarkla aj to, že štát touto nemalou finančnou podporou zvýši konkurencieschopnosť slovenského priemyslu. „Plán obnovy je historicky najzelenší balík opatrení na Slovensku. V oblasti zelenej ekonomiky obsahuje desiatky dôležitých reforiem a investícií v hodnote vyše dve miliardy eur. Výzva na dekarbonizáciu priemyslu, ktorej výsledky dnes oznamujeme, je najväčšou zo všetkých výziev v pláne obnovy. Vďaka týmto prostriedkom zvýšime konkurencieschopnosť slovenského priemyslu, zabezpečíme pracovné miesta v regiónoch a najmä – všetkým sa nám bude lepšie dýchať,“ zdôraznila v pondelok vicepremiérka Vašáková.

O zelené investície sa podľa ministra Chrenka môžu uchádzať ďalšie veľké priemyselné podniky prostredníctvom výzvy zameranej na dekarbonizáciu slovenského priemyslu za 350 miliónov eur z Modernizačného fondu. Výzva je otvorená do 30. júna 2023.