Tip na článok
Falzifikát desaťtisícovej bankovky, ktorý slovenské banky vymieňali za eur

Podvod s bankovkami s podobizňou japonského princa: Aj slovenské banky vyplácali skutočné eurá za falošné jeny

Trojica Slovákov, ktorá stála na konci reťazca medzinárodného zločinu, podľa Špecializovaného trestného súdu nie je vinná

Galéria k článku (4 fotografie )
Roman Opeta s obhajcom Danielom Lipšicom
Pravá japonská bankovka
Falzifikát desaťtisícovej bankovky, ktorý slovenské banky vymieňali za eur

Švajčiarska kriminálna polícia zistila, že do bánk sa dostávajú falzifikáty japonských peňazí v nominálnej hodnote desaťtisíc jenov. Tieto bankovky sa bežne prestali používať už v roku 1986. V súčasnosti si už za ne v obchodoch nič nekúpite, ale stále sú evidované ako platné bankovky a banky ich bez problémov vymieňajú.

Netušil som, že bankovky nie sú pravé, - tvrdil Opeta na súde
Netušil som, že bankovky nie sú pravé, - tvrdil Opeta na súde
Jozef Habočík

Po upozornení Švajčiarov si v nitrianskej VUB po predložení troch japonských desaťtisícoviek na výmenu za eurá na tieto bankovky lepšie “posvietili” a privolali políciu. Muža, ktorý bankovky doniesol, zadržali.

Vyšetrovatelia zistili, že partia pod vedením štyridsaťdeväťročného Romana Opetu dostala od októbra 2016 do apríla 2017 od dvoch Poliakov viac ako dvetisíc päťsto kusov bankoviek a za províziu ich mali postupne meniť v rôznych bankách za eurá. Opetova manželka sa v istej banke otočila trikrát a za falošné jeny zinkasovala viac ako stošesťdesiattisíc eur.

Pravá japonská bankovka
Pravá japonská bankovka
Peter Buran

Prokuratúra podala na troch mužov z okresu Hlohovec obžalobu za obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v štádiu príprav.

Špecializovaný trestný súd všetkých mužov oslobodil, lebo je sporné, či vedeli, že do banky nesú falzifikáty. V tomto smere bola dôkazná situácia slabá. Prokuratúra je o zlom úmysle obžalovaných presvedčená aj naďalej, proti rozhodnutiu súdu podáva odvolanie.

VIDEO Plus 7 Dní