Sú schopní dať manipulátorom, ktorých neraz ani nevideli, posledné úspory, aby im pomohli vyhrabať sa z biedy. Čím je ekonomická situácia rodín horšia, tým viac sa týmto šmejdom darí. Množia sa ako šváby a ak ich aj niekto odhalí, vysmejú sa mu do tváre. Napriek udaniam, trestným oznámeniam, či kontrolám veselo „podnikajú“ ďalej. Cez telefón, internet, ale i naživo, v kanceláriách na dobrých adresách. Čo také sa im môže stať v krajine, kde úrady nekonajú, polícia nerieši a práva sa domôcť nedá?

Bez hanby

Na spoločnosť, ktorá drzo „kradne“ cudzie inzeráty a účtuje si nehorázne poplatky za akési asistenčné služby spojené so sprostredkovaním práce v zahraničí, nás pred niekoľkými dňami upozornila Martina Daransky, zástupkyňa rakúskej firmy Hogo, zaoberajúcej sa personálnym lízingom. Podľa nej agentúra, vystupujúca na internete pod názvami Letimdosveta.sk a Personnel.sk, za ktorou stojí istý Milan Mihok, bez akejkoľvek zmluvy s nimi preberie ich pracovné ponuky, umiestni ich na svoje stránky a prakticky za nič vyberá od záujemcov vyše dvesto eur. Ľudia nielen prídu o peniaze, ale nakoniec ani nezískajú zamestnanie.

Stratený: Vrátnici v budove na Bajkalskej 25 námhovoria, že Mihoka najmenej dva roky nevideli. Pritom si túto adresu stále uvádza ako sídlo firmy.
Stratený: Vrátnici v budove na Bajkalskej 25 námhovoria, že Mihoka najmenej dva roky nevideli. Pritom si túto adresu stále uvádza ako sídlo firmy.
Zdroj: Archív

Potom sa dožadujú náhrady od Rakúšanov, ktorí o týchto finančných transakciách ani nevedeli. „Naša spoločnosť pôsobí na trhu jedenásť rokov a nikdy od záujemcov o prácu nijaké poplatky nevyžadovala. So žiadnymi pracovnými agentúrami zásadne nespolupracujeme,“ zdôrazňuje Daransky. (Túto informáciu nám nezávisle od seba potvrdili zdroje v Rakúsku i na Slovensku. Hogo podľa nich aktívne spolupracuje so slovenským EURES a viacero ich klientov uviedlo, že za svoje služby nebrali žiadnu odmenu - pozn. red) Preto bola šokovaná, keď sa na ňu obrátili dve dámy zo stredného Slovenska s tým, že by mali byť u nich zamestnané. „Ich životopisy k nám skutočne prišli , lenže nespĺňali jednu zo základných podmienok, tak sme ich nemohli prijať. V rámci personálneho lízingu sa totiž naši pracovníci presúvajú a nemáme možnosť zabezpečiť im ubytovanie v mieste výkonu práce. Musia mať preto vlastnú dopravu. O tom ich však nikto neinformoval. Slovenský ,podnikateľ‘ od nich len vyúčtoval tridsať eur za registráciu, dvesto za asistenčné služby a poslal ich k nám.“ Obe ženy skončili bez práce, aj bez peňazí. Samozrejme, Rakúšania pátrali, čo sa vlastne stalo. Spojili sa so slovenským Ústredím práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) a na podvod upozornili. Peniaze však oklamaným ženám už nemal kto vrátiť. „Po viacerých pokusoch sa mi podarilo spojiť aj s pánom Mihokom a požiadala som ho, aby s našimi pracovnými ponukami neobchodoval,“ pokračuje Martina Daransky. „Odpoveďou mi však boli urážky a tvrdenie, že on si môže robiť, čo chce. Dokonca zavtipkoval - Veď nelietame v problémoch, len do sveta.“ Jediné, čo im zostalo, bolo upozorniť ľudí prostredníctvom internetu, aby na ponuky slovenskej agentúry nereagovali.

Insolventný?: Podľa vlastníkov administratívnej budovy na Bajkalskej ulici v Bratislave zanechal Milan Mihok dlhy na nájomnom.
Insolventný?: Podľa vlastníkov administratívnej budovy na Bajkalskej ulici v Bratislave zanechal Milan Mihok dlhy na nájomnom.
Zdroj: Archív

Dlhuje aj na nájomnom

Aktivity spoločnosti Letimdosveta, alias Personnel, sme preverovali aj my. Podľa Obchodného registra a živnostenského portálu jedna neexistuje, druhá nemá oprávnenie na sprostredkovanie práce. A už vôbec nie za úhradu. Keď sme zatelefonovali konateľovi Milanovi Mihokovi, odmietol sa k prípadu vyjadriť, a na ďalšie otázky nereagoval. Tak sme sa vybrali priamo do jeho sídla na Bajkalskej 25 v Bratislave.

„Personnel? Ten tu nie je už niekoľko rokov, odsťahoval sa,“ reaguje postarší vrátnik na prízemí veľkej budovy. „Už ho tu hľadalo veľa ľudí. Naposledy asi pred dvoma mesiacmi.“ Do rozhovoru sa zapojí aj jeho kolega : „Ten pán tu najmenej dva roky nebol! Už ho hľadal živnostenský úrad, policajti, dokonca mu vypratali kanceláriu, pobrali šanóny. Kým tu ešte úradoval, pravidelne sa s niekým vonku na parkovisku naťahoval. Veď mal päť firiem a s každou boli problémy.“

Neoficiálne, ale zavádzajúce: Na stránke personnelu stále svieti po domácky vyrobené logo Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Neoficiálne, ale zavádzajúce: Na stránke personnelu stále svieti po domácky vyrobené logo Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zdroj: internet

Milan Mihok sa z budovy, ktorá patrí spoločnosti COOP Jednota, nielen vyparil, ale zanechal aj dlhy. „Nájomnú zmluvu na užívanie priestorov na Bajkalskej 25 mala uzatvorenú spoločnosť PERSONÁLNY LEASING, s. r. o., v ktorej Milan Mihok vystupuje ako konateľ,“ reaguje na naše otázky zástupca generálneho riaditeľa COOP Jednota Slovensko Martin Katriak. „Nájomný vzťah bol ukončený ešte v roku 2016, pričom z našej strany evidujeme pohľadávku z titulu dlžného nájomného, na čo dlžník dlhodobo nereaguje. Ak si pán Mihok dal zaregistrovať na Bajkalskej 25 sídlo spoločnosti Letimdosveta, s. r. o., prípadne iných firiem, urobil tak neoprávnene bez nášho vedomia a v rozpore s nájomnou zmluvou.“

Ďalší poškodení

Prípadom slovenského kšeftára s prácou sa zaoberala aj skupina dobrovoľníkov, ktorá prostredníctvom svojej facebookovej stránky Rakúsko - Práca dlhodobo a zadarmo pomáha Slovákom v Rakúsku v rôznych oblastiach. Aj na nich sa totiž obrátili ľudia, ktorých firma Personnel, alias Letimdosveta, obrala o peniaze. „Ponúkli mi prácu v sklade pre mňa a môjho priateľa. Zaplatila som im na účet 400 eur za ubytovanie a viac ma nekontaktovali, nereagovali na e-mail,“ vyberáme zo správy jednej z poškodených. Dvojica si bola istá, že ponuka je v poriadku, pretože Personnel na svojich stránkach uvádza, že má povolenie od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Spojili sme sa s pani Daranskou, zverejnili informáciu o podvode na našej stránke a na prípad sme upozornili slovenské ÚPSVaR,“ hovorí nám Martina z portálu Rakúsko - Práca. „Divila som sa, že tento úrad nekonal hneď, nezvolal tlačovku, nevystríhal ľudí. Na Slovensku sa však človek asi práva nedovolá.“

Krádež identít

I keď sa táto skupina dobrovoľníkov sprostredkovaním práce nezaoberá, občas podobné situácie riešia. Martina si spomína na čerstvý prípad z mája, keď partiu mladých ľudí oklamala a nepriamo pripravila o zamestnanie slovenská agentúra HGW Logistics. Uverili profesionálne vytvorenej stránke ponúkajúcej prácu v skladoch. Podvodník, prezentujúci sa pod menom Dušan Kvašna, ukradol identity a fotografie konateľov istej nemeckej firmy a vytvoril vlastný portál. Ponúkol prácu, vybral poplatky, dokonca zostavil pracovné zmluvy a poslal záujemcov do Sankt Pöltenu. Po žiadnej HGW Logistics tam však nebola ani stopa. „Len nám sa ozvalo vyše štyridsať ľudí, ktorí prišli o peniaze. Viem však, že ich bolo oveľa viac.“ S jedným z nich sme sa porozprávali. „V tom čase sme pracovali v Nemecku a inzerát sme našli na Profesii,“ hovorí Michal zo Žiliny. „Tak sme poslali životopisy, zaplatili registráciu, a keď nám e-mailom prišli zmluvy, v Nemecku sme dali výpoveď. Niečo sa nám však nezdalo, a tak sme pátrali po internete, kde sme zistili, že je to podvod. Keď sme potom zatelefonovali Kvašnovi, zrušil hovor a už sa mu nedalo dovolať.“

Martina s kolegami nenechali záležitosť len tak. Stránku HGW Logistics, ktorá medzičasom z internetu zmizla, odfotili a celú vec posunuli rakúskej kriminálnej polícii. Krádež identít oznámili aj nemeckej firme, ktorá zvažuje žalobu. Či v tejto veci koná aj slovenská polícia, netuší.

„Viem, že zúfalí ľudia takýmto ponukám ľahko uveria,“ dodáva Martina. „Treba si však uvedomiť, že situácia sa dávno zmenila. Dnes už bez jazyka dobrú prácu v Rakúsku ťažko zoženiete. Ak vám ju niekto ponúka a navyše pýta peniaze vopred, je to takmer isto podvod.“

Rýchle peniaze: Podvodníci vytvorili profesionálnu stránku, tváre si
Rýchle peniaze: Podvodníci vytvorili profesionálnu stránku, tváre si "požičali" od nemeckej firmy, ponúkli dobre platenú prácu a veselo kasírovali. Dokonca aj zmluvy spísali. Akurát po spoločnosti HGW Logistics nebola rakúskom Sankt Pöltene ani stopa...
Zdroj: scr

Sťažnosti nepomohli

Ale naspäť k letom do sveta. Stránka bola donedávna priamo prepojená s portálom Personnel.sk. Po tom, čo sme sa o prípad začali zaujímať, sa Letimdosveta.sk náhle stratila. Stále je však jediným oficiálnym kontaktom pre Personnel.sk. Vzťah medzi týmito subjektmi je teda zrejmý.

Personnel.sk sa dodnes tvári ako expert na prácu v zahraničí. Na internete uvádza, že spoločnosť disponuje licenciou od ÚPSVaR, ktorá ju oprávňuje sprostredkovávať prácu za úhradu. Na svoju stránku dokonca umiestnila po domácky vyrobené logo tejto štátnej inštitúcie. Práve tento fakt zvyšuje jej dôveryhodnosť medzi potenciálnymi klientmi, nie je však pravdivý.

Podľa hovorkyne UPSVaR Jany Lukáčovej totiž spoločnosť vystupujúca pod dvomi menami - Personnel a Letimdosveta, od nich nikdy žiadne povolenie nezískala. Navyše... "Vo februári tohto roku kontrolný orgán úradu práce v Bratislave zistil, že nemá a nikdy nemala v obchodnom a živnostenskom registri v predmete činnosti sprostredkovanie zamestnania za úhradu."

Dodáva, že v súvislosti s aktivitami uvedenej firmy poskytovalo ÚPSVaR súčinnosť polícii už v marci tohto roku. Prešli tri mesiace a okrem polície mala táto štátna inštitúcia podnet zo strany rakúskej spoločnosti Hogo, rakúskej dobrovoľníckej organizácie Rakúsko - Práca a teraz aj od nás. Napriek tomu sa dokopy nič nezmenilo. Neoficiálne logo ÚPSVaR na stránke Personnel.sk stále svieti, rovnako ako informácia, že je držiteľom povolenia na sprostredkovanie zamestnania za úhradu.

Kto môže zasiahnuť?

V každej normálnej krajine by zodpovedné orgány dávno zasiahli. U nás si tento podnikateľ spokojne úraduje ďalej a, ako nás sám informoval, dokonca obviňuje rakúsku spoločnosť z podvodov a podal na ňu trestné oznámenie. Absurdné? Tak poďme ďalej - Slovenská obchodná inšpekcia nám oznámila, že „nie je vecne príslušná na riešenie podnetov v oblasti služieb zamestnanosti“, živnostenský úrad nám síce v neoficiálnom telefonickom rozhovore potvrdil, že niečo riešil, do našej uzávierky k nám však žiadne vyjadrenie nedorazilo. Prezídium Policajného zboru nás odkázalo na jednotlivé krajské riaditeľstvá, kde sme aspoň v jednom prípade zistili, že sa prípadom zaoberali, trestné stíhanie však zastavili. Podrobnosti vraj nemôžu uviesť. Ostáva ÚPSVaR, ktoré síce pripúšťa, že Mihok „podniká“ v oblasti, na ktorú vôbec nemá oprávnenie a zneužíva ich meno, ale, podľa nich, na podanie trestného oznámenia nie je dôvod. Len ho vyzvú, aby zo stránky nepravdivé informácie odstránil. Kedy? A ako, keď v jeho kancelárii na Bajkalskej 25 je už dva roky pusto? Akoby nikoho nezaujímalo, že činnosť tejto spoločnosti vykazuje zreteľné znaky podvodu a ľudia stále prichádzajú o nemalé čiastky. Možno sa potom diviť, že dôvera v štátne inštitúcie je u nás na bode mrazu?

Dávajte si pozor

Keďže počet sťažností na sprostredkovateľov zamestnania za úhradu rastie, ÚPSVaR nám poskytol zoznam zásad, ktoré by ste pred oslovením akejkoľvek agentúry mali mať na pamäti.

- Za sprostredkované zamestnanie NEPLATÍTE žiadne poplatky! Sprostredkovateľ zamestnania za úhradu je oprávnený vyberať poplatok iba od právnickej alebo fyzickej osoby, pre ktorú sprostredkúva zamestnanca. Teda nie od záujemcu o prácu.

- Overte si, či agentúra na sprostredkovanie zamestnania za úhradu má oprávnenie na stránke živnostenského úradu alebo na stránke ÚPSVaR.

- Preferujte osobné stretnutia so sprostredkovateľom v priestoroch agentúry.

- Po sprostredkovaní zamestnania by ste mali mať k dispozícii minimálne dva dokumenty - dohodu o sprostredkovaní zamestnania za úhradu a pracovnú zmluvu.

- Žiadajte kontakt na zamestnávateľa a preverte si jeho existenciu a spoluprácu s dotknutou agentúrou, v prípade potreby kontaktujte EURES.

- Agentúry rady obchádzajú zákon tým, že poplatky si neúčtujú za sprostredkovanie práce, ale za iné, doplnkové služby, čím sa z tejto transakcie stáva obchodný vzťah. Jana Lukáčová zdôrazňuje, že ÚPSVaR nemôže vstupovať do zmluvných vzťahov medzi občanmi a organizáciami. Je hlavne na občanovi, aby pred vstupom do akéhokoľvek zmluvného vzťahu zvážil všetky okolnosti. Mal by si dať pozor, aby zmluva bola v súlade so zákonom o službách zamestnanosti. Ak má pocit, že bol podvedený, musí sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. Ústredie ani úrady nemajú kompetenciu vyšetrovať prípadné podvody.

- Ak sprostredkovateľ zamestnania za úhradu nedodrží zmluvné podmienky, môžete podať písomný podnet na prešetrenie Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny alebo podnet na Políciu SR. Ešte predtým treba doporučeným listom vyzvať agentúru na zaplatenie všetkých vzniknutých výdavkov.