Bizarnú kauzu Slanské vrchy sa ani po dvadsiatich rokoch nedarí uza­vrieť. Bývalý kúrenár Milan Ičo, ktorý sa zahral na veľkého pána a úplne vážne si prisvojil obrovský kus východného Slovenska, sa opäť ospravedlnil z pojednávania pre chorobu. Tentoraz sa však skrytý pod perinou nemôže chichúňať od radosti. Národná kriminálna agentúra (NAKA) Prezídia Policajného zboru obvinila z obzvlášť závažného zločinu podvodu už aj jeho 35-ročného syna Slavomíra.

Naivný príbeh na temných základoch

Súdy riešia staré prípady zločinov vykonaných v deväťdesiatych rokoch ojedinele. V súčasnosti sa na pretras dostávajú obyčajne preto, lebo polícii sa podarilo objasniť ich až s veľkým odstupom času. Kauzu nazvanú Slanské vrchy však mali vyšetrovatelia na stole okamžite. Krádež majetku štátu v aktuálnej hodnote viac ako sto miliónov eur nebolo možné nevšimnúť si a rovnako neprichádzala do úvahy nečinnosť polície ani prokuratúry.

Milan Ičo, v podstate bezvýznam­ný človiečik, pripravil štátny podnik Lesy SR o rozsiahle územie hôr. Trúfalosť, s akou si úplne vážne prisvojil významnú časť Slovenskej republiky, predstihuje len naivný spôsob, ktorým sa mu to podarilo. Kataster nehnuteľností akceptoval notársku zápisnicu, podľa ktorej vnuk grófa Károlyiho potvrdzuje darovanie Slanských vrchov grófovej nemanželskej dcére. A táto dcéra, v inkriminovovanom čase nevládna babička, vraj darovala tie isté lesy firme Milana Iča. Len čo sa Ičo zmocnil Slanských vrchov, akoby mu pýcha zatemnila mozog. Kúpil si leva, začal stavať vlastný kaštieľ.

Polícia zabezpečila množstvo dôkazov o spáchanom podvode vrátane výpovede spomínaného vnuka grófa Károlyiho. Ten vylúčil, že by čosi vedel o akejsi nemanželskej dcére, a darovanie Slanských vrchov označil za totálny nezmysel. Na prvý pohľad jednoduchý, až smiešny podvod sa ani tak už vyše dvadsať rokov nedarí vyriešiť. Naivný príbeh o grófovi a jeho pletkách s chudobnou bíreškou v skutočnosti stojí na temných základoch.

Na Krajskom súde v Banskej Bystrici: Na snímke z augusta 2009 svedok gróf László Károlyi prichádza na pojednávanie.
Na Krajskom súde v Banskej Bystrici: Na snímke z augusta 2009 svedok gróf László Károlyi prichádza na pojednávanie.
Zdroj: TASR

Muža, ktorý vlastnil usvedčujúce dokumenty o kauze, v roku 2006 nešťastnou náhodou zastrelili v kukurici počas poľovačky. Strelcom bol Ičov kamarát, ktorý je do kauzy zapletený tiež.

Hovorí sa aj o vplyvných ľuďoch, ktorí stoja za Ičovou nezlomnosťou. Veď na povestných poľovačkách, ktoré organizoval, sa zúčastňoval kadekto vrátane politikov a sudcov, dokonca až z Najvyššieho súdu.   

Koniec v nedohľadne

Po počiatočnom presúvaní kauzy z jedného súdu na druhý sa konanie proti Ičovi a spol. neúmerne naťahovalo pre údajné zdravotné problémy obžalovaných. „Ospravedlňovali sa obyčajne deň pred pojednávaním. Bez nich sa pojednávať nemohlo, lebo trvali na osobnej prítomnosti. Mali sme podozrenie, či proces nenaťahujú, a navrhli sme, aby sa na Iča pozrel súdny znalec. Ten skonštatoval, že zdravotný stav nebráni Ičovi zúčastňovať sa na pojednávaniach,“povedala nám v roku 2013 právna zástupkyňa Lesov SR Irena Sopková.

Verdikt o Ičovej vine vyriekol súd v roku 2015. Pre veľký časový odstup vyviazol podvodník iba s dvojročným podmienečným trestom. Senát Štefana Harabina rozsudok aj tak zrušil a prvostupňovému súdu nariadil, aby už nebral do úvahy dôkazy preukazujúce Ičovu vinu. Pri zdôvodňovaní rozhodnutia sa opieral aj o vymyslené dôvody. Napríklad, že právna zástupkyňa poškodených na pojednávaní 13. októbra 2009 ovplyvňovala grófovho vnuka, hoci v tento deň gróf Károlyi na súde vôbec nebol.

Na konci uplynulého roka sa kauza mohla posunúť k svojmu definitívnemu koncu, ale, tak ako mnohokrát predtým, aj teraz museli pojednávanie Ičovou vinou zrušiť. „Obhajca Milana I. dňa 13. decembra 2018 doručil súdu oznámenie o hospitalizácii obvineného,“ informuje Alena Sigetyová z Krajského súdu v Banskej Bystrici. „Pojednávanie bolo odročené na neurčito.“

Posadnutí

Ičovi sa veru mohlo priťažiť až tak, že potreboval lekársku pomoc. Informácia o trestnom stíhaní syna nikomu na zdraví nepridá.

„Šiesteho decembra 2018 vyšetrovateľ NAKA obvinil Slavomíra I. zo spáchania podvodu v štádiu pokusu,“oznámila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová.

Skutok, z ktorého obvinili mladého Iča, je pokračovaním otcových nádejí na prisvojenie Slanských vrchov. Mladý Ičo sa definitívne pokúsil ovládnuť aspoň tú časť územia, ktorú súdy ani po vyše dvadsiatich rokoch nie sú schopné vrátiť pôvodným majiteľom. Štát svoje vlastníctvo Slanských vrchov právne vyriešil, ale súkromní urbárnici sa svojich práv ešte nedomohli. Podľa katastra je vlastník menších, roztrúsených parciel stále Ičova firma a túto dieru v konaní využil mladý Ičo. Spísal zmluvu o zriadení záložného práva na parcely, ktoré získali podvodom. Tváril sa, že mal k dispozícii deväť miliónov eur - aj keď nikto netuší, kde by mladý Ičo k toľkým peniazom prišiel - a tie vraj požičal svojej vlastnej firme. S klauzulou, že ak mu firma oných deväť miliónov eur nevráti, má on sám nárok na Slanské vrchy „vo vlastníctve záložcu“. Tak stojí v zmluve podpísanej Slavomírom Ičom so Slavomírom Ičom. Áno, mladý Ičo uzavrel zmluvu sám so sebou.

„Keby Ičo stihol dať lesy do dobrovoľnej dražby, urbárnici by sa už svojich práv nedomohli. Dobrovoľná dražba sa nedá napadnúť žiadnym opravným prostriedkom,“ upozorňuje na ľstivosť Ičovej zmluvy právnička Sopková. Na jej podnet vydal súd zákaz nakladania s dotknutými parcelami, čím sa podarilo Ičovcov nateraz zastaviť. To, že nejde o posledný pokus, nemožno predpokladať. Lebo Ičovci sa správajú, akoby boli Slanskými vrchmi posadnutí.