Chybička sa sem tam pritrafí a tak sa aj pritrafila. Prezidentský palác musel vysvetľovať, ako sa meno poslanca Tomáša Valáška dostalo do autorstva wordového dokumentu, ktorý prezidentka prečítala v RTVS ako svoj vlastný prejav k situácii na Ukrajine. Podobné vysvetľovačky okolo elektronického podpisu Márie Troškovej v materiáli maséra Kostku musel podstúpiť v roku 2016 Robert Fico.

Malé Slovensko

Prezidentská kancelária poslala prepis prejavu Zuzany Čaputovej v televízii všetkým médiám. Tak je to zvykom skoro pri každom jej verejnom vystúpení. To, čo povedala o situácii u nášho východného suseda, zavesili jej ľudia aj na web prezident.sk. Redaktorom webu Refresher.sk napadlo pozrieť si dokument podrobnejšie. Nazreli do jeho elektronických vlastností a našli zaujímavé meno v kolónke „autor dokumentu“. Tomáš Valášek.

Poznáte ho, ide o poslanca zvoleného za stranu Za ľudí, bývalého diplomata pre slovenskú delegáciu v NATO a nadšeného bežca na dlhé trate. Vlani po kauze dovozu vakcíny Sputnik na Slovensko zostavu Veroniky Remišovej opustil a vstúpil do strany Progresívne Slovensko.

Prezidentka má byť nadstranícka a tak bola namieste otázka, prečo sa do dokumentu „Vyhlásenie v súvislosti s napätou situáciou na Ukrajine“ dostalo meno poslanca neparlamentnej strany. Žiada sa pri tom pripomenúť, že Progresívne Slovensko je tiež domovskou stranou prezidentky. Slovensko je taká malá krajina!

Dokument stiahli

Prezidentka je terčom kritiky zo všetkých strán. Expremiér a minister financií Igor Matovič má na Zuzanu Čaputovú spadnuté už dlhšie. Ani teraz nevynechal príležitosť zaútočiť. „Nadstranícka prezidentka,“ napísal na svoj Facebook k téme ironicky a dodal: „Strašná hanba.“

Opozícia má hlavu štátu tiež v zuboch. Robert Fico v nej vidí americkú agentku, takže šarapaty okolo poslanca a elektronického podpisu na dokumente, ktorý mal verejnosti predstaviť pohľad hlavy štátu na momentálne najväčšiu svetovú politickú krízu, vnímajú občania citlivo.

Situácii neprospelo ani vysvetlenie paláca a poslanca. Palác uviedol, že išlo o nedorozumenie: „Jana Kobzová je poradkyňou prezidentky pre zahraničnú politiku a Tomáš Valášek je jej manžel. Ako poradkyňa pripravovala podklad k vyhláseniu prezidentky a písala ho na počítači, ktorý doma využívajú ako manželia spoločne. To je dôvod, prečo sa vo vlastnostiach dokumentu objavilo jeho meno,“ povedal hovorca Martin Strižinec.

Tí, ktorí máte doma veľký rodinný počítač, pri ktorom sa striedate, si poviete ok. Zvláštne však je, že vo vlastnostiach dokumentu je tiež uvedená Národná rada Slovenskej republiky. Text bol teda písaný na pracovnom počítači poslanca národnej rady Valáška. Vyzerá to tak, že Valášek s manželkou nemajú doma žiadny vlastný počítač a poradkyňa prezidentky zároveň ani nedostala nejaký od prezidentskej kancelárie. Doma teda vôbec na počítači nepracuje. Prezidentkin príhovor bola zrejme nútená písať narýchlo, možno v noci. Manžel pochopil, že ide o výnimočnú situáciu a rýchlo jej ponúkol svoj poslanecký počítač. Záhada vyriešená! Ak teda príhovor nepísal sám poslanec Valášek...

Tomáš Valášek tvrdí, že príhovor písala jeho žena. Pre Refresher priznal len to, že stanovisko prezidentky čítal v predpremiére. Asi nakúkal manželke ponad plece... Na vzniknutú polemiku reagoval poslanec dodatočne aj na sociálnej sieti odkazom: Kúpime do rodiny ešte jeden počítač. Zn. rýchlo.

Prezidentská kancelária dokument s jeho menom už stiahla a vymenila za nový.