Čierna bača je opäť v centre reflektorov. Známy zabávač a spevák však nevydal nový singel ani nenatočil nový film. Naopak, o jeho aktivity sa začala zaujímať polícia. Pre podozrenia, že pripravuje útek Pavla Ruska do svojej rodnej africkej krajiny Mali, už bývalého ministra preventívne zavreli do väzby. Maiga nekalé úmysly popiera a tvrdí, že pre Ruska vybavoval iba rituálnu očistu. Africký šaman vraj mal za neho obetovať kravu, barana a červeného kohúta.

Obava z úteku

Bývalého ministra a šéfa televízie Pavla Ruska čakali na Najvyššom súde SR. Malo sa rozhodovať o odvolaní proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania zmeniek. Rusko je zatiaľ neprávoplatne odsúdený na 19 rokov za mrežami, ale obhajovať sa na pojednávanie neprišiel. Zo dňa na deň sa ospravedlnil, že ho neznámy človek oblial akousi látkou, zrejme kyselinou, a on má teraz zranené oči.

 

Súdu sa jeho péenka nepozdávala, vystavil ju totiž kontroverzný lekár Peter Lipták, a vydal pokyn, aby policajti Ruska okamžite zatkli. Hoci mal na nohe monitorovací náramok a zalepené obidve oči, súd ho bez váhania vzal do väzby.

Podľa prokurátora Jána Šantu existuje dôvodná obava, že Pavol Rusko chystal útek. Polícia odhalila, že sa nedávno kontaktoval s Ibrahimom Maigom a s tým muži zákona nemajú dobrú skúsenosť. Raz už odsúdencovi na úteku pred väzením pomáhal.

Kamarátstvo so siskárom

Medzinárodný zatykač na bývalého príslušníka SIS Ľuboša Kosíka bol vydaný v júni roku 2016, keď nenastúpil na výkon trestu. Súd ho uznal za vinného z rovnakého zločinu, aký sa pripisuje Ruskovi - teda z falšovania zmeniek -, a vymeral mu trest 14 rokov väzenia. Kosík však zmizol, no už v novembri toho istého roku ho Interpol vypátral. Kosíka zadržali v Bamaku, hlavnom meste Mali, v posilňovni spolu s Ibrahimom Maigom.

Maiga neskôr vysvetľoval, že sa so siskárom spoznal vďaka Diane Dubovskej, exmanželke Jozefa Majského. Skamarátili sa tak, že Maiga sa stal dokonca krstným otcom Kosíkovej dcéry, ale o jeho práci vraj nič nevedel. Údajne netušil, že ide o muža, ktorý sa za mečiarovských čias podieľal na neslávne známom únose prezidentovho syna.

„Nevedel som, čo robí. Nikdy sa na to nepýtam ľudí, nie je to moja vec,“ tváril sa Maiga ako neviniatko, no napokon priznal, že o Kosíkovom úteku zo Slovenska vedel. „Zistil som, že mal súd, ktorý prehral, a asi chcel odtiaľ vypadnúť.“

Dušoval sa však, že Kosíkovi pomáhal ako priateľovi. „Nemám sa za čo hanbiť. Vždy som fungoval čestne a férovo. Každý, kto ma pozná, vie, že nie som vagabund, ale zato sa nevykašlem na kamarátov.“

Dvere do Afriky

Maiga Kosíkovi otvoril dvere do Afriky a nie je vylúčené, že mu pomohol aj po zatknutí. V domovskej krajine totiž môže mať veľmi vplyvné zázemie. Jeho otec v Mali pôsobil vo funkcii guvernéra, neskôr štátneho tajomníka na ministerstve a veľvyslanca.

„Otec bol naozaj významný politik. Získal asi desať štátnych vyznamenaní. Obľúbený bol aj v spoločenskom živote. Keď ako deväťdesiatročný utrpel mozgovú mŕtvicu, jeho rakvu na uliciach odprevádzali zástupy ľudí,“ poznamenal Maiga významne pre PLUS 7 DNÍ.

Kosík sa v Mali prezentoval ako tréner. Snažil sa dokonca dostať k americkému veľvyslancovi, ktorý si chcel cvičením odstrániť bolesti chrbta. No pri americkom diplomatovi Kosík zjavne precenil svoje schopnosti. Už pár dní po prvých kontaktoch si po Kosíka prišiel Interpol. Maigu upozornili, nech v reštaurácii nekladú zbytočný odpor, a oboch odviedli na políciu. Kým Maigu v podstate v zápätí prepustili, Kosíka „podržali“ v africkej cele. Maiga sa o neho ďalej staral, do väznice mu nosil jedlo a čisté šaty.

Dva roky sa Slovensko snažilo o vydanie zločinca Kosíka na Slovensko, no bez úspechu. Napokon ho tiež prepustili na slobodu. V Mali môže žiť bez strachu, že ho ktosi prinúti odpykať si právoplatný štrnásťročný trest.

Maiga mal chvíľu opletačky so slovenskou políciou, no prípad uzavreli konštatovaním, že nespáchal žiaden trestný čin.

Ruskova prísaha

Aj v prípade Pavla Ruska Mai­ga tvrdí, že nešlo o pomoc pri úteku. Ak chceli novinári počuť niečo viac, Maiga natrčil ruku - najprv zaplaťte honorár, potom vám čosi poviem.

Svoju verziu príbehu bez akýchkoľvek otázok nahral na video. Podľa tohto „vystúpenia“ svojmu dobrému kamarátovi Ruskovi iba vybavoval šamana v Mali. „Rusko nám všetkým pomohol a dnes, keď je v problémoch, veľa ľudí sa mu otočilo chrbtom, ale ja taký nie som, ja to neurobím,“ hrá sa na charakterného.

Tvrdí, že stretnutie s Ruskom prebehlo vďaka náhodnému stretnutiu na benzínovej pumpe v Bratislave. „Paľko, to si ty?“ zvolal, keď zbadal Ruska. Ten mu vraj na zdravie svojich detí prisahal, že je nevinný. Na to mu Ibrahim navrhol očistiť sa u afrického šamana. „Ty sa musíš očistiť, zbaviť sa kliatby a démonov. Ponúkol som mu, že zavolám mame, či by mohla ísť za šamanom a opýtať sa, či mu môže na diaľku pomôcť.“

Na Ruskovu záchranu bolo treba obetovať kravu, barana a červeného kohúta, ktorých mäso následne rozdajú chudobným. Za obetu zvierat mal Rusko zaplatiť 700 eur.

„Ako dôkazy mám naše správy, ktoré sme si vymieňali. Dúfam, že ma orgány činné v trestnom konaní oslovia, aby som mohol vypovedať v tejto veci. Na súde to chcem napadnúť aj ja,“ vyjadril sa rozhorčene. „Písali sme si. A pretože Paliho odpočúvajú, brali to tak, že chce utiecť zo Slovenska do Afriky a že mu Ibrahim Maiga pomáha. Brali sme to ako vtip. Ale Paliho vzali a zavreli.“

Viac FOTO Ibiho Maigu v GALÉRII>>

Na konci videa zverejnil časť esemesiek z komunikácie s Ruskom. Medzi nimi sa ako najzaujímavejšia javí Maigova požiadavka, aby mu Rusko poskytol mená ľudí, ktorí mu robia problémy.

Prečítajte si tiež: