Tri noci plné alternatívy, indie, elektroniky, world music, punku, klasiky, literatúry, tanca, vizuálneho umenia, filmu aj divadla. Aj 23. ročník festivalu Pohoda s kapacitou 30-tisíc návštevníkov bol vypredaný. Vo štvrtok to ešte cítiť v priestore letiska v Trenčíne nebolo, no v piatok a sobotu už áno, aj na záchodoch.

Večné témy bežného života

Začnime odľahčene, hlavnou témou festivalov býva počasie. Čo sa týka hydrometeorologického hľadiska, 23. ročník Pohody postrašil dážď, no nie natoľko trvácny, aby pokazil návštevníkom náladu, navyše, väčšina sa vybavila do každého počasia, horšie bolo, že noci boli ozaj chladné, len čosi okolo desiatich stupňov Celzia, niektorých drkotanie zubami bolo hádam aj zo stanu počuť. Nuž, počasie je nevyspytateľné, vieme.

S čoraz viac uvoľnenejšou atmosférou sa ľudia nebavia len o nástrahách počasia, ale napríklad aj o základných ľudských potrebách, nakoniec je to téma, ktorú radi rozoberajú aj standupisti. „Jasné, dievčatá nekakajú, vieme, že im to berú myšičky a balia do cukrovej vaty,“ rozosmievali chalani baby v spontánnej konverzácii, ktorá vznikla pri čakaní v radoch na toaletu.

Sobotná plnka na splachovacích záchodoch. Našťastie ju organizátori rýchlo vyriešili.
Zdroj: Katarína Oravská

S pribúdajúcim X-kami na dverách splachovacích záchodov označujúcich ich nepoužiteľný stav, však smiech návštevníkov prechádzal. Keď uzavreli celú jednu zónu splachovacích záchodov najbližšie pri hlavnom pódiu, tých čo sadnú len na keramiku, zachvátila panická úzkosť pri pomyslení, že by mali použiť chemický záchod alebo prejsť ďalšie kilometre navyše, len tak mimochodom, my sme ich dali 20 denne. Lenže, Pohoda, čo sa hygieny týka patrí k minimálne európskym topkám a dokázala to aj za tohto stavu, keď potrubie „nestíhalo“. Promptne bolo za krátky čas všetko opravené.

Splachovacie WC boli na chvíľu v sobotu v noci zatvorené.
Zdroj: Katarína Oravská

Skibidi

Poďme však na to, čo je najdôležitejšie – na program. Lebo festivaly sú primárne hudobnou záležitosťou, hoci sú ľudia, ktorých nejaký line-up z celého festivalu najmenej zaujíma, proste vedia, že si to užijú tak či onak.

K headlinerom 23. ročníka Pohody patrili Liam Gallagher, Lykke Li, The 1975 a The Roots.

Tí, čo sa tešili na Lykke Li zostali sklamaní, švédskej hudobníčke nečakane zrušili lety a doraziť nestihla. Organizátori ju nahradili duom Sink Ya Teeth. Taký Gallagher síce dorazil, ale sklamal sterilným a krátkym vystúpením. Niektorí fanúšikovia si tak potom ešte chvíľu sami pospevovali hit Wonderwall, lenže od Oasis.

Taká izraelská skupina Lola Marsh sa, zdá sa, úplne etablovala na slovenskom pódiu. O tom ako zaspievali slovenskú pesničku Čerešne, sme písali TU. Speváčka mala dokonca na Pohode autogramiádu.

Na festivaloch poväčšine prídavky nie sú. No diváci si ich na Pohode 2019 vypýtali od Trio Mandili. Hudobného zázraku z Gruzínska. Ich „storka“ je pritom tiež zaujímavá, nie len dokonalý trojhlas. Ide o tri kamarátky, ktoré si cestou po dedine spievali viachlasné miestne piesne. Jednu takúto prechádzku si nahrali na mobil, pridali na YouTube a dnes tam majú štvrť milióna odberateľov a ďalších 900-tisíc followerov na Facebooku. Dievčatá sa sprevádzajú na tradičných strunových nástrojoch.

Fenomén z Ruska Little BIG ovládol nielen európsku tanečnú scénu, ale aj Pohodu. Fanúšikovia ich doslova nechceli pustiť z pódia. Nečudo, ich pôsobivá šou s bizarnými hitmi bola nákazlivá ako vírus. Skupina sa označuje za satiricko-umeleckú kolaboráciu, ktorá hyperbolizuje a paroduje najrôznejšie stereotypu o Rusku, resp. východnej Európe. Cez deň sa ich špecifický tanec na hit Skibidi učili aj návštevníci Pohody, 50 najlepších si potom zatancovalo na pódiu priamo s Little BIG.

Tento rok niektorým chýbali Rooler či Silent Disco, keď počuli, že nie sú, len za zmätene pýtali: „Čože?“ A zabudli pri ďalšom stane...

Ako hodnotíte Pohodu vy a s kým sa na nej stretneme opäť o rok? Napíšte nám do komentárov pod článkom.