Tip na článok
Minulosť: Občianska stráž donedávna hliadkovala vo vestibule nemocnice. Vedenie jej však dalo stopku.

Na pokoj v Dunajskej Strede musí dohliadať Občianska stráž. Komu leží v žalúdku?

Pôsobenie dobrovoľnej Občianskej stráže v Dunajskej Strede zatiaľ vyvoláva rozpaky.

Galéria k článku (6 fotografií )
Kamery: Obyvatelia sídliska Sever v Dunajskej Strede sa necítia bezpečne. Kamerový systém namontovali oni.
Minulosť: Občianska stráž donedávna hliadkovala vo vestibule nemocnice. Vedenie jej však dalo stopku.
Tibor Csiba: Hovorí, že Občianska stráž zatiaľ robí len zlú krv.

Polícii už nedôverujú, a tak sa o svojich blízkych i spoluobčanov rozhodli postarať vlastnými silami. Skupina dobrovoľníkov zo sídliska Sever v Dunajskej Strede založila začiatkom roka Občiansku stráž. Jej členovia noc čo noc vyrážajú do ulíc a dohliadajú na bezpečnosť obyvateľov.

„S kriminalitou na sídlisku to už bolo katastrofálne. A to sa hovorí, že Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším počtom policajtov na tisíc obyvateľov. Ja vám však môžem s rukou na srdci povedať, že v Dunajskej Strede policajta v noci nestretnete. Aspoň mestského určite nie. No a štátnych sem-tam, ale len do polnoci, aj to sa vozia v aute. Preto sme museli niečo urobiť,“ zdôvodňuje vznik Občianskej stráže jej zakladateľ Richard Rajkovics.

Do dnešného dňa sa do jej radov prihlásilo dvadsaťjeden záujemcov vrátane dvoch žien. Na pokojný spánok obyvateľov sídliska dohliadajú zadarmo. Napriek tomu ležia niektorým poriadne v žalúdku.

Už ich napadli

S Richardom a jeho mužmi sme sa stretli v jednu chladnú a veternú marcovú noc na sídlisku Sever. Majú tu zmapovanú každú ulicu, každé, aj to najtmavšie zákutie. Presne vedia, kde treba zájsť, ktoré miesto nemožno vynechať. Vedú nás okolo garáží, v jednej z nich majú centrálu bezdomovci.

Kráčame ku kríkom vo dvore tunajšej školy, kde sa občas pred očami verejnosti ukryje mládež, ktorá nie vždy vie, čo so sebou. Alebo to vie až príliš dobre, o čom sa neraz presvedčili i deťúrence náhliace sa na druhý deň do školy. Tie si vraj neraz zvedavo obzerali, čo sa to povaľuje v tráve na školskom dvore. A rodičia tápali, ako svojim ratolestiam vysvetliť, že sú to použité ochranné sexuálne pomôcky.

S členmi hliadky zájdeme aj do ulice chránenej kamerovým systémom. Ako sa dozvedáme, nie policajným či mestským. Ide o bezpečnostné opatrenie, ktoré si zaplatili samotní obyvatelia, pretože kompetentní to nepovažovali za potrebné.

„A tu kedysi bývali Rómovia, no pred pár rokmi ich vysťahovali. My sa preto nemôžeme sťažovať, že kriminalitu majú na svedomí práve Rómovia,“ ukazuje Richard na polorozpadnutý panelák.

Tunajším obyvateľom vraj robia najväčšie starosti mladí feťáci. Bývajú agresívni, dopúšťajú sa krádeží a výtržností. Napadli už aj členov Občianskej stráže. A to len preto, že ich upozornili, aby nerušili nočný pokoj pri domoch, kde žijú starí ľudia a rodiny s malými deťmi. „V takej situácii neostáva mojim ľuďom iné, len brániť sa, ako vedia,“ reaguje Richard na otázku, čo robia v takých situáciách.

S tým, že členstvo v Občianskej stráži nesie so sebou aj isté riziká, sú podľa neho uzrozumení všetci dobrovoľníci hliadkujúci na sídlisku. A čo v prípade, že počas služby sa stanú svedkami páchania trestnej činnosti?

„Už sme si zistili, že môžeme zasiahnuť tak, ako to umožňuje zákon každému občanovi, ktorý zbadá, že v jeho blízkosti sa pácha trestná činnosť. Vtedy má občan právo zasiahnuť na čas nevyhnutný, teda kým nepríde polícia, a páchateľa zadržať,“ vysvetľuje Richard.

Na policajtov, najmä mestských, má však ťažké srdce. Občiansku stráž vraj vnímajú ako konkurenciu.

„Pritom my prenich konkurencia vôbec nie sme. Sme civilisti a robíme to zadarmo, na rozdiel od nich. Mestskí policajti berú za túto prácu peniaze a pokojne môžem povedať, že za nič,“ nedáva si servítku pred ústa.

Lepšie skúsenosti má Občianska stráž s príslušníkmi štátnej polície, ktorí vraj takúto pomoc od občanov berú pozitívne. Občas síce utrúsia nejaké štipľavé poznámky, no podľa Richarda sú neškodné.

Čo na to polícia?

Istú nevraživosť vo vzťahu medzi členmi Občianskej stráže a dunajskostredskou mestskou políciou skutočne nemožno prehliadnuť. Cítiť ju aj z vyjadrení náčelníka mestskej polície Tibora Csibu. „Slovenské zákony neumožňujú, aby Občianska stráž fungovala. Je to možné v Maďarsku, nie u nás,“ upozorňuje.

Vzápätí pripúšťa, že istú spoluprácu by si vedel predstaviť, no určite sa tak nestane, ak budú členovia stráže očierňovať prácu mestskej polície.

„Občianska stráž sa snaží dostať do pozornosti cez médiá a robí to nie celkom férovým spôsobom. Bez akýchkoľvek nekalých úmyslov môžem povedať, že oni naozaj fungujú, ale len keď vedia, že prídu médiá. Skúste na sídlisko zájsť bez toho, aby ste sa s členmi stráže dohodli. Hľadali by ste ich tam márne. Zatiaľ musím, bohužiaľ, povedať, že Občianska stráž robí v Dunajskej Strede zlú krv,“ dodáva Csiba.

Opätovne zopakuje, že serióznej spolupráci sa nebráni. To sa podľa neho dá dosiahnuť len vtedy, keď sa členovia Občianskej stráže prestanú prezentovať na úkor iných. Naopak, okresný policajný riaditeľ v Dunajskej Strede Peter Both činnosť dobrovoľníkov, ktorých práca môže zlepšiť bezpečnostnú situáciu v meste, podporuje. Samozrejme, ak konajú v rámci zákona.

Nestotožňuje sa však s tvrdeniami Občianskej stráže o katastrofálnej kriminalite v meste. „Tieto vyjadrenia sa nezakladajú na pravde. Bezpečnostná situácia, konkrétne na sídlisku Sever, je stabilizovaná. Dokonca sme ju dali nedávno vyhodnotiť a zistili sme, že čo sa týka priestupkov, ale aj trestnej činnosti, v absolútnych číslach je tam lepšia situácia ako v ostatných častiach mesta či okresu, ba dokonca v celoslovenskom meradle,“ tvrdí Both.

Na poznámku, či k tomu náhodou neprispela aj Občianska stráž, ktorá na sídlisku pôsobí od začiatku roka, reaguje rezolútnym: „Nie!“ „Tento stav je dlhodobý. Pred niekoľkými rokmi došlo k vysťahovaniu neprispôsobivých obyvateľov a od tých čias sa bezpečnostná situácia v danej lokalite zmenila k lepšiemu,“ dôvodí Both.

Nemocnica ich nechce

Na podnet občanov začala Občianska stráž v Dunajskej Strede pred pár týždňami dohliadať aj na poriadok v miestnej nemocnici s poliklinikou. Dvaja členovia dávali pozor vo vestibule zdravotníckeho zariadenia v dopoludňajších hodinách, teda v čase, keď sa tu pohybovalo najviac ľudí.

Dozerali najmä na vreckárov, ktorých obeťami sa najčastejšie stávali starší ľudia. A hoci si návštevníci nemocnice prítomnosť Občianskej stráže v zásade pochvaľovali, „hliadkovanie“ dobrovoľníkov sa muselo nateraz skončiť. Rozhodlo tak vedenie nemocnice.

„Minulý týždeň nám dali vedieť, že našu činnosť síce akceptujú, no nie vo vnútorných priestoroch nemocnice. Môžeme vraj hliadkovať na parkoviskách a okolo nemocnice. To predsa nebol náš nápad ísť do nemocnice. Reagovali sme na výzvu ľudí, ktorí už mali plné zuby toho, že mestskí policajti stoja len vonku, dávajú papuče na autá a na vreckárov kašlú,“ namieta zakladateľ Občianskej stráže Richard.

Tvrdí, že okamžite oslovili vedenie nemocnice, ktoré s tým nemalo problém. „A zrazu nás z vestibulu vyhadzujú. Nerozumiem tomu, ale musíme to rešpektovať. Keďže stáť na parkovisku nemá podľa nás význam, členovia Občianskej stráže už v nemocnici nehliadkujú,“ krčí plecami Richard.

Prečo vedenie nemocnice odmietlo hliadkujúcich dobrovoľníkov vo svojich interiéroch, sme sa nedozvedeli. Na sekretariáte nás odbili slovami, že pán riaditeľ má dovolenku a nikto iný sa pre médiá vyjadrovať nemôže.

Podobne sme dopadli aj na Mestskom úrade, kde sa nám nepodarilo nájsť jediného kompetentného úradníka, ktorý by dokázal zosmoliť hoc aj jednovetové stanovisko k činnosti Občianskej stráže.

Ako sme však zistili, pred časom vraj pán primátor Zoltán Hájos vyhlásil, že spoluprácu si vie predstaviť v momente, keď si členovia stráže založia nejaké spoločenské združenie. „Už sa to vybavuje. Chceli by sme pôsobiť ako občianske združenie,“ uzatvára Richard Rajkovics.

VIDEO Plus 7 Dní