Tip na článok
Ďalší vyhasnutý život: V minulom roku Železničná spoločnosť Slovensko zaznamenala 52 prípadov usmrtenia človeka vlakom. Niektoré boli nehody, no v 24 prípadoch už polícia potvrdila samovraždu.

Pokoj samovrahov: Ľudia rozhodnutí dobrovoľne odísť zo sveta sú vraj tesne predtým zvláštne vyrovnaní

Samovraždy patria medzi desať najčastejších príčin smrti.

Galéria k článku (3 fotografie )
Pokus o samovraždu: V mnohých prípadoch ľudia samovraždu iba demonštrujú v snahe poukázať na svoje problémy, pre nich neriešiteľné.
V pohotovosti: Ak niekto zavolá na políciu či na linku pomoci, záchranári a polícia okamžite zasahujú. Urobia všetko pre to, aby človeka od samovraždy odhovorili.
Smrť farára: Na život si v Mokroluhoch, kde pôsobil, siahol miestny farár. Stalo sa tak v novembri 2013.

Nezvratne a definitívne riešia svoje problémy samovrahovia. S chorobou, láskou, existenciou. Niekedy v snahe ujsť pred spravodlivosťou alebo výčitkami okolia. Často odídu bez vysvetlenia a listu na rozlúčku. Niekedy konajú skratovo, inokedy cielene a premyslene.

Na Slovensku len v roku 2015 dobrovoľne ukončilo svoj život 592 ľudí. V každom prípade každé jedno číslo predstavuje smutný príbeh konkrétneho človeka.

Tínedžerka, ktorá prežila pád z 8. poschodia, šokuje: Sotila ma kamarátka!

Zomrieť spolu

Pred dvoma týždňami sa objavila správa, že známeho košického zubára a jeho manželku našli v ich byte na Sídlisku dargovských hrdinov v Košiciach zakrvavených a dorezaných. Boli zamknutí v byte a mnohé veci naznačovali, že sa pripravovali na spoločný odchod z tohto sveta.

Lenže všetko sa napokon vyvinulo inak. Žena zavolala na záchranársku linku a tvrdila, že jej manžel si ublížil. Keď dorazila pomoc, jej manžel bol mŕtvy, ona v ťažkom šoku zo straty krvi. Obaja mali podobné poranenia na predlaktiach. „Boli to mimoriadne milí ľudia. On vždy usmiaty, ochotný pomôcť, ona takisto. Veľmi sa milovali. V poslednom období už nepracovali. Muž bol na dôchodku a mal zdravotné problémy. Žena zanechala svoju prax a starala sa oňho,“ dozvedeli sme sa od jedného z obyvateľov bloku, kde sa tragédia odohrala.

Obdivuje ich lásku a je smutný z toho, že choroba ich nakoniec dohnala k snahe spoločne zomrieť.

Svoje problémy riešil smrťou aj renomovaný právnik zo západného Slovenska či lekár, ktorý ukončil svoj život. „Zaplatil si pohreb, všetko. A potom si namiešal lieky,“ dozvedáme sa od jeho známych.

Podľa polície trestný čin nespáchal, daňováci mu aj tak naparili 32-tisícovú pokutu. Tak ich zažaloval

Často stavia na istotu

Ľudia často ukončia svoj život na koľajniciach. Postavia sa pred prichádzajúci vlak s roztiahnutými rukami a čakajú na koniec.

Odborníci pripúšťajú, že to vyzerá drasticky, no v prípade ich skalopevného rozhodnutia je „istý“. Takto sa zabila napríklad česká speváčka Iveta Bartošová. Na mnohých miestach Slovenska sú známe lokality, ktoré si samovrahovia vyberajú - napríklad pri Ťahanovskom tuneli v Košiciach.

„Keď vidíte človeka v koľajisku, je to paralyzujúci a veľmi, skutočne veľmi nepríjemný pocit. Vlak ide rýchlosťou osemdesiat- sto kilometrov, rušeň za sebou ťahá niekoľko ton. Nedokážete ho zastaviť okamžite. Nemáte šancu zrážke s človekom zabrániť. Keby sa ten človek aspoň nedíval, nestál čelom k rušňu, možno by to bolo pre mňa ako rušňovodiča lepšie. Viete, ja som tomu človeku nič nespravil, neviem, prečo si vybral práve spoj, ktorý vediem ja. Jednoducho sa tam postaví a čaká. Samotný náraz nie je veľký. Ten pocit je neskutočne ťaživý,“ prezradil pre PLUS 7 DNÍ bývalý rušňovodič. Jemu sa takto postavil pred vlak iba jeden človek, no, ako tvrdí, vyrovnať sa s tým vôbec nie je jednoduché. Vraj to bola mladá žena a jej pohľad ho prenasleduje dodnes.

Piloti v ohrození? Pravda o „Kaliňákových“ vrtuľníkoch, ktoré spadli

Napríklad vlani Železničná spoločnosť Slovensko zaznamenala 52 prípadov usmrtenia človeka ich vlakmi. Niekedy je však ťažké určiť, či to bola samovražda, alebo neopatrnosť. „Z uvedeného počtu však polícia uzavrela 24 prípadov ako samovraždu,“ upresňuje hovorca spoločnosti Tomáš Kováč. Pripúšťa, že po takomto incidente mnohí rušňovodiči radšej požiadajú o preloženie.

Smutná štatistika

Podľa ročenky Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2015 spáchaných 497 samovrážd. Zaznamenaných bolo 859 pokusov o samovraždu, z toho 268 bolo demonštratívnych. Najviac samovrážd spáchali osoby od 50 do 59 rokov, samovražedné pokusy boli častejšie v nižších vekových kategóriách - 30- až 39-roční muži a 20- až 29-ročné ženy. Podľa renomovaného psychiatra Miloša Buriča ide o rozsiahly problém, o čom svedčí skutočnosť, že samovraždy patria štatisticky medzi desať najčastejších príčin smrti.

Východniari odkazujú premiérovi: Fico, zobuď sa!

Upozorňuje aj na to, že z hľadiska páchania samovrážd existujú obrovské kultúrne, etnické i rodové rozdiely. „Vo svete existujú aj mimoriadne vyspelé kultúry, ako je napríklad japonská, kde sa samovražda berie ako spoločensky akceptovateľný spôsob riešenia osobných problémov,“ vysvetľuje Miloš Burič. Európsky pohľad je úplne odlišný a tento kultúrny vzorec sa tu neprijíma.

Podľa štatistík drastickejšie končia svoj život muži. Siahajú zväčša po strelnej zbrani či povraze, ženy si vyberajú tabletky. Príčiny sú skutočne rôzne a vždy individuálne. „V klinickej praxi sa pomerne často stretávam s vyjadreniami pacientov, že v ťažkých chvíľach na samovraždu pomýšľali, napokon si však uvedomili, že musia hľadať iné riešenie, či nemali odvahu to urobiť,“ upresňuje klinická psychologička Dita Leczová.

„Ide pritom o klientov a pacientov so širokým okruhom problémov vrátane úzkosti, depresie alebo po diagnostikovaní závažného telesného ochorenia. Myšlienka na samovraždu je často reakciou na náročnú, zdanlivo neriešiteľnú situáciu. Oveľa zriedkavejšie sa stane, že človek sa o samovraždu skutočne aj pokúsi.“

Neexistuje model samovraha

V štatistikách sú podľa Dity Leczovej pokusy o samovraždu častejšie u žien, chlapi samovraždy skôr aj dokonajú. Ukončiť dobrovoľne svoj život sa pokúsia väčšinou ľudia od 30 do 35 rokov. Dôvodmi sú problémy vo vzťahoch či v práci. Dokonané samovraždy sa týkajú starších ročníkov nad 55 rokov. Dôvody? Choroba, nevládnosť, samota.

Majú dva životy. V jednom opatrujú zomierajúcich dôchodcov v Rakúsku, v druhom prichádzajú o vlastné rodiny

Hoci niektoré okolnosti v živote človeka zvyšujú pravdepodobnosť samovražedného konania, podľa psychologičky nie je presný model človeka, ktorý tak urobí. „Nemožno jednoznačne opísať prototyp človeka, ktorý samovraždu spácha,“ vraví. V tomto prípade nie je podstatná ani dedičnosť. „Ak sa v rodine vyskytne niekoľko prípadov samovrážd, ide skôr o naučené a prevzaté vzorce správania a neefektívne spôsoby riešenia zložitých životných situácií. Teda ak jeden z rodičov spácha samovraždu, dieťa toto konanie môže chápať ako stratégiu riešenia kríz,“ uzatvára Dita Leczová.

Čudne vyrovnaní

Psychiater Miloš Burič apeluje na ľudí, aby si všímali svojich blízkych a ich správanie. Nemusia totiž priamo hovoriť o tom, že sa zabijú. „U ľudí už definitívne rozhodnutých často badať pred skutkom akúsi zvláštnu vyrovnanosť, ktorá najmä príbuzných utvrdí v tom, že je všetko v poriadku. Preto som sa v praxi stretol s mnohými pozostalými, ktorí si vyčítali, že nedokázali tento ich úmysel odhaliť,“ prezrádza psychiater.

Bolesť zo straty dieťaťa si nesie aj Košičan, ktorého syn si pred viac ako 25 rokmi siahol na život. „Bol bezprostredný, veselý. Skončil strednú školu a nič nenaznačovalo, že by niečo nebolo v poriadku. A zrazu jedného dňa odišiel von a už sa nevrátil,“ rozpráva.

Darmo si vraj zo začiatku nahováral, že to celé bola nehoda. Pitva ukázala jasne, že chlapec si siahol na život sám. „Viete, keby nechal aspoň list na rozlúčku, keby sa aspoň slovkom zmienil, čo ho trápi... Jednoducho, človek sa s tým nedokáže zmieriť,“ krúti hlavou. A odkazuje: Rozprávajte sa so svojimi blízkymi a hlavne počúvajte, čo hovoria. Možno zachytíte zúfalú prosbu o pomoc a zachránite ich.

Zoberú aj svojich blízkych

Mnohí samovrahovia pri svojom odchode siahli na život aj svojim blízkym. Napríklad Michalovčan Miroslav Kontra, ktorý na Silvestra v roku 2002 na dvore svokrovcov v Tušiciach najprv zastrelil svoje dve deti a potom seba. Svoj čin mal dopredu naplánovaný. Deti aj seba už dopredu odhlásil z poisťovní a zanechal list na rozlúčku. V tomto prípade bola príčinou krvavej drámy jeho chorobná žiarlivosť.

V tele nebohého Františka Gauliedera sa mali nájsť ópioidy

V marci 2003 v Sobranciach muž dobodal dýkou manželku v obchodíku vo vchode bytovky, v ktorej spolu s deťmi žili. Ľudmila mala obchodík prenajatý niekoľko rokov. V osudný deň za ňou Michal prišiel a strhla sa hádka. Dobodal ju, obchod zamkol a odišiel do neďalekej Nižnej Rybnice, kde sa obesil v stodole svojich rodičov.

V auguste 2010 v Sobranciach Ján Čuhanič najprv pred očami detí zavraždil svoju manželku a potom sa obesil na povale spoločného rodinného domu. Takisto mal všetko pripravené a naplánované. Ešte večer sa s deťmi rozlúčil, pripravil oblek do truhly sebe aj šaty svojej manželke. Do svojho obleku vložil spoločnú svadobnú fotku a fotku svojich detí. Ráno vykonal to, čo si zaumienil. Aj v tomto prípade bola motívom jeho chorobná žiarlivosť. Fakt, že by jeho manželka Darina aj s deťmi od neho odišli, jednoducho nemienil akceptovať.

Nezvládnuteľné problémy trápia aj známych ľudí. Nie je to tak dávno, čo v Stropkove vyskočil z bytovky známy futbalista Marek Špilár. Svoje problémy tak vyriešil v septembri 2013.

V tom roku si vzal život i mimoriadne obľúbený a populárny Ľubomír Gális. Celé Slovensko ho poznalo ako usmievavého huslistu skupiny Drišľak. Žiaľ, ani on nedokázal svoje problémy vyriešiť inak ako samovraždou. Jeho známi ho hľadali niekoľko dní po celom okolí. Nakoniec ho v máji našli obeseného v lese.

VIDEO Plus 7 Dní