Tip na článok

Pokrokoví pašeráci: Pri nekalom biznise im pomáhajú drony

Drony riadia cez wi-fi, na jednu otočku prenesú šestnásť kartónov ukrajinských cigariet. Problém je vietor i zima vo výške dvesto metrov.

Galéria k článku (4 fotografie )

Drony riadia cez wi-fi, na jednu otočku prenesú šestnásť kartónov ukrajinských cigariet. Problém je vietor i zima vo výške dvesto metrov dostrel bol len 70 metrov, a keďže posielali 20 až 25 blokov, stávalo sa, že mnoho kontrabandu končilo priamo na hranici. V juhovýchodnej časti našej východnej hranice sú zvyknutí skôr na pašovanie cigariet. Migrantov vraj vozia v inej lokalite.

„Tu tak ešte tie cigaretky. Fajčiť predsa neprestaneme. A mám dať 2,90 eura za škatuľku cigariet v obchode, keď môžem za také isté, čo sa týka kvality, dať len 1,70? Mne ten ukrajinský nápis nevadí,“ smeje sa ďalší miestny štamgast. „A napíšte, že to povedal Stano - ale nefotiť!“

Tak ako zvyšok dnešného osadenstva pohostinstva, aj Stano je dlhodobo nezamestnaný. „Tu má robotu jedine colník alebo policajt. Inak sa tu o prácu veľmi zakopnúť nedá,“ dodáva. Miestny krčmár však poukazuje na ďalší problém. Väčšina nezamestnaných je bez práce viac ako desať-pätnásť rokov. Prišli už o nádej, že sa budú mať v živote lepšie, a tak často pozerajú na dno pohárika.

Ukrajinská špecialita

O využívaní dronov sa viac dozvedáme v ukrajinskom Užhorode. „Cez hranicu lietajú v noci drony za 11-tisíc až 18-tisíc eur. Každý pašerák vlastní minimálne tri, ktoré letia cez hranicu súbežne. Pod každým je zavesených tak šestnásť blokov, teda 160 škatuliek cigariet. Problém je v tom, že keď sú zabalené do kocky, majú drony s nákladom neskutočne veľký odpor vzduchu, preto pri väčšom vetre často padajú,“ vysvetľuje bývalý zamestnanec ukrajinskej colnej správy.

Drony lietajú najmä v rovinatej časti hranice a vraj ich navádzajú cez wi-fi, teda bezdrôtovú sieť. Sú to väčšinou osemvrtuľové drony, ktorých hmotnosť je približne päť kilogramov.

„Problémové sú aj baterky. Pre vysokú záťaž vydržia maximálne tri prelety a potom ich treba vymeniť. Jedna baterka do drona stojí asi 600 eur. Navyše, drony sú tu maximálne vyťažené, skôr preťažené, preto často padajú,“ prezrádza bývalý ukrajinský colník.

Podľa neho sa však pašerákom kúpa drahšieho dronu, bežne využívaného skôr na filmárske účely, oplatí. Za rok môžu vďaka nemu po odpočítaní všetkých nákladov a „nutných poplatkov“ zarobiť aj 24-tisíc eur.

Čítajte viac:

Rušno na našej hranici s Ukrajinou: Čo kamera nevidí, to sa nestalo

„Pašovať sa bude vždy, kým tu bude hranica. Oproti prevádzačstvu sú tresty predsa len nižšie. Napríklad pred pol rokom u nás miestny pohlavár dal zavrieť celý aeroklub vo Vinohradove. Lietali odtiaľ rogalá s cigaretami do Maďarska. V jednej várke vedeli zobrať štyristo blokov alebo osem televízorov. No zabudli sa deliť s pohlavármi a s políciou. Tak ich zavreli,“ uzatvára bývalý colník.

Prehľad bývalého ukrajinského colníka o dianí na slovensko-ukrajinskej hranici je bravúrny. Vraj len za marec prešli na Slovensko dva kamióny s pašovanými cigaretami, tretí údajne chytili ukrajinskí colníci. „Teraz pohlavári točia colníkov každé dva tri mesiace. A tak noví nevedeli, čo sa patrí, a kontraband nepustili,“ konštatuje.

Čítajte viac:

Riskantný pašerácky biznis: Na hraniciach s Ukrajinou je poriadne horúco

Nelegálne prelety

Bývalý ukrajinský colník otvorene pripúšťa, že aj keď kompetentní mlčia o preletoch nad slovensko-ukrajinskou hranicou - či už ide o drony, alebo vrtuľnky s migrantmi na palube -, tieto aktivity sa sústavne dejú. „Keby to tak nebolo, nebola by zvýšená ochrana a ustavičné medzinárodné akcie na stráženie vzdušného priestoru.“

Aj keď slovenská strana nezaznamenala narušenie hraničného priestoru, polícia úzko spolupracuje nielen s ministerstvom obrany, ale aj s ukrajinskou stranou.

„Monitorovanie hranice je vykonávané v zmysle potrieb a na základe vývoja bezpečnostnej situácie. Vzhľadom na ich charakter a v kontexte s bezpečnostnou situáciou na Ukrajine ich nemožno bližšie špecifikovať,“ vysvetlila hovorkyňa Policajného prezídia SR Denisa Baloghová.

Drony v pohraničí bzučia naďalej. Voľným okom ich však neuvidíte. Zvuk sa rozlieha po okolí a len matne hádate, aký smer má to neidentifikovateľné teleso, ktoré oficiálne neprelieta hranicu.

VIDEO Plus 7 Dní