Finančné problémy mesta Košice došli poriadne ďaleko. Dokonca prinútili súčasného primátora Jaroslava Polačeka, aby sa s prosíkom obrátil na svojich úhlavných politických nepriateľov v tričku Smeru. Opätovne posiela premiérovi Pellegrinimu žiadosť, aby mestu odpustili vo výške viac ako 15 miliónov eur. Apeluje na to, že je to splátka z 20-miliónovej finančnej pôžičky, ktorú jeho predchodcovi Richardovi Rašimu ešte v roku 2014 poskytla vláda.

"Doteraz z nej bola splatená necelá štvrtina. Mesto podľa podpísanej zmluvy spláca pôžičku od roku 2016 neustále sa zvyšujúci splátkami. V prvom roku to bolo 500 000 eur, tento rok má splátku dlhu predstavovať 2 milióny eur. Suma sa bude zvyšovať až do roku 2025, keď má mesto uhradiť poslednú splátku vo výške 3 milióny eur," apeluje Polačekov hovorca Vladimír Fabian. Poukazuje najmä na to, že Bratislave vláda veľkoryso poskytla na zmazanie dlho okolo 25 miliónov a Žiline zas 17,5 milióna eur.

Primátor mesta Košice písal premiérovi žiadosť o stretnutie. Odpovedi sa žiaľ nedočkal.
Primátor mesta Košice písal premiérovi žiadosť o stretnutie. Odpovedi sa žiaľ nedočkal.
Zdroj: Vanda Felšöci Rusnáková

„Metropola východu a jej obyvatelia si zaslúžia od vlády taký istý prístup ako v obdobných prípadoch v minulosti. V rámci znižovania regionálnych rozdielov majú Košice právo na to, aby sa k nim pristupovalo rovnakým metrom. Ak by nám vláda odpustila splácanie pôžičky po našich predchodcoch, bola by to veľká úľava pre celé mesto. Finančné prostriedky by sme použili na rozvoj infraštruktúry ako je napr. modernizácia električkových tratí, rekonštrukciu Slaneckej cesty, budovanie nových cyklistických chodníkov a na ďalšie investície v oblasti dopravy, školstva, sociálnych služieb alebo športu,“ tvrdí primátor. Sťažuje si aj na postup, pretože aj keď premiéra žiadal o stretnutie a aj mu písal, odpovede sa stále nedočkal. „Žiaľ, stále sme sa nedočkali žiadnej odpovede, čo nepovažujem za veľmi úctivý a ústretový prístup vlády a jej premiéra k požiadavkám metropoly východu ako druhého najväčšieho mesta na Slovensku,"poťažkal si Polaček.

Primátor má skutočne ťažkú situáciu, keďže finančné povinnosti sú vysoké a príjmy absolútne pokryť tieto výdavky nepostačujú. A to aj napriek tomu, že mesto zvýšilo svojim obyvateľom nielen dane, ale aj cenu MHD a zaviedlo dosť vysokú daň z rozvoja. Čo sa samozrejme obyvateľom druhého najväčšieho mesta na Slovensku nepáči.