Máj roku 2018 bol pre bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského a jeho manželku zlomový. Strana Smer bola po vražde Jána Kuciaka nútená odvolať Bödörovu pravú ruku Tibora Gašpara a na jeho miesto posadila Lučanského, ktorý bol v čase vyčíňania Bödörovej policajnej bandy na čele inšpekcie ministerstva vnútra. V tom čase sa Lučanského žena zapojila do biznisu v neďalekom zahraničí.

V názve konope, v registri nehnuteľnosti

Manželka policajného exšéfa Martina sa rozhodla podnikať v susednom Česku. Zasadla do správnej rady novovzniknutej akciovej spoločnosti HONEST HEMP EU­ROPE. V ten istý deň sa funkcie predsedu správnej rady ujal lekár Daniel Chovan. Ten istý Chovan rezonoval pred očami slovenskej verejnosti v roku 2014, keď celá krajina sledovala kauzu nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Tá chcela prístroj kúpiť za 1,6 milióna eur, teda o milión eur drahšie ako napríklad nemocnica v Českej republike, od firmy Medical Group. Daniel Chovan bol členom predstavenstva Medical Group. Pre kauzu vtedy odstúpil z postu šéfa parlamentu aj Pavol Paška, ktorý v minulosti spoločnosť spoluvlastnil.

V čom podniká pražská firma, v ktorej spojili sily Chovan a manželka policajného exšéfa Lučanského, nie je úplne jasné. V predmete podnikania má len stroho uvedený prenájom nehnuteľností, bytov a nebytových priestorov a správu vlastného majetku. Názov, ktorý nesie ich spoločný podnik - HO­NEST HEMP EUROPE, teda v preklade poctivé konope, používajú vo svete aj iné spoločnosti predávajúce výrobky z konopí.

Spoločnosť nemá na internete uvedený žiaden telefonický či mailový kontakt a nemá zriadenú ani internetovú stránku. Podľa posledného zápisu akcionárov bola jej majiteľom firma Golden River. Tú vlastnia dva subjekty, 90 percent eseročka SMART Office & Companies a zvyšok firma EUROPEA CAPITAL.

Bytu od Kaliňáka dal zbohom

Okolo nehnuteľností sa v minulosti točil aj samotný Lučanský. Vysvetľovať musel svoj byt na Floride či rozsiahle sídlo v kopcoch nad Martinom. Podivná bola aj kúpa rozľahlého dvojizbového bytu v bratislavskej Rači, ktorý dostal v roku 2015 v pozícii policajného viceprezidenta od Kaliňákovho ministerstva vnútra za 84 a pol tisíca eur. Cena zahŕňala okrem bytu parkovacie státie. Na realitnom trhu mala byť hodnota nehnuteľnosti aj o tretinu vyššia. Manželia Lučanskí podľa zmluvy mali ministerstvu väčšinu kúpnej ceny splácať v mesačných splátkach počas desiatich rokov. Tá však nestihla uplynúť. Milan Lučanský skončil v auguste na poste policajného prezidenta a minulý mesiac prišiel aj o výhodne nadobudnutý byt. Ministerstvo využilo svoje predkupné právo a nehnuteľnosť od neho odkúpilo. Po odpočítaní splátok zaň minulý mesiac zaplatilo vyše 53-tisíc eur.

Milan od Bödöra

Nejakého Milana spomínajú vo svojich rozhovoroch Marian Koč­ner a oligarcha Smeru Norbert Bödör.

„Ruska volajú na inšpekciu vypovedať. Je to pod kontrolou alebo ani nie? Teda, či ešte platí dohoda s Milanom,“ pýtal sa Kočner.

Viac FOTO nehnuteľností Milana Lučanského v GALÉRII

„Neviem. Podľa mňa áno,“ reagoval Bödör.

Milan Lučanský, ktorý bol v tom čase šéfom inšpekcie, styky s oboma mužmi poprel. Nakoniec však priznal, že sa s Bödörom stretol. Ako inak, na spoločenskom podujatí.

Korupčné dohody

Kam až kontakty Milana Lučanského zasahovali a čím sa počas pôsobenia na čele polície zaoberal, teraz vyráža dych. Po obrovskej lavíne korupčných odhalení a inej trestnej činnosti v radoch vysokých funkcionárov polície a tajnej služby, skončil po svojom predchodcovi Tiborovi Gašparovi vo väzbe. Akcia Judáš odhalila, že mal poberať úplatky ako na bežiacom páse, dokopy má ísť prinajmenšom o čiastku 526 tisíc eur!V rokoch 2014 a 2015, keď pôsobil vo funkcií 1. viceprezidenta, prišlo k dohode medzi Lučanským a Norbertom Paksim, zástupcom riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností a exsiskárom Františkom Böhmom. Za pravidelný mesačný paušál mali kryť Böhmove nelegálne aktivity pri kšeftovaní s pohonnými hmotami. Do úplatkárskej schémy boli podľa vyšetrovania zapojení aj Paksiho šéf Jozef Rehák a vtedajší generálny riaditeľ sekcie daní a ciel Finančnej správy Daniel Čech.

Podľa Paksiho výpovede, ktorý po veľkom záťahu začal spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, si 10-tisícový paušál každý mesiac delili takto: „Obvinený Norbert Paksi si z predmetnej sumy ponechal hotovosť vo výške 4.000,- eur, ktorú v rovnakom pomere rozdelil medzi svoju osobu a obvineného Jozefa Reháka a 6.000,- eur odovzdával obvinenému Milanovi Lučanskému, ktorý si z takto obdržanej finančnej hotovosti ponechal 2.000,- eur a zvyšnú sumu vo výške 4.000,- eur následne odovzdal Milan Lučanský obvinenému Danielovi Čechovi,“ píše sa v obvinení. Dovedna si v tomto prípade Lučanský, Rehák a Paksi prišli každý najmenej na 16 tisíc eur a Čech na 32 tisíc eur.

Všetci kšeftujú, on nemá nič

Oproti tomu, čo nasledovalo, to však pri Lučanskom vyzerá iba na zahrievacie kolo. Po vražde novinára Jána Kuciaka, už na stoličke policajného prezidenta, vyložil priamo vo svojej kancelárií Paksimu karty na stôl. „Že všetci v jeho okolí robia kšefty a od jeho osoby potom chcú, aby ťahal každého zo sračiek a on z toho nič nemá.“ Norbert Paksi rozhovor následne tlmočil Böhmovi, ktorí tiež o trestnej činnosti vypovedá. Böhm sa Paksiho opýtal, či Lučanský požaduje finančný paušál. Po kladnej odpovedi, ho však informoval, že na výplatnú listinu musia zahrnúť aj Reháka.

Vyše pol milióna pre Lučanského

Minimálne od augusta 2018 do konca roka 2019 vždy k 15-temu dňu v mesiaci odovzdával Böhm Paksimu 45 tisíc eur. Z tejto sumy si Paksi nechal 15 tisíc eur, tisícku dal Rehákovi a Lučanskému putovalo 30 tisíc eur. Policajný šéf ich mal často prijať priamo vo svojej kancelárii v budove policajného prezídia na Račianskej ulici v hlavnom meste. Peniaze slúžili ako ochrana. Paksi a Rehák mali Böhma a jemu blízkych ľudí chrániť na svojom poli - pri monitorovaní jeho odpočúvaní a rozpracovaní. Lučanský mal za 30 tisíc poskytovať informácie z prostredia policajného zboru. „Týmto konaním bola Františkom Böhmom vyplatená v pravidelných mesačných ntervaloch Milanovi Lučanskému finančná odmena vo výške minimálne 510. 000,- eur,“ píše sa v uznesení.

Mohlo by vás zaujímať: