Tip na článok
Jozef Drag (vpravo) pkrem kauzy bytovej mafie figuruje aj v kauze takzvanej pozemkovej mafie.

Policajný agent Drag vypovedal o korupcii ministrovho poradcu, výpoveď má trhliny

Vo svedectve korunného svedka Jozefa Draga urobili policajti trhliny. Branie úplatkov Kaliňákovým poradcom vyšetrovateľ nepreukázal.

To bola rýchlosť! Za necelý mesiac od zverejnenia výpovede Jozefa Draga v týždenníku PLUS 7 DNÍ akoby sa strhla lavína. Po viac ako jeden a pol roku sa na Okresnom súde Bratislava I z ničoho nič objavila údajne stratená Dragova výpoveď a o pár dní neskôr vyšetrovateľ odmietol podozrenie z korupčného správania príslušníkov odboru zvláštnych operatívnych činností (OZOČ), ktoré mu zaslala špeciálna prokuratúra.

Branie peňazí Ľubomírom Minichom, poradcom ministra vnútra Roberta Kaliňáka, pochádzajúcich z trestnej činnosti, nepreukázal. Prvú vlnu otázok týkajúcich sa údajného korupčného správania tohto bývalého šéfa OZOČ a jeho podriadeného Jozefa Lienera sme na ministerstvo vnútra zaslali 7. mája.

Úplatok

Všetko sa začalo, keď sa policajný agent Jozef Drag infiltroval do podsvetia, aby pomohol pri objasňovaní nezákonných prevodov majetku, a začal rozprávať. Rozhovoril sa po tom, čo ho obžalovali v kauze bytovej mafie a vo väzbe strávil viac ako tri roky. V októbri 2011 na Okresnom súde Bratislava I rozšíril vlastnú svedeckú výpoveď o zvláštnych praktikách svojich nadriadených, vtedy príslušníkov OZOČ Ľubomíra Minicha a Jozefa Lienera.

„Peniaze z trestnej činnosti som sústreďoval v bytoch, ktoré slúžili aj ako kancelárie, kde sa viedla presná evidencia. Tú som viedol prevažne ja, lebo som mal o nej najväčší prehľad. V roku 2008, keď sa menili peniaze na eurá, bolo trestnou činnosťou zozbieraných 1 970 000 korún, ktoré som osobne odovzdal riaditeľovi OZOČ (Minichovi, pozn. red.),“ povedal okrem ďalších vážnych skutočností niekdajší policajný agent Drag pred súdom. Sudca však jeho výpoveď nezaznamenával.

Drag ju sudcovi odovzdal napísanú na papieri s tým, že ju zapisovateľka potom prepíše. Neskôr sa objavili správy, že sa výpoveď stratila - na celé mesiace sa po nej zľahla zem. Drag okrem kauzy bytovej mafie figuruje aj v kauze takzvanej pozemkovej mafie. Pred Špecializovaným trestným súdom však v tejto veci nestojí ako obžalovaný, ale ako korunný svedok.

A práve počas výpovede v tejto kauze zopakoval vlani v máji svoju výpoveď o braní peňazí z trestnej činnosti príslušníkmi OZOČ. Dokonca ju rozšíril o ďalšie meno. Úplatok tristotisíc korún mal vraj zobrať aj bývalý šéf protikorupčníkov a momentálne policajný prezident Tibor Gašpar. Kauza prepukla v čase, keď sa mal stať policajným šéfom. Gašpar nezaváhal a podal na Draga trestné oznámenie pre ohováranie.

Policajný šéf: Trestné oznámenie Tibora Gašpara by mohlo nabrať na obrátkach. Foto: TASR

Stratená a nájdená

Prešiel viac ako rok a pol od výpovede na bratislavskom okresnom súde a viac ako rok od Gašparovho podania trestného oznámenia. A vyzerá to tak, akoby Dragove slová orgány činné v trestnom konaní vôbec nezaujímali.

Nám sa však k Dragovej výpovedi o zvláštnych praktikách príslušníkov OZOČ podarilo dostať. Jeho slová o tom, ako sa on, šesťkrát súdne trestaný muž, stal policajtom a za odmenu dostal do osobného vlastníctva od ministerstva vnútra byt v Bratislave a že peniaze z trestnej činnosti odovzdával nadriadeným z OZOČ, boli príliš silná káva.

Na ministerstvo vnútra sme preto poslali viacero e-mailov s otázkami týkajúcimi sa šokujúcich informácií a dôveryhodnosti Kaliňákovho poradcu Minicha či policajného šéfa Gašpara. Celé dni na ne nikto nereagoval, na ministerstve akoby „skapal pes“.

V rovnakom čase zhodou okolností zasadal súd ku kauze takzvanej bytovej mafie. A čo sa dovtedy zdalo nemožné, bolo zrazu realitou. Dva dni pred pojednávaním na okresnom súde v Bratislave doručili Dragovu výpoveď prokurátorke Eve Mišíkovej. „Áno, je to výpoveď z októbra 2011, asi ju doteraz prepisovali,“ povedala nám vtedy prokurátorka s dodatkom, že si ju teraz musí podrobne naštudovať. Prepisovanie Dragovej výpovede teda trvalo profesionálnej zapisovateľke devätnásť mesiacov.

Dragovo obvinenie

Po znovuobjavení prachom zapadnutej Dragovej výpovede sa v tejto súvislosti hovorilo o prvej lastovičke. Azda ani ten najväčší optimista nečakal, že sa vzápätí objaví aj druhá. A stalo sa!

„Na základe anonymného oznámenia týkajúceho sa pozemkovej mafie, ako aj na základe zistených skutočností z hlavných pojednávaní, bolo prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry odstúpené na vybavenie Prezídiu Policajného zboru podozrenie z korupčného správania príslušníkov OZOČ. Vyšetrovateľ toto podanie dňa 20. 5. 2013 odmietol, pretože podľa neho sa nezistili žiadne konkrétne skutočnosti, ktoré by nasvedčovali spáchaniu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, respektíve zločinu prijímania úplatku,“ prezradila nám hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Výpoveď korunného svedka tak zrazu dostala trhliny. Automaticky sa teda pýtame, aký vplyv bude mať táto skutočnosť na kauzu bytovej mafie. „Dá sa povedať, že dôveryhodnosť takéhoto svedka, ktorý je pod prísahou, je naštrbená. Je však na sudcovi, ako sa k tejto situácii postaví,“ myslí si odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Predseda senátu, pred ktorým Drag vypovedal, nám stanovisko neposkytol. „Sudcovia nikdy nekomentujú živú vec, kým prebieha dokazovanie. Treba si počkať na rozsudok,“ reagovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková.

Dozorujúci prokurátor Alexander Biró bol v reakcii na výsledok preverovania o niečo zhovorčivejší. „Predmetom trestného stíhania je podvodný prevod pozemkov, nie ‚osud‘ peňazí, ktoré údajne pochádzali z trestnej činnosti. Skutočnosti v súvislosti s vyjadreniami o odovzdaní peňazí policajtom preveruje inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá by vám mohla poskytnúť aktuálne informácie,“ uviedol.

Zdá sa, že ministerstvo vnútra sa cíti dôležitejšie, než v skutočnosti je. Informáciu o odmietnutí podania od prokurátora, ktoré nám prokuratúra bez problémov poskytla, pre istotu zahrnuli pod utajovanú skutočnosť.

Na otázku, v akom štádiu je vyšetrovanie korupčného správania príslušníkov OZOČ, aj to, či Minich, Liener a Drag boli zbavení mlčanlivosti, uviedli nasledovné: „Akékoľvek informácie týkajúce sa činnosti kriminálneho spravodajstva spadajú pod režim utajenia, podobne ako aj procesné úkony súvisiace s vypočúvaním či potenciálnym zbavením mlčanlivosti konkrétnych osôb. Ministerstvo vnútra sa preto k podobným otázkam nemôže vyjadrovať.“

Ak sa teraz zamýšľate nad tým, prečo prokuratúra informáciu o výsledkoch skúmania korupčného správania príslušníkov OZOČ zverejniť mohla a ministerstvo nie, na túto otázku odpoveď nedostanete. Jednoducho to vyzerá tak, že ak ministerstvo vnútra nechce na niečo odpovedať, tak to jednoducho zahrnie pod režim utajenia. Odborníčka na právo prezradila, že je to zvláštny prípad, no zamyslela sa a odpoveď bola na svete.

„V tejto chvíli môže ktokoľvek, kto bol v súdnej sieni a túto výpoveď počul, podať trestné oznámenie pre podozrenie z krivej svedeckej výpovede alebo trestného činu ohovárania a polícia sa ním musí začať zaoberať,“ vysvetlila Lucia Kurilovská, ako sa pokúsiť o to, aby bolo spravodlivosti učinené zadosť.

Čítajte viac:

Výpoveď policajného agenta Draga bola záhadne stratená

Kauza Gašpar

Doriešenie trestného oznámenia policajného šéfa Tibora Gašpara na Jozefa Draga pre ohováranie je zrejme na spadnutie. Na základe rozhodnutia jeho podriadeného, ktorému sa nepodarilo preukázať pravdivosť Dragových tvrdení, by bývalý policajný agent mohol skončiť s obvinením na krku.

V akom štádiu je Gašparovo oznámenie, nám ministerstvo pre istotu neprezradilo. „Vecou sa zaoberá KR PZ v Bratislave, bolo tam začaté trestné stíhanie vo veci prečinu ohovárania. Keďže vyšetrovanie nie je ukončené, v tomto štádiu sa k veci nebudeme vyjadrovať,“ odpovedali nám na otázky Kaliňákovi ľudia.

VIDEO Plus 7 Dní