Presun Kovaříka z jednej vysokej pozície do druhej ostro kritizuje bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. Považuje to za nehoráznosť. “Neviem po tom všetkom čo vlastne tento človek radí a čo by mne ako ministrovi asi tak vedel poradiť. Nezanechal žiadnu výraznú stopu a dúfam, že z neho zase tí istí, teda terajšia opozicia, neurobia po voľbách znova riaditeľa Úradu boja proti korupcii na Úrade vlády, lebo sa človeku už rozum zastavuje, čo sa tu deje,” nedáva si servítku pred ústa Zábojník. 

bývalý prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík ,súčasný Mikulcov poradca
Zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Čo sa týka benefitov, nízke sumy za bývanie policajných funkcionárov sú rovnako nastavené už roky. V minulosti sa proti nim ostro postavil bývalý vyšetrovateľ organizovaného zločinu Jozef Šátek.  „Ministerstvo vnútra SR nie je zaopatrovací ústav,” vyhlásil Šátek, podľa ktorého “neexistuje žiadny racionálny dôvod, aby vysokopostavení policajní funkcionári s jedným z najvyšších služobných príjmov v polícii, mesačne v tisíckach € museli platiť zlomok zo skutočnej trhovej hodnoty nájmu bytu v Bratislave a preto takýto prístup k ich osobám musí byť pre nich urážkou útočiacou na ich čestnosť a dôstojnosť, keďže z nich robí vysoko privilegované osoby a vyčleňuje ich z „normálu“ bežnosti.” Cenové „opatrenia“ kaliňákovského ministerstva mali byť podľa neho už dávno upravené v súlade s reálnym svetom.

Ekonóm Radovan Ďurana je pri tejto otázke zdržanlivejší. “Forma odmeňovania môže mať rôzne podoby: priamo na výplatnej páske, alebo formou naturálnych statkov - dotované bývanie. Tabuľkové platy niekedy nedokážu pritiahnuť dostatok zamestnancov, zamestnávateľ je nútený poskytnúť vyšší príjem inými cestami,” myslí si Ďurana. 

Analytik Zábojník to vidí úplne inak. “Je to na hanbu. Tento človek je ten posledný, ktorý má mať takúto vymoženosť v tejto ekonomickej biede, ktorú naši občania zažívajú. Je radosť byť v opozícií a preferencie rastú, keď robia takéto kotrmelce,” myslí si analytik.