Niekto sa cez médiá snaží zastrašiť vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a vyvolať v nich neistotu. Skonštatoval to policajný prezident Peter Kovařík, ktorý za vyšetrovateľmi NAKA stojí. Zároveň vyvrátil konšpirácie o vojne v polícii. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) odmieta spochybňovanie svojej práce či vonkajší tlak. Zaťahovanie do politických, mediálnych či iných hier odmieta aj Generálna prokuratúra SR.

Médiá informovali, že Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) vykonáva počas utorka úkony v súvislosti s kauzami Očistec a Judáš. V tejto súvislosti mal zadržať Csabu Dömötöra zo zločineckej skupiny takáčovci. Dôvodom má byť manipulovanie svedeckých výpovedí vyšetrovateľmi v týchto prípadoch. Vyšetrovatelia ÚIS sa pokúšajú zadržať aj ďalších svedkov, ktorí vypovedajú v týchto kauzách.

Kovařík za vyšetrovateľmi NAKA stojí. Urobí všetko pre to, aby sa vec "raz a navždy vysvetlila". "Verím, že vyšetrovateľom NAKA ide o to isté a nemajú problém ísť vypovedať pred vyšetrovateľa ÚIS Ministerstva vnútra SR. Zároveň však apelujem na procesnú čistotu postupu vyšetrovateľov inšpekcie a vyjasnenie všetkých pochybností o ich nezaujatosti," podotkol šéf polície na sociálnej sieti.

NBÚ upozornil, že médiá a sociálne siete mesiace zaplavujú rôzne informácie z pochybných zdrojov, ktoré nikto neanalyzuje, neoveruje a vo verejnom priestore sa pohybujú bez pravidiel. Úrad deklaruje, že pri bezpečnostných previerkach postupuje podľa zákona. "Akékoľvek spochybňovanie našej práce, nekalé úmysly, vonkajší tlak alebo koordinované akcie jednoznačne odmietame," uviedol hovorca NBÚ Peter Habara.

Viac FOTO policajného prezidentka Kovaříka v GALÉRII

GP podľa hovorcu Dalibora Skladana nebude reagovať na konšpiračné a špekulatívne informácie, ktoré sa šíria vo virtuálnom priestore. Tvrdí, že sú to vecné a právne nezmysly.