Tip na článok
Auto s diplomatickou značkou pre policajného pridelenca Jána Vaľa využíva na súkromné účely aj jeho dcéra.

Na policajných pridelencov ide ročne vyše milióna eur. Obsadenie postov je sporné

Zistiť, či sú peniaze na policajných pridelencov využité v súlade s predpismi, je nemožné. Post policajného pridelenca sa vníma ako diplomatická pozícia, ktorú by mali zastávať erudovaní, zodpovední, morálne čistí a v neposlednom rade tiež jazykovo zdatní uchádzači. Aká je skutočnosť?

Galéria k článku (5 fotografií )
Ján Vaľo: Má tiež k dispozícii auto s diplomatickými značkami. Občas zavíta do Rovinky.
Ako diplomatka: Dcéra policajného pridelenca v Prahe sa zrejme lepšie cíti na Slovensku.
Tibor Mako: Záujmy Slovenska zastupuje v Maďarsku.

Mala by byť v Prahe, namiesto toho sa vyváža po Bratislave na aute s diplomatickými značkami. A sem-tam zvezie aj kamarátku. Reč je o dcére policajného pridelenca v Českej republike Jána Vaľa.

Za to, že spolu s mamou vytvárajú hlave rodiny zázemie počas jej náročnej misie v zahraničí, im štát prispieva do rodinného rozpočtu niekoľkými tisíckami eur mesačne. Či sú však všetky peniaze vyplatené podľa pravidiel, možno pochybovať. Zistili sme totiž, že Vaľovej dcére zrejme veľmi neučarovala česká metropola a radšej sa zdržiava doma v Bratislave.

Aspoň tak to bolo v čase, keď sme ju pravidelne vídali pred rodinným domom v Rovinke pri Bratislave či na parkovisku v blízkosti strednej školy, ktorú navštevuje.

Ako diplomatka

Študentke petržalského gymnázia môže závidieť nejeden rovesník. Koľkí sa môžu vyvážať do školy na vlastnom aute, navyše s diplomatickými značkami?

Keďže to medzinárodné právne normy povoľujú, niet o čom polemizovať. V prípade Vaľa a jeho dcéry však stojí za povšimnutie vyplácanie náhrad z peňazí daňových poplatníkov za dcérin pobyt v zahraničí, kde by sa mala podľa oficiálnych údajov zdržiavať od augusta 2012.

Policajné prezídium v tejto súvislosti vysvetlilo, že rodinní príslušníci pridelenca sa rozhodujú sami, kde budú žiť. Zároveň dodalo, že policajný pridelenec každý mesiac vykazuje, koľko dní sa jeho rodinní príslušníci zdržiavali v krajine jeho vyslania.

Od toho sa potom odvíja výška vyplácaných náhrad. V prípade Vaľa a jeho dcéry môže ísť podľa našich informácií zhruba o dvetisíc eur za mesiac.

Čítajte viac:

Výhody pre všetkých? Benefity policajného pridelenca Jána Vaľa využíva aj jeho rodina

Zamietnutá žiadosť

Keďže Vaľova dcéra trávila istý čas na Slovensku, zisťovali sme, či počet vykázaných dní v danom mesiaci zodpovedal skutočnosti. Na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám sme si od policajného prezídia vyžiadali kópie vyhlásení o počte dní, ktoré mladá dáma strávila s otcom v Prahe za mesiace september 2013 až marec 2014.

Predpokladali sme, že dostaneme výkazy, z ktorých bude jasné, kedy presne sa Vaľova dcéra nachádzala v krajine vyslania svojho otca. Potom by už iba stačilo porovnať naše zistenia s údajmi uvádzanými policajným pridelencom. Narazili sme však na zamietavú odpoveď Vaľovho priameho nadriadeného.

Riaditeľ úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Jaroslav Paľov nám v dvojstranovom liste oznámil, že požadované informácie nám nesprístupní. Lebo ide o osobné údaje. Ako sme sa neskôr dozvedeli, informácie odmietla zverejniť Vaľova rodina.

Čo mohlo byť dôvodom týchto strašných tajností, nevedno. Či to boli, nedajbože, obavy z odhalenia nekalých praktík, sa možno iba dohadovať.

Fakt je, že spätná kontrola vynakladania štátnych prostriedkov na fungovanie policajných pridelencov je zo strany verejnosti takmer nemožná. Veľa možností však nemajú ani tí, ktorí pridelencom šéfujú. Skutkový stav je totiž taký, že s vypisovaním presných výkazov o tom, koľko dní strávili príbuzní v zahraničí, nemajú naši páni vyslanci v uniformách veľa roboty.

Stačí každý mesiac spísať stručné všeobecné vyhlásenie o tom, koľko dní s nimi blízki pobudli v cudzine. Žiadne presné dátumy uvádzať netreba. Ak by si to niekto chcel spätne overiť, hoc aj sám Vaľov nadriadený Paľov, pravdepodobne nič nezistí. Nemá ako.

Systém je jednoducho neskontrolovateľný. Funguje na morálnom kredite policajných pridelencov. A ten je vo Vaľovom prípade trochu problematický. Stačí si spomenúť na jeho diplomovú prácu odovzdanú v roku 1999 na Akadémii Policajného zboru v Bratislave, z ktorej šesťdesiat percent odpísal od iného študenta.

Od roku 2011 sa Vaľo hrdí titulom JUDr. Opäť ho získal na policajnej akadémii na základe rigoróznej práce. Či náhodou znovu nejde o plagiát, sa verejnosť nedozvie. Vaľo dal svoj výtvor utajiť. Prístupný bude najskôr sedemdesiat rokov po jeho smrti.

Čítajte viac:

Rigorózna práca policajného exviceprezidenta Vaľa je prísne tajná

Bez výberového konania

Vaľo nemusel vysvetľovať ani to, ako prišiel v roku 2011, v čase, keď zastával post policajného viceprezidenta, k rodinnému domu v Rovinke pri Bratislave. A bolo by sa na čo pýtať. Ako sa totiž ukázalo, brat majiteľa firmy, ktorá dom stavala, čelil v tom čase obvineniu zo spáchania závažného trestného činu - z prípravy úkladnej vraždy.

Prípadom sa zaoberal Úrad boja proti organizovanej kriminalite, ktorý zo svojej pozície zastrešoval práve Vaľo. Napriek uvedenému sa Vaľo teší dôvere piateho ministra vnútra. Vo vysokých funkciách sa drží od roku 2002, keď rezortu šéfoval Vladimír Palko z KDH. A mimoriadne čaro zrejme má aj pre súčasného ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru.

Ten krátko po parlamentných voľbách v roku 2012 urobil z vtedajšieho viceprezidenta Vaľa policajného pridelenca v Prahe. Hoci je dobrým zvykom dosádzať ľudí na také pozície prostredníctvom výberového konania, Kaliňák poslal Vaľa do Prahy personálnym rozkazom. Napokon, aj vôľu rezortného šéfa možno v slovenskej polícii považovať za splnenie požadovaných kritérií.

Uprataní

Post policajného pridelenca sa vníma ako diplomatická pozícia, ktorú by mali zastávať erudovaní, zodpovední, morálne čistí a v neposlednom rade tiež jazykovo zdatní uchádzači. Post policajného pridelenca je však atraktívny aj z finančnej stránky. Presná výška mesačného príjmu síce zostáva pre verejnosť tajomstvom, no skladá sa z niekoľkých položiek a v konečnom dôsledku sa vraj môže vyšplhať až na deväťtisíc eur.

Slovensko má v súčasnosti vo svete dvanásť vyslancov v policajných uniformách. Len ich platy ukroja každoročne zo štátneho rozpočtu okolo milióna eur. Zvyšných zhruba tristotisíc predstavujú prostriedky vynaložené na úhradu nájomného, energií, služieb či pohonných látok. Či ide o efektívne vynaložené peniaze v súlade s pravidlami, je však otázne.

Sporné je tiež obsadenie týchto atraktívnych postov. Pri niektorých menách nie je celkom jasné, aké kritériá rozhodovali. Pridelencom v Maďarsku je bývalý šéf cudzineckej polície Tibor Mako.

Kaliňák ho „upratal“ k našim južným susedom po medializovanom škandále so zabudnutou policajnou výbušninou v batohu nič netušiaceho cestujúceho, ktorý letel do zahraničia z popradského letiska. Pridelencom v Chorvátsku je zas bývalý policajný viceprezident Michal Kopčík. Jeho meno sa spomínalo v prípade týkajúcom sa obchodovania so zbraňami či pri nejasnom získaní bytu v Prešove.

Slovenské záujmy v Ruskej federácii zastupuje bývalý krajský policajný riaditeľ z Nitry František Posluch. Kolegovia ho pred časom preverovali, či v roku 2007 nezneužil svoju právomoc, keď zorganizoval naháňačku svojho soka v láske, pri ktorej mal v zálohe aj komando kukláčov.

VIDEO Plus 7 Dní