Po nedávnom odchode poradcu ministra vnútra Stanislava Jankoviča v súvislosti s telefonátom s údajným bosom jednej zo skupín bratislavského podsvetia Liborom Jakšíkom môže lietať v problémoch aj ďalší človek od Roberta Kaliňáka. Bývalý šéf odboru zvláštnych operatívnych činností (OZOČ) a dnešný poradca Ľubomír Minich mal podľa slov korunného svedka Jozefa Draga brať peniaze z trestnej činnosti.

Týždenník PLUS 7 DNÍ má k dispozícii Dragovu šokujúcu výpoveď. Zisk z trestnej činnosti, ktorý Drag počas svojho pôsobenia v role policajného agenta nadobudol, vraj odovzdal priamo Minichovi.

Zamestnaný políciou

Svedectvo Jozefa Draga dostalo za mreže viacero ľudí, ktorí sa podľa neho podieľali na nekalých prevodoch miliónových nehnuteľností. Kým svedčil proti ľuďom považovaným za súčasť bratislavského podsvetia, velebili ho policajti až tak vysoko, že šesťkrát súdne trestaného muža zamestnali vo svojich radoch.

Drag však po istom čase strávenom vo väzbe za inú trestnú činnosť, týkajúcu sa bytovej mafie, svoju výpoveď doplnil o zarážajúce svedectvo. Korunný svedok, vďaka ktorému hrozia obžalovaným až pätnásťročné tresty, porozprával o svojej spolupráci s vysokopostavenými strážcami zákona. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo získať jeho neuveriteľnú výpoveď urobenú pred sudcom.

Policajt či klamár? Máme šokujúcu výpoveď obvineného v kauze bytovej mafie

Zápisnica z pojednávania: V nej Drag vypovedá o práci v polícii a týždenník PLUS 7 DNÍ ju má k dispozícii. Foto: archív

Byt za odmenu

Jozef Drag spolupracoval s políciou od roku 2005 ako „obyčajný“ informátor. Keď sa však zamestnal vo firme na kontrolu originality vozidiel, považovanej za spoločnosť prepojenú na mafiánsku skupinu takzvaných sýkorovcov, dostal zaujímavú ponuku.

„Riaditeľ OZOČ-u Ľubomír Minich mi ponúkol možnosť trvalého služobného pomeru za moje výsledky. Riaditeľ tiež uviedol, že vec prerokoval aj s ministrom Robertom Kaliňákom s tým, že ma možno prijať za príslušníka Policajného zboru. Pod trvale zmenenou legendou som po rôznych školeniach začal pracovať ako agent kriminálneho spravodajstva pre OZOČ,“ píše sa vo výpovedi Jozefa Draga pred Špecializovaným trestným súdom.

Začiatkom roka 2008 sa bývalý trestanec stal váženým strážcom zákona. „Mojím hlavným nadriadeným, keď som bol spolupracujúcou osobou, bol podplukovník JUDr. Jozef Líner a plukovník JUDr. Ľubomír Minich. Týmto dvom som odovzdával či už získaný materiál, alebo informácie získané o trestnej činnosti,“ vysvetlil Drag. To, že tento muž odsúdený za rôznu trestnú činnosť bol naozaj policajtom, potvrdzujú aj výpisy zo zdravotnej poisťovne.

„Dostal som policajnú hodnosť a pravidelný mesačný plat. Koncom roku 2008 som dostal do vlastníctva od ministerstva vnútra byt v Bratislave, čo bola forma mojej odmeny. Dostával som aj dosť vysoké odmeny za jednotlivé skutky, ktoré mi vyplácali v hotovosti moji nadriadení. Celkovo išlo o niekoľko stotisíc korún,“ odznelo z Dragových úst v súdnej sieni v máji 2012.

Hoci Drag vystupuje v kauze pozemkovej mafie ako korunný svedok, figuruje ako obžalovaný v inom prípade takzvanej bytovej mafie. Napriek tomu tvrdí, že je dodnes policajtom. „Nemám vedomosť o tom, že by som bol prepustený z Policajného zboru, ukončenie služobného pomeru je úkon dvoch strán, preto uvádzam, že si myslím, že stále som príslušníkom Policajného zboru,“ dodal Drag a svoje slová potvrdil aj pri tohtoročnej výpovedi pred vyšetrovateľom.

Špinavé peniaze

Priam zarážajúca je časť výpovede o tom, ako bývalý trestanec a zamestnanec OZOČ v jednej osobe zarábal v podsvetí nemalé peniaze. Tie si však podľa jeho slov nenechával, ale odovzdával svojim nadriadeným z polície. „Peniaze som sústreďoval v bytoch, ktoré slúžili aj ako kancelárie, kde sa viedla presná evidencia. Tú som viedol prevažne ja, lebo som mal o nej najväčší prehľad. V roku 2008, keď sa menili peniaze na eurá, bolo trestnou činnosťou zozbieraných 1 970 000 korún, ktoré som osobne odovzdal riaditeľovi OZOČ-u (Minichovi, pozn. red.),“ vykreslil Drag osud peňazí získaných z trestnej činnosti.

A doplnil aj ďalšiu informáciu, ktorá, ak je pravdivá, poriadne smrdí. „Počas mojej infiltrácie Policajným zborom neboli použité ITP (informačnotechnické prostriedky, teda odpočúvacie zariadenia, pozn. red.),“ prezradil Drag pod prísahou.

Podľa odborníkov však nie je možné nasadiť agenta bez informačnotechnických prostriedkov. „Je to preto, aby informácie, ktoré agent získava, boli absolútne presné, neskreslené a získané v súlade so zákonom. Záznam sa robí na vzdialenom pracovisku a agent k nahrávkam nemá vôbec prístup, aby ich nemohol ovplyvniť,“ vysvetlil nám človek z policajného prostredia.

Tu sa natíska viacero otázok o „čistej“ policajnej práci pri odhaľovaní trestnej činnosti s nasadením Jozefa Draga. Na ministerstvo vnútra sme ich poslali hneď niekoľko, medzi nimi nechýbala otázka, kde peniaze zarobené trestnou činnosťou skončili. Dúfali sme, že keď pán Minich pracuje priamo na ministerstve a otázky sme smerovali priamo tam, odpoveď bude expresná.

No ani po niekoľkých dňoch a viacerých urgenciách nám neprišla žiadna odpoveď a dokonca sme sa nedokázali spojiť ani telefonicky. Z nášho zdroja sme sa však dozvedeli, že prípadom sa zaoberá Inšpekcia ministerstva vnútra. Jej šéfom je Ivan Ševčík, ktorý riadil tím pre vyšetrovanie podvodov s nehnuteľnosťami a bol nadriadený Minichovi, Línerovi aj Dragovi.

Boli si blízki?

Terajší ministrov poradca Ľubomír Minich sa vraj s Dragom nestretával len kvôli práci. „Boli sme spolu minimálne dvakrát týždenne a navštevovali sme sa vzájomne aj v súkromí,“ priblížil Drag a dodal aj ďalšiu informáciu.

„Dnes s odstupom času tvrdím, že moji nadriadení s informáciami, ktoré som poskytol, nakladali veľmi laxne, neodborne, a preto som sa ocitol vo väzbe. Nevyžiadali si povolenie od sudcu na prípravné konanie, aby som na veci mohol pracovať v zmysle Trestného poriadku,“ uviedol Drag.

Dragova činnosť pre políciu bola podľa tohto tvrdenia nezákonná a zisky, ktoré odovzdal, by tak nikdy nemohli byť zlegalizované. Samozrejme, za predpokladu, že je to vôbec nejako možné.

Pripomeňme si, že stále citujeme muža, ktorý v prípade pozemkovej mafie vystupuje ako korunný svedok, a nie ako obžalovaný. Pre orgány činné v trestnom konaní je dôveryhodným článkom na objasnenie nezákonných prevodov nehnuteľností.

Mlčanlivosť a Kaliňák

Dragova výpoveď trvala celé hodiny. Dostal sa až ku korumpovaniu vysokopostavených policajných funkcionárov z protikorupčného úradu, ktorí na prípadoch podvodov s nehnuteľnosťami pracovali. Aj o tejto veci podľa vlastných slov informoval svojich nadriadených. Nikto z protikorupčného však v tejto súvislosti nikdy potrestaný nebol.

Drag obvinil dokonca aj bývalého šéfa protikorupčného úradu a súčasného policajného prezidenta Tibora Gašpara. Tvrdí, že zobral tristotisíc korún. Podľa našich informácií však Tibor Gašpar, na rozdiel od mnohých iných policajtov, ktorých Drag vo svojej výpovedi spomenul, podal na neho trestné oznámenie pre ohováranie.

Vlani v októbri začal vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci. Drag však odmietol vypovedať, pretože je viazaný mlčanlivosťou, a prípad sa zastavil na mŕtvom bode. Vyšetrovateľ totiž nedostal poverenie oboznámiť sa s utajenou legendou Draga.

To, či Drag Gašpara ohováral a či sa na protikorupčnom diali špinavosti, sa môže osvetliť až potom, keď minister vnútra povolí Dragovo vypočúvanie.

Robert Kaliňák však akoby nemal záujem poznať pravdu o policajnom šéfovi, ktorého osobne do funkcie vymenoval. Už viac ako pol roka hrá v tejto veci mŕtveho chrobáka. Na otázky týkajúce sa dôveryhodnosti Draga alebo Gašpara, ktoré sme mu poslali, nereagoval.

Dvojmiliardový tender

Dragovo pôsobenie v polícii nabralo úplne iný rozmer, keď sme výpoveď dočítali až do úplného konca. To, že sa „sýkorky“ začali venovať prevodom nehnuteľností, za ktoré ich teraz súdia, bol podľa neho dôsledok skutočnosti, že prišli o obrovský príjem. Firma, do ktorej sa Drag infiltroval, sa totiž zapojila do štátom vypísaného tendra na medzinárodné overovanie vozidiel pomocou testov originality. Spoločnosť však tender nevyhrala.

„Po tejto prehre sa firma na kontrolu originality, v ktorej pozadí stáli sýkorky, vzhľadom na to, že prišla o lukratívny tender, začala venovať podvodom s nehnuteľnosťami a nadmerným odpočtom dane z pridanej hodnoty,“ ozrejmil vznik kauzy pozemkovej mafie bývalý policajný agent. Štátnu zákazku s predpokladaným obratom dve miliardy korún ročne získala novovzniknutá banskobystrická spoločnosť.