Tip na článok
V tejto ošarpanej policajnej stanici majú 50-tisícové záchody.

Policajti v Dúbravke majú záchody v cene jednoizbového bytu!

Muži zákona v bratislavskej Dúbravke sídlia v odstrašujúcej budove z čias socializmu. Vnútorné vybavenie je však pozoruhodné.

Galéria k článku (4 fotografie )
Pisoáre: Ostali tie, čo predtým, len ich vyčistili a vrátili späť.
Ošarpaná: V tejto policajnej stanici majú 50-tisícové záchody.
Páska: Zrejme zabraňovala chodcom dostať sa pod padajúcu omietku.

Tento vtip rozosmieva nielen miestnych, ale aj policajtov z ostatných oddelení. Až na to, že to nie je žart. Podľa zistení týždenníka PLUS 7 DNÍ totiž obvodné oddelenie v Dúbravke zaplatilo za rekonštrukciu toaliet na jednom jedinom poschodí 52-tisíc eur. Bez vírivky či zlatých kľučiek.

Dom hrôzy

Muži zákona v bratislavskej Dúbravke sídlia v odstrašujúcej budove z čias socializmu. Vonkajšia hnedá omietka na mnohých miestach opadala a obvodné oddelenie vyzerá, akoby ho naschvál natreli maskáčovým vzorom.

Na zadnej strane budovy sú dokonca zvyšky policajnej pásky. Akoby ňou bola ohradená časť steny a chránila okoloidúcich pred padajúcou omietkou. Alebo žeby označovala miesto činu? Veľkej záchodovej lúpeže?

Napriek ohavnému zovňajšku sa v budove ukrýva estetické prekvapenie, z ktorého sa aj policajti smejú. Gogoľovsky, cez slzy. Hygienické zariadenia v nej zrekonštruovali za neuveriteľných 51 800 eur. Za túto sumu sa dá v Dúbravke kúpiť garsónka.

Podľa tlačového oddelenia ministerstva vnútra išlo o rekonštrukciu priestorov hygienických zariadení len na prvom podlaží! Rekonštrukcia bola podľa ministerstva nutná. Stav zariadení bol vraj nevyhovujúci, preto chystajú aj rekonštrukciu na druhom podlaží.

„Zaujímavé je, že pisoáre na pánskych záchodoch ostali tie isté ako pred rekonštrukciou,“ prezradil nám náš zdroj. A potvrdilo to aj ministerstvo, hoci typicky konšpiratívne.

„V pánskych toaletách nie sú pôvodné pisoáre. Boli asi pred dvoma rokmi vymenené, pri rekonštrukcii boli vyčistené a vrátené späť nepoškodené a plne funkčné. K výmene nedošlo z dôvodu šetrenia finančnými prostriedkami,“ uviedlo ministerstvo vnútra.

Pozlátené?

Toalety pôsobia síce čisto a pekne, no za 52-tisíc eur by už človek čakal aspoň pozlátené kľučky a obkladačky od Armaniho. Od tlačového oddelenia ministerstva sme sa najskôr dozvedeli, že opravou prešli toalety, sprchy, obklady stien, podhľady a podlahy. Nič viac. O pár dní sa však ministerstvo spamätalo a doplnilo, že opravili vraj aj kanalizáciu.

„Rekonštrukcia si vyžiadala aj výmenu rozvodov a kanalizácií, ktoré sú v tomto objekte zložito umiestnené. Výmena týchto rozvodov a kanalizácií zároveň tvorí predprípravu na plánovanú rekonštrukciu hygienických zariadení druhého podlažia.“ tvrdí rezort ministra Roberta Kaliňáka.

A práve vďaka tomu sa mala cena rekonštrukcie hygienických zariadení na prvom podlaží relatívne malej budovy vyšplhať na cenu bytu. Ministerstvo dodáva, že firmu, ktorá rekonštrukciu robila, vybrali na základe výsledkov tendra.

Drahé záchody

Policajné oddelenie pritom nie je jediné, ktoré šokuje cenou za „miestnosti, kam aj králi chodia pešo“. Tak napríklad mesto Stropkov opravuje toalety na kúpalisku za 62-tisíc eur, čo je väčšina peňazí na vylepšenie celého areálu. Podľa miestnych médií občania aj v súvislosti s cenou za toalety iniciovali kontrolu, ktorá by rekonštrukciu posúdila.

Záujem však vzbudilo aj 131-tisíc eur za záchody s rozlohou sto štvorcových metrov pod hradom Devín. Tie slávnostne otvoril v marci primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik so starostkou Devína Ľubicou Kolkovou.

Tam však vraj veľkú časť sumy zabralo zbúranie pôvodnej budovy toaliet. Vlani zas sumou 104-tisíc eur za verejné toalety šokovali v Dolnom Kubíne, kde argumentovali aj kanalizáciou.

VIDEO Plus 7 Dní