Tip na článok
Záchranca?: Situáciu v Zemianskych Sadoch bol „poriešiť“ údajný šéf jednej zo skupín bratislavského podsvetia Juraj Ondrejčák, alias Piťo, na snímke v Bratislave.

Policajti, na ktorých sa vďaka Piťovi začal lov, sú bez viny

Jeden z najväčších škandálov roku 2011 je nadobro ukončený. Dvoch policajtov, ktorých zákrok v obci Zemianske Sady zverejnený v televízii pobúril celé Slovensko, zbavil prokurátor v uplynulých dňoch obvinenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Galéria k článku (3 fotografie )
Neprehľadná situácia: Záležitosť v Zemianskych Sadoch prišli riešiť členovia jednej zo skupín bratislavského podsvetia. Jej šéf dofrčal do obce na luxusnom Bentley, jeho ľudia na géčkovom Mercedese.
Vypýtal záznam: Juraj Ondrejčák po príchode do Zemianskych Sadov objavil kamerový systém na jednom z domov a od majiteľa vypýtal záznam. Ten následne posunul do médií.
Neprehľadná situácia: Záležitosť v Zemianskych Sadoch prišli riešiť členovia jednej zo skupín bratislavského podsvetia. Jej šéf dofrčal do obce na luxusnom Bentley, jeho ľudia na géčkovom Mercedese.

Pôvodne sa mali tohto zločinu dopustiť 10. júla 2011 v skorých ranných hodinách, keď ich privolali k bitke. Namiesto ochrany slušných občanov sa na mieste činu údajne bratríčkovali s vagabundmi.

Diletantský postup mužov zákona mal dokazovať niekoľkosekundový záznam z bezpečnostnej kamery, ktorý sa ešte v ten istý deň rýchlosťou blesku šíril médiami. Okamžite po jeho zverejnení sa na dvoch príslušníkov obvodného oddelenia zo Šoporne začal pohon. Kompetentní ich ihneď vyzliekali z uniformy a len pár dní po udalosti už čelili obvineniu. To všetko bez toho, aby samotných policajtov ktokoľvek vypočul.

Neskôr sa ukázalo, že veci sa majú úplne inak. Redakcia týždenníka PLUS 7 DNÍ sa dostala k nezostrihanej nahrávke z uvedeného dňa, ktorá vyvracala trestuhodné počínanie zasahujúcich policajtov. Naznačovala tiež, že v prípade sa hralo čudnými kartami. Vysvitlo, že záležitosť v Zemianskych Sadoch bol priamo na mieste „poriešiť“ údajný šéf jednej zo skupín bratislavského podsvetia Juraj Ondrejčák, alias Piťo, ktorý sa postaral o to, aby udalosti nabrali ten správny smer.

Juraj Ondrejčák po príchode do Zemianskych Sadov objavil kamerový systém na jednom z domov a od majiteľa vypýtal záznam. Foto: archív

Záležitosť v Zemianskych Sadoch prišli riešiť členovia jednej zo skupín bratislavského podsvetia. Jej šéf dofrčal do obce na luxusnom Bentley, jeho ľudia na géčkovom Mercedese. Foto: archív

Piťo záchranca

Spomínaný niekoľkohodinový záznam vyvracal médiami pôvodne prezentovanú verziu udalosti, že slušného občana, v tomto prípade mladého právnika, vagabundi napadli, keď ich požiadal, aby nerušili nočný pokoj. Nahrávka, naopak, potvrdila, že to bol právnik, ktorý sa spolu so svojimi známymi hlučne zabával celú noc, ale aj to, že práve on vyvolal bitku, keď mu skoro ráno vadilo vykrikovanie miestnej partie mladíkov.

Video tiež dokazovalo, že policajná hliadka prišla na miesto činu, keď už bolo po všetkom. Začala zisťovať, čo sa stalo, upokojovala situáciu, zavolala záchranku a napokon i posily, ktoré sa mali podieľať na dokumentovaní prípadu. Z videného bolo zrejmé, že členovia hliadky, ktorí čelili obvineniu, si na mieste splnili všetky povinnosti a sporný bol skôr postup ich kolegov privolaných neskôr.

Na nahrávke však bolo zaznamenané aj to, že v istom momente začali do Zemianskych Sadov prichádzať pozoruhodné vozidlá, medzi nimi i luxusné Bentley či géčkový Mercedes, ktorý na svoju prepravu používa aj známa skupina bratislavského podsvetia. A že práve jeden z členov posádky Bentley zbadal dom, na ktorom bola namontovaná bezpečnostná kamera, pričom záznam z nej si išiel od majiteľa osobne vypýtať. Neskôr ho odovzdal redaktorovi, ktorého do Sadov zavolal.

Na to všetko sme upozornili v článku zverejnenom začiatkom novembra 2011. Okamžite po jeho vyjdení sa nám ozval šéf spomínanej skupiny Juraj Ondrejčák, alias Piťo, s tým, že sme asi čosi nepochopili a že by nám to rád vysvetlil.

Počas stretnutia nám potom porozprával, že v Zemianskych Sadoch bol osobne ratovať kamaráta právnika. Tvrdil tiež, že pomôcť šiel aj iným ľuďom v núdzi, zabezpečil nahrávku z bezpečnostnej kamery i novinárov a všetkým, ktorých prišiel chrániť, dal inštrukcie, ako si majú ďalej počínať. Jednoducho, dal veci v Zemianskych Sadoch na poriadok.

„Prišiel som do Sadov a tam plače cigánska rodina... Tí ľudia asi nemali inú možnosť, ako zavolať mne. Vagabundi si tam podávali ruky s policajtmi. Policajti pustili tých vagabundov preč. Preto volali tí ľudia, že sa toto deje a že im mám prísť pomôcť,“ vysvetľoval nám Ondrejčák. Toho, ako je známe, v novembri 2011 zadržala polícia a obvinila ho zo spáchania niekoľkých trestných činov vrátane prípravy vraždy exsiskára Michala Hrbáčka.

Ukončené vyšetrovanie

Nuž a zatiaľ čo záchranca ľudí v núdzi sedí vo vyšetrovacej väzbe, policajti, ktorí sa mali bratríčkovať s vagabundmi, si len pred pár týždňami prečítali uznesenie o zbavení ich obvinenia. Krajský prokurátor svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že svojím konaním nenaplnili skutkovú podstatu prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Z niekoľkostranového dokumentu okrem iného vyplýva, že policajti zvolili pri zákroku správnu taktiku, aby situáciu na mieste upokojili. Čo sa týka nezaistenia bitkárov, prokurátor vysvetlil, že zaistiť podozrivého policajt môže, ale v zákone to nemá stanovené ako povinnosť.

„V konkrétnom prípade obaja obvinení vzhľadom na taktiku zákroku toto oprávnenie na mieste nerealizovali, pretože ich prioritou bolo zabrániť ďalším hroziacim útokom, ktoré mohli viesť k ujme na zdraví iných osôb...“ píše sa v uznesení. Na mieste sa totiž nachádzalo najmenej dvadsať ďalších osôb, medzi ktorými vznikali vzájomné slovné potýčky a hrozilo, že dôjde k útokom. Navyše, celé dianie nevhodnými pokrikmi stupňovali aj prítomné ženy.

„Aby celú situáciu upokojili, zvolili radšej slovné dohováranie a výzvy na upokojovanie situácie medzi hádajúcimi sa osobami. Ak by totiž došlo k viacerým vzájomným fyzickým potýčkam hádajúcich sa osôb, reálne podľa odhadu okolností na mieste hrozilo, že policajti by zákrok nezvládli,“ uvádza sa v uznesení. Prokurátor považoval tiež za potrebné upozorniť, že policajti neboli na miesto udalosti vyslaní pre preverenie trestného činu, ale pre oznámenie o susedských nezhodách. „Obvinení ako členovia tejto hliadky teda neboli operačným strediskom informovaní presne a správne o tom, čo sa v skutočnosti dialo na uvedenom mieste.“

Rozhodnutie prokurátora však neprekvapilo. Veď skutočnosť, že voči policajtom sa postupovalo unáhlene, potvrdil už na jeseň 2011 jeden z vtedy najvyššie postavených mužov v zbore. Uviedol, že v tomto prípade sa konalo pod mediálnym tlakom, na základe haló efektu, čo nebolo správne. Podľa neho analýza udalosti napokon ukázala, že policajti nepochybili.

Hlavní aktéri celej udalosti aj naďalej pracujú na obvodnom oddelení v Šoporni, kde sa im zjavne darí. Za dobré výsledky bol jeden na konci roka odmenený finančne a druhého nadriadení mimoriadne povýšili.

VIDEO Plus 7 Dní