Tip na článok
Zaujímavá dvojka: Bývalú elitnú policajtku sprevádzal mladý muž. Slnečné okuliare si ani on nezložil.

Policajtka, ktorá mala vyniesť mafiánske zoznamy: Bola to moja poprava

Ako mohla mať osoba, ktorá niekoľko mesiacov čelila podozreniu, že spáchala závažný trestný čin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti, prístup k citlivým údajom v policajnej databáze?

Galéria k článku (3 fotografie )
Jaroslav Spišiak a Daniel Lipšic: Mali jasno v tom, kto vyniesol takzvané mafiánske zoznamy. Prokurátor neskôr obvinenie v tejto veci zrušil.
November 2014: Jana K. si tvár neodhalila ani pri odchode zo súdu.
Zamaskovaná: Jana K. na súde v novembri 2013 nemala chuť komunikovať.

Opäť sa postavila pred súd a opäť úplne zamaskovaná. Slnečné okuliare a šatku z tváre nezložila, ani keď vstúpila do pojednávacej miestnosti. Keď zistila, že sú tam aj zástupcovia médií, krikom ich vyzvala, aby ihneď odišli. To už sa znepáčilo aj predsedovi senátu. Káravým pohľadom dal dáme jasne najavo, čo si o jej výstupe myslí.

A nezostalo iba pri tom. „No, tak to hádam nie! Som si úplne istý, že o tom, čo sa v najbližších chvíľach bude diať v tejto miestnosti, rozhodujem ja,“ upozornil ju.

Situácia sa následne upokojila a pojednávanie s expolicajtkou Janou K., známou z kauzy údajného vynesenia mafiánskych zoznamov, sa mohlo začať. Napokon predsa len bez prítomnosti verejnosti, lebo hovoriť sa malo o záležitostiach podliehajúcich utajeniu.

Čítajte viac:

Mafiánske zoznamy vyniesla policajtka z Krajčíkovho tímu

Stará vec

Je to rok, čo týždenník Plus 7 DNÍ priniesol informáciu o tomto zaujímavom procese. Pred bratislavský okresný súd sa postavila žena, ktorej meno figurovalo v medializovanom prípade úniku políciou podrobne vypracovaných zoznamov jednotlivých skupín bratislavského podsvetia na verejnosť.

Keďže jej obvinenie bolo v tejto kauze už dávno zrušené, otázka znela, akým jej skutkom sa súd vlastne zaoberá. Ukázalo sa, že je obžalovaná z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti, ktorej sa vraj dopustila ešte v auguste 2011.

Jana K. údajne zneužívala krycie doklady a kryciu identitu pri vybavovaní úveru. Na čudné počínanie sa vraj prišlo vďaka pozornosti pracovníkov banky, ktorým neuniklo, že potrebné dokumenty vypísala na iné, teda krycie údaje, ale občiansky preukaz predložila svoj vlastný.

Hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Michal Šúrek nám aktuálne potvrdil, že uvedený skutok Jana K. spáchala v auguste 2011. Teda v čase, keď ešte pracovala ako operatívna pracovníčka elitného Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Podozrivý postup pri vybavovaní úveru nezostal bez povšimnutia.

Týždeň po spáchaní skutku vyšetrovateľ založil spis, kde sa postupne kopili materiály a informácie, na základe ktorých bola Jana K. 12. októbra 2011 obvinená zo spáchania prečinu ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti. A práve pre túto vec stojí aktuálne pred súdom.

Čítajte viac:

Spišiaka vyšetrujú pre mafiánske zoznamy

Zbabraný prípad?

Pri bližšom pohľade na uvedené informácie sa však ukazuje, že niečo na dianí okolo Jany K. nesedí. Laik môže dokonca nadobudnúť pocit, že v zbore, ktorý má pomáhať a chrániť, pravá ruka netuší, čo robí ľavá. Ale poďme pekne po poriadku.

Je začiatok októbra 2011 a do médií sa dostávajú súbory obsahujúce podrobné informácie približne o štyristo údajných členoch bratislavského podsvetia a s nimi spolupracujúcich osôb. Boli rozdelení do jednotlivých skupín operujúcich na území hlavného mesta a v jeho okolí. Ku každej osobe bola priradená fotografia, miesto bydliska, ale aj vozidlo, akým dotyčný jazdí, i zbraň, ktorú vlastní.

Šokujúce bolo, že v zoznamoch sa nachádzali aj mená vplyvných advokátov a podnikateľov. Vysvitlo, že boli vypracované pre potreby polície a na verejnosť sa nemali nikdy dostať. Kompetentní preto rozbehli horúčkovité pátranie, kto z radov polície mohol vyniesť citlivé údaje.

Keďže prístup k nim mal len obmedzený počet príslušníkov, vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic o niekoľko dní informoval, že poznajú meno vinníka. Údajne ním bola operatívna pracovníčka ÚBOK, ktorá vraj citlivé údaje so súhlasom nadriadeného stiahla na svoj súkromný USB kľúč a následne ich poskytla ďalšej nepovolanej osobe.

Vypátrať sa ju údajne podarilo do dvoch hodín od zverejnenia zoznamov. Spolu s ministrom sa pred novinárov postavil aj generálny riaditeľ inšpekčnej služby Boris Beňa a policajný prezident Jaroslav Spišiak. Svorne tvrdili, že policajtka sa ku všetkému priznala a bola obvinená zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Aby nik nezostal na pochybách, že ide len o dočasnú razantnosť mužov zákona, minister Lipšic všetkým policajtom odkázal, že tak dopadne každý, kto bude vynášať. Celá kauza sa napokon skončila blamážou. Obvinenie Jany K. bolo zrušené, čo však neovplyvnilo fakt, že práve pre prípad prišla o miesto v polícii.

Bordel na polícii

Otázne je, ako mohla mať osoba, ktorá v tom čase už niekoľko mesiacov čelila podozreniu, že spáchala závažný trestný čin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti, prístup k citlivým údajom v policajnej databáze.

Boli jej nadriadení vôbec informovaní o tom, že už od augusta 2011 prebieha vyšetrovanie za údajné zneužitie krycích dokladov? Prečo nebola postavená mimo služby do ukončenia vyšetrenia tohto prípadu?

Je tiež zarážajúce, ako suverénne najvyšší predstavitelia ministerstva a Policajného zboru tvrdili, že poznajú meno páchateľa, ktorý vyniesol takzvané mafiánske zoznamy a vraj sa aj priznal. Keby boli dôkazy také jasné, ako naznačoval vtedajší minister Lipšic, prečo by prokuratúra obvinenie Jany K. zrušila?

Odpoveď je hádam len jedna - že dôkazy až také nepriestrelné neboli. Za zmienku stojí i fakt, že aj v prípade ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti sa diali podivné veci. Aj v tejto kauze totiž prokuratúra v decembri 2011 obvinenie prerušila. Obnovené bolo o sedem mesiacov.

Prehovorila

Aj keď počas nedávneho súdneho konania vo veci zneužitia krycích dokladov sa Jana K. pred médiami snažila maskovať a odmietala komunikovať, napokon predsa len prehovorila.

„Viete, čo vám poviem? Mafiánske zoznamy bola moja cielená profesijná poprava a obvinenie z ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti slúžilo ako poistka, pretože prvé obvinenie sa skončilo fiaskom. Ani prvého, ani druhého skutku som sa nedopustila. Čo sa týka mafiánskych zoznamov, ja som sa k tomu nepriznala, lebo som ho nespáchala."

"Žijem slušný život, mám určitý vek, určité pracovné skúsenosti a som samoživiteľka rodiny. Nikdy by som sa nedopustila niečoho, čo by v budúcnosti mohlo ohroziť moje deti. Som ich jediný rodič a v živote by som čosi také neriskovala,“ rozhovorila sa na chodbe súdu Jana K.

A prečo by sa ju snažil niekto cielene profesijne popraviť?

„Určití pracovníci polície sa ma snažia držať nasilu a všetkými možnými spôsobmi mimo zboru. Bola som veľmi výkonný elitný operatívny pracovník, ktorý plnil plán na stodvadsať percent. Bola som veľmi horlivá, iniciatívna a zrejme aj veľmi naivná. Už som sa však poučila…“ nedopovedala a razantne odišla.

Chronológia prípadu

4. a 5. august 2011 - Operatívna pracovníčka ÚBOK Jana K. mala pri vybavovaní úveru zneužiť krycie doklady.

11. august 2011 - Vyšetrovateľ začína v tejto súvislosti konať. Otvára prípad a zbiera informácie, ktoré by dokazovali, že zo strany Jany K. došlo k spáchaniu prečinu ohrozenia vyhradenej a dôvernej skutočnosti.

2. október 2011 - Na verejnosť prenikli podrobne vypracované zoznamy členov údajných mafiánskych skupín operujúcich na území Bratislavy a v jej okolí.

4. október 2011 - Vyšetrovateľ začal pre únik takzvaných mafiánskych zoznamov trestné stíhanie za prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

10. október 2011 - Operatívna pracovníčka ÚBOK Jana K. bola obvinená zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v prípade poskytnutia mafiánskych zoznamov nepovolaným osobám.

12. október 2011 - Jana K. bola obvinená aj z prečinu ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti, a to v kauze údajného zneužitia krycích dokladov a identity pri vybavovaní úveru.

27. október 2011 - Dozorujúci prokurátor zrušil obvinenie Jany K. vo veci vynesenia mafiánskych zoznamov.

22. november 2011 - Jana K. bola za údajné poskytnutie mafiánskych zoznamov nepovolanej osobe prepustená z Policajného zboru.

7. december 2011 - Prokurátor zrušil obvinenie Jany K. zo zneužitia krycích dokladov a identity pri vybavovaní úveru. Uložil však vyšetrovateľovi, aby vo veci znova konal a rozhodol.

16. júl 2012 - Policajný vyšetrovateľ po vykonaní úkonov nariadených prokurátorom opäť obvinil Janu K. v prípade ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti, teda v kauze krycie doklady.

15. august 2012 - So záverom vyšetrovateľa sa stotožnil prokurátor.

26. február 2013 - Na Janu K. bola v tejto veci podaná obžaloba na Okresný súd Bratislava I, ktorý zatiaľ nevyniesol verdikt.

VIDEO Plus 7 Dní