Tip na článok
Miesto výbuchu: Auto ešte zotrvačnosťou prešlo asi pätnásť metrov a vzbĺklo. Vrah Marka Rakovského je stále na slobode.

Polícia má tajné video. Je na ňom vrah advokáta Rakovského?

Pod sedadlom mestského poslanca v Žiari nad Hronom Marka Rakovského vybuchla bomba. Polícia získala video, ktoré by mohlo pomôcť odhaliť páchateľa.

Galéria k článku (5 fotografií )
Miesto výbuchu: Auto ešte zotrvačnosťou prešlo asi pätnásť metrov a vzbĺklo.
Zničený Passat: Markovo telo zostalo visieť z predných dverí.

Silný výbuch otriasol Žiarom nad Hronom minulý týždeň v utorok ráno. Z auta mladého poslanca a advokáta zostal v okamihu iba vrak. Časti tela Marka Rakovského, ktorý by v júli oslávil tridsať rokov, rozmetalo do celého okolia. Tkanivo našli dokonca až na treťom poschodí na múre domu stojaceho vedľa.

V priebehu niekoľkých hodín bolo jasné, že výbuch nenastal následkom zlého technického stavu tmavého Volkswagenu Passat, ale po odpálení nástražného výbušného systému.

Policajti pracujú s viacerými verziami, ktoré by mohli stáť za touto teatrálnou popravou. Ani po viac ako týždni sa však strážcom zákona nepodarilo tento skutok objasniť. V rukách však majú niečo, čo by im pátranie po vrahovi mohlo uľahčiť.

Niečo také nikto nečakal

Marka Rakovského popravili spôsobom, na aký sme boli zvyknutí v deväťdesiatych rokoch, aj to iba vtedy, ak si účty medzi sebou vybavovali mafiánske živly. Marka však v Žiari nad Hronom poznali ako advokáta, ktorý robil nájomné zmluvy, bezproblémového mestského poslanca či ako predsedu Urbárskeho a pasienkového spoločenstva. Podľa ľudí, ktorí ho poznali, neriešil žiadne problémové kauzy a nežil práve na „vysokej nohe“. Jazdil na staršom Passate a býval v byte po starých rodičoch, ktorý si zrekonštruoval.

Isté je len jedno. Druhého júla ráno nastúpil do svojho auta a po prejdení asi päťdesiatich metrov vozidlo explodovalo. Marka popravili verejne a spôsobom, ktorým sa v podsvetí demonštruje sila a ktorý má byť zdvihnutým prstom pre ďalších „problémových“ ľudí. „Keby sa chcel niekto zbaviť mladého muža, tak to urobí potichu. Jednoducho by zmizol a viac by ho nikto nenašiel. Toto bola s najväčšou pravdepodobnosťou výstraha pre niekoho ďalšieho,“ prezradil nám človek z policajného prostredia.

Spodnú časť tela mladého advokáta rozmetalo do vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov. Šanca na prežitie sa rovnala nule. Bombu totiž podľa našich informácií vrahovia položili priamo pod sedadlo vodiča. Po výbuchu auto ešte prešlo zotrvačnosťou niekoľko metrov a vzbĺklo. Pri obhliadke našli policajti na mieste šoféra len dieru a zuhoľnatené telo.

Zničený Passat: Markovo telo zostalo visieť z predných dverí. Foto: Ivan Mego

Omyl vylúčený

Čo však výbuchu predchádzalo? Zvláštne veci sa podľa našich informácií začali okolo Markovho auta diať už štyri dni pred výbuchom. „Videli sme, že vychádza dverami spolujazdca. Povedal nám, že sa mu niekto pokúsil vlámať do auta a že má vylomený zámok,“ prezradil nám svedok. Nie je teda vylúčené, že bombu sa mu pokúsili dať pod sedadlo už vtedy.

Aj keď sa objavili špekulácie o tom, že mohlo dôjsť k omylu a obeťou mal byť Markov kamarát, ktorému auto požičiaval, táto verzia je podľa policajtov veľmi málo pravdepodobná. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že Markovi dali vrahovia v noci do auta nástražný systém a počkali si, kým nastúpi. Sledovali ho a keď videli, že na ulici nie sú žiadni ľudia, auto s advokátom diaľkovým ovládaním odpálili. Aj preto vraj obrovská detonácia nikoho iného nezranila.

Pod oknami advokátovho bytu, kde tmavý Passat parkoval, zaistili policajti pozostatky po vlámaní do vozidla. To však nie je všetko. Vyšetrovatelia majú k dispozícii okrem záberov z priemyselných kamier mesta aj jedno tajné video. To zachytáva miesto v tesnej blízkosti, kde Markovo auto parkovalo. Tajnú kvalitnú kameru si nainštaloval jeden z Markových susedov, lebo mu v minulosti ukradli spred bytovky auto.

Práve záznam z nej by mohol byť kľúčom k objasneniu advokátovej popravy. Policajti majú podľa našich informácií k dispozícii materiál zo štyroch predchádzajúcich nocí vrátane noci pred vraždou. Presnejšie, od piatej hodiny popoludní až do siedmej hodiny ráno.

Susedova kamera: Zachytila Markovho vraha? Foto: Ivan Mego

Vraha hľadajú

Polícia prípad vyšetruje ako úkladnú vraždu. Marek Rakovský nebol trestným advokátom, venoval sa občianskoprávnym sporom. Aj preto sa o motívoch popravy len špekuluje. „Nemá žiadnu kriminálnu minulosť a nebol nikdy spájaný s mafiánskou alebo organizovanou skupinou,“ hovorí policajný prezident Tibor Gašpar.

Likvidáciu Rakovského si nevedia vysvetliť ani advokáti zo Žiaru nad Hronom, ich kolega vraj nepracoval na problémových kauzách. Ako poslanec a zároveň predseda Urbárskeho a pasienkového spoločenstva v Žiari nad Hronom sa Rakovský venoval problémom osady Pod Kortínou, kde na pozemkoch urbáru vznikli mnohé z nelegálnych obydlí.

Po meste sa čoraz intenzívnejšie v súvislosti s jeho smrťou hovorí práve o tejto osade. Bojoval za to, aby nelegálne postavené domy boli odstránené. A za jeho smrťou by vraj mohli byť valašskí Rómovia, ktorí údajne žijú z úžery v osade a likvidáciou by prišli o nemalé príjmy. Hlasy z polície však tento motív príliš nepripúšťajú. Rakovský sa angažoval aj v Bratislave, kde v minulosti pracoval pre advokátsku kanceláriu, ktorej klientom bola Trnavská arcidiecéza. Na jej čele bol svojho času aj odvolaný arcibiskup Róbert Bezák. Na stránke kancelárie sa objavil odkaz s vyjadrením úprimnej sústrasti rodine a blízkym zavraždeného Marka.

S mužom, ktorý sa stal obeťou bombového útoku, sa naposledy rozlúčili v pondelok popoludní v dome smútku v Žiari nad Hronom. Policajti po jeho vrahovi stále pátrajú.

Ako v Martine

Spôsob vraždy Marka Rakovského sa podobá prípadu z Martina. Nástražný výbušný systém vybuchol v aute podnikateľa Martina Korchana. Prípad sa odohral v septembri 2011 na Jesenského ulici.

Korchanovo BMW X3 po výbuchu prešlo ešte pár metrov a zastavilo sa až na strome, do ktorého narazilo. Aj keď polícia rozbehla rozsiahle vyšetrovanie, túto vraždu sa jej zatiaľ nepodarilo objasniť.

VIDEO Plus 7 Dní