Polícia v noci na piatok zadržala muža, ktorý sa vyhrážal masovou vraždou na Spiši. Policajný zbor (PZ) SR o tom informoval na sociálnej sieti s tým, že Národná kriminálna agentúra s útvarom osobitného určenia vykonala zaisťovaciu akciu s krycím názvom PAS.

"Zameraná bola na zadržanie osoby, ktorá sa mala na sociálnych sieťach vyhrážať plánovaním masovej vraždy," uvádza polícia, ktorá zároveň zverejnila časť videozáznamu zo zadržania.

K zadržaniu osoby výrazne prispel odbor kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi. "Vykonali sme tiež domovú prehliadku, pri ktorej sme zaistili rozhodujúce digitálne stopy. Z doposiaľ vykonaných vyšetrovacích úkonov vyplýva, že hrozba teroristického útoku súvisiaca s videami na YouTube, ktoré sa posledné dni šírili internetom, je definitívne a jednoznačne odvrátená," ubezpečuje polícia.

Zadržaná bola jedna osoba, nejde však o Aleša Š., ako to prezentoval názov užívateľského účtu na portáli YouTube. V tejto súvislosti polícia žiada verejnosť, aby bola pri manipulácii s obsahom na sociálnych sieťach a v celom internetovom priestore mimoriadne ostražitá. "Každá informácia sprístupnená širokému spektru užívateľov je mimoriadne náchylná na zneužitie. V súčasnom štádiu trestného konania nebudeme zverejňovať žiadne ďalšie informácie, no v momente, keď to procesná situácia dovolí, poskytneme viac," uzatvára polícia.

Vraj vtip

Polícia zasahovala v obci pri Trnave v domácnosti maturantky, ktorá na sociálnej sieti zverejnila status o údajnej streľbe na piešťanskej strednej škole. Po posúdení jeho obsahu a analýze odboru počítačovej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality sa veci ujali trnavskí kriminalisti, ktorí vzhľadom aj na udalosti posledných dní situáciu nechceli podceniť. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa v Trnave Mária Linkešová.

Mladé dievča sa k statusu, kde bolo uvedené, že v Piešťanoch na strednej škole bola masová streľba s 21 obeťami, priznalo. "Uviedla, že bola nahnevaná a celý status bol iba vtip. Práve v pondelok má totiž na tejto strednej škole maturovať. Policajti ju upozornili, že takéto informácie a jej konanie môže byť vyhodnotené ako trestný čin. Na nevhodné správanie sme upozornili aj školu, v ktorej stredoškoláčka najbližší pondelok maturuje," uviedla Linkešová.

Polícia upozorňuje tínedžerov, že aj oni ako užívatelia sociálnych sietí sú trestnoprávne zodpovední za to, čo zverejňujú, a to aj keď ide o virtuálny svet. "Hoci sa v tomto prípade zistilo, že ide o hoax, podstatné je, či takáto informácia, ktorá sa šírila verejne, má potenciál vyvolať napríklad šírenie paniky medzi ľuďmi," upozornila hovorkyňa. Ak polícia vyhodnotí zverejnenie vymysleného príbehu vydávaného za skutočný ako ohrozujúcu správu, môže podľa trestného zákona situáciu klasifikovať ako šírenie poplašnej správy a osobe môže hroziť strata slobody až na dva roky.

Polícia rieši každý takýto prípad protiprávneho konania bez ohľadu na to, či k nemu dochádza v reálnom alebo virtuálnom svete.