Polícia obnovila trestné stíhanie poslanca Národnej rady SR Jána Heráka za prečin sexuálneho zneužívania. Ide o starší prípad z roku 2018, keď malo dôjsť k zneužitiu chovanky detského domova.

Trestné stíhanie bolo zastavené, teraz polícia prípad opätovne otvorila. Stalo sa tak na príkaz nitrianskej prokuratúry. „Vyšetrovateľka odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Nitre začala trestné stíhanie za prečin sexuálne zneužívanie na základe pokynu prokurátora Krajskej prokuratúry v Nitre. Bližšie informácie k tejto trestnej veci vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a citlivosť témy nebudeme poskytovať,“ potvrdila hovorkyňa KR PZ v Nitre Renáta Čuháková.

Nedokonalý systém

Poslanca Heráka vyzývajú vzdať sa poslaneckého mandátu strany SaS aj Za ľudí. Za správne to považujú i v OĽaNO a premiér vie tiež presne, čo by robil.

"Vzhľadom na citlivosť tejto témy by som sa ja na jeho mieste vzdal poslaneckého mandátu," znie jasné a stručné stanovisko predsedu vlády Eduarda Hegera k dnešným medializovaným informáciám

"Vzdanie sa poslaneckého mandátu v tejto chvíli považujeme za správne riešenie na upokojenie situácie, vzhľadom na závažnosť obvinení. Veríme, že nezaradený poslanec Ján Herák prijme zodpovedné rozhodnutie," poslala svoje stanovisko i strana OĽaNO, v ktorej farbách sa Herák dostal do parlamentu. Po prepuknutí kauzy koncom mája Herák pozastavil svoj členstvo v klube OĽaNO, to už ale, zdá sa, nestačí. 

Podľa SaS by to bol správny signál "v súvislosti s ďalším prípadom podozrenia zo sexuálneho zneužitia". "Prípad obvinenia poslanca Heráka zo zneužitia mladistvej upriamuje pozornosť spoločnosti aj na stále nedokonalý systém koordinovanej pomoci ženám a iným obetiam domáceho násilia a tiež systém prevencie. Je skutočne nešťastné, keď na jednej strane máme prezumpciu neviny a na druhej strane obeť, ktorej výpoveď sa spochybňuje," vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Obete podľa SaS nemôžu ostať nikdy bez podpory. Zemanová tvrdí, že prioritou vlády by sa malo okrem boja proti korupcii stať zabezpečenie rýchlej a efektívnej pomoci všetkým, ktorí sú vystavení násiliu alebo hrozbe násilia. "A to vzhľadom na špecifické potreby, ktoré z ich situácie vyplývajú," dodala.

Viac FOTO poslanca Jána Heráka v GALÉRII

"Strana Za ľudí pevne verí v to, že je povinnosťou štátu a odzrkadlením jeho kvality obhajovať a chrániť predovšetkým práva najslabších a obetí. Keďže dnes bola médiami zverejnená informácia, že polícia prešetruje ďalší prípad podozrenia zo sexuálneho zneužitia a keďže sa podozrenie z tohto činu týka mladistvej osoby, túto situáciu vnímame mimoriadne citlivo. Strana Za ľudí preto vyzýva poslanca Heráka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu," uviedlo pre TASR tlačové oddelenie strany Za ľudí.