Presne dva týždňa po udalosti, pri ktorej bola na pôde Akadémie PZ ťažko zranená 20-ročná študentka Michaela, polícia obvinila muža zodpovedného za nešťastný incident. Vladimír Šeparnev je vyšetrovaný pre ublíženie na zdraví.  Z informácií, ktoré v tejto súvislosti poskytli oficiálne miesta, je zrejmé, že čelí obvineniu  z nedbanlivostného trestného činu. Hrozí mu trest odňatia slobody v rozmedzí šiestich mesiacov až piatich rokov.

Závažnejší spôsob konania

Vyplýva to zo znenia Trestného zákona, podľa ktorého, ,,kto inému z nedbanlivosti spôsobí ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody šesť mesiacov až dva roky. Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha uvedený trestný čin závažnejším spôsobom konania alebo na chránenej osobe.“

Nie je vylúčené, že Šeparneva vyšetruje polícia práve na základe prísnejšie znejúcej časti daného paragrafu, keďže skutku sa dopustil na akademickej pôde, pričom porušil množstvo nariadení. Navyše, na zranenú kadetku zrejme možno prihliadať ako na chránenú osobu.  

Policajný hovorca Michal Szeiff informoval, že obvinený je vyšetrovaný na slobode. Viac však prezradiť odmietol. ,,Nakoľko vo veci aj naďalej pokračuje vyšetrovanie, bližšie informácie poskytneme, keď to situácia umožní,“ konštatoval Szeiff.

Znepokojený advokát

K vzneseniu obvinenia dnes už bývalého pedagóga policajnej akadémie došlo len niekoľko dní potom, ako zranenú kadetku v nemocnici navštívil vyšetrovateľ. Advokát zastupujúci práva mladej ženy Marko Polakovič v tejto súvislosti upozornil, že postup orgánov činných v trestnom konaní sa mu v tomto prípade nezdá úplne štandardný. Môže to vraj porovnať s dianím v konaní ohľadom minuloročnej tragickej nehody, ku ktorej došlo na Zochovej ulici v Bratislave. Vyžiadala si päť obetí. Polakovič zastupuje niektoré ich rodiny.
V prípade postrelenej Mišky hovorí o neumožnení nahliadnuť do spisu, či o zvláštnych okolnostiach, ktoré sprevádzali odobratie jej mobilného telefónu. Advokát o tom informoval počas rokovania Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť, na ktorý bola pozvaná rektorka akadémie Lucia Kurilovská.

Kritik Hamran  

Marka Polakoviča následne kritizoval policajný prezident Štefan Hamran, podľa ktorého trochu zavádza. Napríklad žiadosť o nahliadnutie do spisu mal vraj predložiť len krátko pred zasadnutím výboru. Spresnil, že deň pre jeho konaním ,,doručil mailom našej vyšetrovateľke informáciu o tom, že on je poverený zástupca. To znamená, že ubehlo len pár hodín a posťažoval sa, že ešte nenahliadol do spisu. Aktuálne sú s ním už v kontakte a je dohodnutý termín, kedy môže nahliadnuť," tvrdí Harman. Potvrdil, že postrelenej kadetke zaistili mobilný telefón, čo však údajne bolo potrebné, pretože paralelne prebieha aj vyšetrovanie ďalších skutkových okolností. Tie ale odmietol policajný prezident špecifikovať.

 Pripomeňme, že k zraneniu Michaely došlo 1. marca 2023 v popoludňajších hodinách v priestoroch streleckého polygónu Akadémie PZ. Pedagóg Vladimír Šepernev ju údajne počas voľnočasového krúžku postrelil ostrým nábojom do chrbtice. Rana poškodila dievčaťu pľúca, ale tiež roztrieštila 12. hrudný stavec, čoho dôsledkom došlo k poškodeniu miechy.