Už v októbri 2015 vydal súd polícii pokyn, aby obávaného muža Horehronia Igora Šajgala doviedla do väzenia. Šajgal bol odsúdený na osemročný trest za objednávku lúpežného prepadnutia a vydieranie svojho obchodného partnera Jána Kubašiaka. Kubašiakova rodina bola napriek súdnemu rozhodnutiu presvedčená, že Šajgal si neobjednal iba lúpež, ale vraždu. Lebo v roku 2006 Šajgalom najatí ľudia nielenže prepadli rodinný dom Kubašiakovcov v Polomke, ale spútaného Kubašiaka po tvrdej bitke napokon aj zastrelili. Akurát každý z nich popieral, že by šli ku Kubašiakovcom s úmyslom vraždiť a sami vraj boli prekvapení, ako strašne sa udalosti zvrtli.

Penzión Šajgalovcov na ostrove Čiovo. Toto územie využívali starí Rimania ako miesto pre vyhnancov.
Penzión Šajgalovcov na ostrove Čiovo. Toto územie využívali starí Rimania ako miesto pre vyhnancov.
Zdroj: ĽUBO VOJTEK, NORBERT GROSZ

Kubašiakovci si mohli myslieť, čo chceli, verdikt súdu bol definitívny. Aspoň tak sa to vtedy zdalo. Hoci Šajgal obišiel vzhľadom na presvedčenie Kubašiakovcov lacno, za mreže sa mu ani tak nechcelo. Radšej zdúchol. Súd vydal na neho európsky zatykač, ale ani Interpol nevedel Šajgala nájsť. Po dvoch rokoch Šajgalovho skrývania senát Štefana Harabina z Najvyššieho súdu Slovenskej republiky rozhodol, že nižšie súdy porušili Šajgalove právo na spravodlivý proces a dávno právoplatné rozhodnutia o Šajgalovej vine zrušil. Okresný súd v Banskej Bystrici musí v tejto kauze konať znovu.

V pátraní: Igor Šajgal z úkrytu nevyšiel.
V pátraní: Igor Šajgal z úkrytu nevyšiel.
Zdroj: Polícia

Sudca sa snažil zabezpečiť prítomnosť obžalovaného Šajgala na dnešnom pojednávaní, ale z Odboru kriminálnej polície v Brezne mu už 29. decembra minulého roka oznámili, že Igora Šajgala sa stále nepodarilo nájsť. Konštatovanie breznianskej polície je zarážajúce, lebo len deň predtým si Šajgal prevzal rozsudok podpísaný Harabinom. Asi netreba dodávať, že kvôli ostatným písomnostiam zo súdu sa Šajgal neobťažoval vyliezť zo svojho úkrytu. Európsky zatýkací rozkaz na šesťdesiatpäťročného Šajgala stále platí.

Viac si o celom prípade brutálnej vraždy podnikateľa prečítate v nasledujúcom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.