Tip na článok
Má sa poďakovať vnukovi?: Vladimír s mladým mužom podozrivým z falšovania stravných lístkov býva v jednom dome.

Polícia zasa pomáha a chráni: Nič netušiaceho dôchodcu zmlátilo komando

Kukláči vtrhli do domu, zmlátili dôchodcu. Zrejme si ho poplietli s jeho 21-ročným vnukom.

Galéria k článku (4 fotografie )
Spal: Kukláči vtrhli do domu o šiestej ráno.
Stopy po krvi: Bol som taký zakrvavený, že som ani netušil, odkiaľ všade krvácam, tvrdí Vladimír zo Senca.
Spútali ho?: Zakrátko skončil dôchodca Vladimír na zemi, tvrdí, že mu policajti nasadili putá.

Policajnú akciu zameranú na zaistenie údajného falšovateľa stravných lístkov si odniesol nevinný človek. Kukláči namiesto podozrivého mladíka surovou bitkou spacifikovali jeho nič netušiaceho starého otca. Polícia nešťastnému a ubolenému dôchodcovi odkázala, že zásah bol primeraný, ale že môže podať sťažnosť na inšpekcii ministerstva vnútra.

Napadli ho v spánku

Šesťdesiattriročný Vladimír, ktorý nikdy nemal problémy so zákonom, na ráno, keď do jeho domu v Senci vtrhlo komando kukláčov, nezabudne do konca života. Podľa jeho slov sa približne o šiestej hodine zobudil na surové údery pästí v kožených rukaviciach, obuškov a pažieb zbraní, ktorými ho kukláči mlátili po celom tele, najmä do tváre.

„Boli na mňa štyria. Vôbec som nepočul, kedy vošli, lebo potrebujem načúvací prístroj. Veľmi som sa zľakol. Rukami som si chránil tvár a kričal som - prečo ma bijete? Opakoval som to dokola, no nedostal som žiadnu odpoveď. Namiesto toho ma na posteli naďalej tĺkli hlava-nehlava. Potom ma zvalili na zem, kde do mňa ešte kopali, a nasadili mi putá,“ tvrdí Vladimír.

Skrvaveného sa ho spýtali, kde má syna. „Ja žiadneho nemám,“ odvetil im vyplašený. Až keď zamaskovaní muži vyslovili meno jeho vnuka, svitlo mu a poslal ich o poschodie vyššie, kde býva s matkou a babkou.

Spal: Kukláči vtrhli do domu o šiestej ráno. Foto: Erik Kollárik

Druhý pokus

Kukláči teda vyšli hore schodmi. Dvadsaťjedenročný vnuk Marek sa dovtípil, že sú v dome kvôli nemu, na ich výzvu si teda poslušne ľahol na chrbát a bez donucovacej bitky sa vzdal. Jeho nasrdený a zakrvavený starý otec zatiaľ s putami za chrbtom vyzýval policajného fotografa, aby ho odfotil. „No on sa len nasprostasto usmieval a bol ticho,“ spomína na fatálny omyl.

„Ako sa môžem na policajtov spoľahnúť, ako ma môžu chrániť, keď nedokážu rozoznať šesťdesiattriročného muža od dvadsaťjedenročného? Ja mám svojho vnuka veľmi rád, ale ak je v niečom namočený, nech vyšetrujú jeho, ja im brániť nebudem. Ale čo som ja nejaký vrah alebo vagabund? Keď som sa spýtal, prečo ma stĺkli, boli ticho.

Keď som otázku niekoľkokrát zopakoval, jedna dáma vytiahla povolenie od sudcu na prehliadku bytu. Ale o tom, že môžu skaličiť nevinného človeka, tam asi nebolo napísané nič. Doteraz mi nikto nič nevysvetlil ani sa neunúval ospravedlniť. Chcem to riešiť právnou cestou. Toto je už čo za štát? Takto sa nesprávajú ani k basistom,“ hnevá sa penzista aj pár dní po razii.

Miesto činu: Kukláči ho vraj v tomto dome udierali do tváre, podľa polície ho spacifikovali po tom, čo začal klásť aktívny odpor. Foto: Erik Kollárik

Ošetrenie si vydupal

Vladimír tvrdí, že hoci mal bolesti, pôvodne mu odmietli zavolať lekára. „Ale ja som na tom trval. Veď som mal rozrazenú peru, napuchnutú ľavú stranu tváre, na ľavé oko som videl rozmazane a hlavne ma veľmi bolela ruka, ktorú mi vykrútili, keď mi nasadzovali putá. Bol som taký krvavý, že som ani netušil, odkiaľ odvšade krvácam. Skôr než prišla lekárska pohotovosť, dali mi dole putá a dovolili mi umyť sa.

Keď dorazila doktorka, vyšetrovateľ, alebo kto to bol, jej sucho hovorí - ‚Ošetrite mi ho!‘ Ona to však odmietla s tým, že musím ísť do nemocnice na vyšetrenie. Začali sa handrkovať, pretože to nechcel dovoliť. Súhlasil až po tom, čo lekárka požiadala, aby jej podpísal papiere, kde uvedie, že keby sa mi niečo stalo, je to na jeho zodpovednosť.“

Lekárska správa

Lekárka z ružinovskej nemocnice v Bratislave, kde Vladimír podstúpil sériu vyšetrení, v správe uvádza, že pacient mal povrchové poranenie hlavy - hematóm ľavej strany tváre, na hornej pere tržnú ranu veľkosti 2 až 2,5 centimetra s edémom a trieštivú zlomeninu kostičiek nosa. Pacient sa sťažoval na bolesti pravého lakťa.

„Nešlo o zlomeninu, ale predtým mal na lakti nález a keď som ho vyšetrovala, nemal v ruke žiadnu hybnosť. Niečo sa s tou rukou evidentne pod vplyvom cudzej fyzickej sily udialo. Dali sme mu lakeť do sadry, pretože niekedy sa zlomenina prejaví neskôr. Sadrou sme chceli docieliť, aby ruku nenamáhal a aby bola v pokoji,“ povedala nám lekárka Dana Pavlovičová z ružinovskej nemocnice.

Oveľa miernejšie znie vyhodnotenie situácie podľa prezídia Policajného zboru. Denisa Baloghová z oddelenia komunikácie nám v oficiálnom vyhlásení napísala: „Na výzvu polície osoba nereagovala a po tom, ako začala klásť aktívny odpor, polícia použila hmaty a chvaty ako donucovací prostriedok podľa zákona o Policajnom zbore. Vzhľadom na vek osoby neboli použité ani putá alebo ďalšie donucovacie prostriedky. Po zásahu jej privolaný lekár ošetril drobné poranenia. Pomoc ponúkol aj policajný psychológ.

Polícia sa pri voľbe vhodného donucovacieho prostriedku vždy snaží dodržiavať zásadu primeranosti. Aj v tomto prípade nadriadený policajtov vyhodnotil zásah ako opodstatnený a primeraný. Ak má osoba podozrenie z nezákonného postupu policajtov, môže podať sťažnosť na príslušný kontrolný orgán, prípadne na inšpekciu ministerstva vnútra.“

Môže za to vnuk?

Dôchodcu Vladimíra policajné vyjadrenie ešte viac rozzúrilo. „Ako som mohol klásť aktívny odpor, keď sa na mňa vrhli štyria silní chlapi? A keď ma mlátili a všimli si môj vek, prečo v tom pokračovali, keď hľadali mladšieho? A že mi nedali putá? Veď mi pri tom zlomili na dlážke ruku. A sú to drobné poranenia, keď som celý opuchnutý, ruku mám zafačovanú a jesť môžem pre rozrazenú peru len kašovité jedlá?

Ublížili mi, cítim sa ponížene a hoci viem, že nič nezmôžem, aspoň sa o to pokúsim a budem bojovať za spravodlivosť,“ hovorí odhodlane Vladimír, ktorému vraj policajti pri odchode z domu odkázali, že sa môže poďakovať svojmu vnukovi.

VIDEO Plus 7 Dní