Tip na článok
So slzami v očiach: Viera sa pri spomienkach na streľbu a útokoch ministra Kaliňáka rozplakala.

Polícia zničila video zo streľby na študentov! Vraj kameru iba testovali

Ministrovi Robertovi Kaliňákovi sa nepáčila medializácia prípadu streľby polície na auto so študentmi. Čo povedal na zničený kamerový záznam?

Galéria k článku (6 fotografií )
Osudné auto: Auto po podozrivom vrahovi dvakrát zmenilo majiteľa.
Rozstrieľané auto
Odškodnia ich?: Ministrovi Robertovi Kaliňákovi sa nepáčila medializácia prípadu a zrazu sa už posádka auta nechce vyjadrovať.

Nevinní štyria študenti sa dlho nemohli domôcť spravodlivosti. Minulé leto na nich polícia na diaľnici D2 cestou do Brna omylom strieľala, ohrozovala ich na živote a poškodila im auto. Jeden zo študentov, Matúš, pre spackanú akciu dokonca ešte aj prišiel o vodičák.

Sťažovali sa ministrovi vnútra, no bez výsledku. Tak rozpovedali svoj príbeh verejne. Šéf rezortu Kaliňák sa nielen neospravedlnil, ale ešte sa aj na nich oboril, ako si dovoľujú sťažovať sa verejne na postup polície. A zrazu už študenti rozprávať nechcú. Zastrašili ich alebo im zatvorili ústa tučným odškodným z našich daní?

Podplatili či zastrašili?

Podľa Matúša ich krátko po verejnom vystúpení a zasadnutí parlamentného výboru, kde musel Robert Kaliňák vysvetľovať celú akciu, zavolali pracovníci ministrovovej inšpekcie a navrhli stretnutie. A teraz sa už podľa Matúša nechcú príliš medializovať, vraj toho bolo dosť.

Čo im sľúbili? Pripomína to prípad Štefana Gondu, ktorému pred štyrmi rokmi dala polícia na letisku do batoha výbušninu a on s ňou letel do Írska, kde ho zadržali.

Ani on, ani jeho rodina na žiadosť ministerstva vtedy s médiami vôbec nekomunikovali, možno preto, že získali pekné odškodné. Pohraničná polícia celý prípad poriadne zbabrala. Až tak, že o tejto skvelej akcii informovala ešte i CNN.

Polícia chybovala

Aj sám minister Kaliňák pripúšťa, že polícia narobila v prípade streľby na študentov chyby a obete majú nárok na odškodné. „K zastaveniu auta vôbec nemuselo dôjsť. Tá informácia naozaj meškala a policajti ju mohli mať skôr,“ vysvetľuje Kaliňák na margo toho, že vozidlo, v ktorom sa študenti viezli, už niekoľko rokov nevlastnil hľadaný muž.

Celá akcia sa totiž odohrala, keď muži zákona pátrali po Milanovi Ďurišovi (†36), vtedy podozrivom z dvojnásobnej vraždy. A hoci Ďuriš používal Toyotu Land Cruiser so značkou SC 111 BF (tú, mimochodom, nedokázali naši policajti nájsť niekoľko dní, hoci celý čas stála v garáži hľadaného muža), do pátrania sa dostal aj starý Volkswagen Passat so značkou SC 111 CB, ktorý vlastnil pred šiestimi rokmi a medzitým už dvakrát zmenil majiteľa.

„Páchatelia nemávajú na seba písané telefóny ani autá. Ale rýchlo bolo zistené, ktoré auto má byť hľadané. A práve tento prenos informácie trval 36 hodín. A to je to, čo bolo problémom, lebo k zastaveniu nemuselo dôjsť,“ vysvetľoval Kaliňák. Či po týchto jeho slovách je niekto múdrejší, ťažko povedať.

Majú požiadať

„Zakladá to nárok, aby nás požiadali - nemáme náhodou nárok na odškodnenie v súvislosti s nesprávnym úradným postupom? A my by sme to posúdili a myslím si, že minimálne nárok na úhradu škody z pohľadu poškodeného auta tu je,“ presviedčal minister médiá.

„Môže dôjsť aj k diskusii a stretnutiu a môžeme si povedať, akú škodu cítia ako problémovú a môžeme ju nahradiť,“ tvrdil Kaliňák. Vodič rozstrieľaného auta však o preplatenie opravy žiadal už oveľa skôr, no rezort vnútra mu to zamietol.

Čítajte viac:

Policajti hľadali auto podozrivého z vraždy štyri dni, bolo v jeho garáži!

Nestretol sa s nimi

„Ak sa chcete dohodnúť, nemôžete vystupovať z pozície sily. Buď sa chcem stretnúť a vydiskutovať si to, alebo sa chcem sťažovať,“ tvrdil Kaliňák s tým, že sa mali študenti obrátiť na ministerstvo a nie prípad rozmazávať na verejnosti. Právnik študentov však ukázal list adresovaný ministerstvu, kde žiadal stretnutie mimo médií.

Prijatia sa však nedočkali. Keď Kaliňák list uvidel, ostal zaskočený. „To je v čase, keď už boli podané žiadosti na prešetrenie, to je už trochu neskoro. Ja problém nemám, nakoniec sa stretávam s desiatkami ľudí, ktorí boli ovplyvnení zásahom polície. Len predpokladám, že keď tam boli tie žiadosti, ani sa to nedostalo ku mne, ale bolo to odstúpené do spisu,“ vykrúcal sa.

Keby ich vraj študenti oslovili okamžite, mohlo byť podľa neho všetko inak. „Počnúc írskou výbušninou a mnohými ďalšími vecami. Tam k osobným stretnutiam došlo aj k dohodám, ako môžeme niektoré chyby napraviť,“ dodal a skritizoval ich advokáta.

Takže Kaliňák v podstate tvrdí, že študenti by lepšie spravili, keby obišli štandardný zákonný postup, na ktorý majú právo, nesťažovali sa na chybný postup polície, išli rovno za ministrom a dohodli sa mimo záznamu. To ako keby minister financií odporúčal všetkým obchodníkom predávať bez faktúry a neplatiť dane.

„Hodnotím to ako neznalosť, neinformovanosť alebo úmyselné zavádzanie. Poškodení aj s ich právnikom jasne dokázali, že najprv oslovovali ministra a ten ich neprijal. Žiadosť o náhradu škody im zamietli. Čo mali robiť? Nemali inú možnosť. Práve parlamentný výbor, ktorý som zvolal, prinútil ministerstvo a políciu priznať aspoň niektoré chyby a prisľúbiť odškodnenie,“ konštatuje poslanec Ľubomír Galko (SaS) s tým, že je nutné celú vec poriadne prešetriť a nájsť aj chyby, ktoré polícia nepriznala.

Sklamaní

Členovia posádky Matúš a Viera, ktorí prišli na rokovanie výboru, nadšení neboli. Poslanci si ich ani nevypočuli. Kaliňák síce študentov videl, no nepovedal im ani slovo. „Nesiem to dosť citlivo. Pán minister stojí dva metre od nás. Nemá na to povedať pardon?“ krútila hlavou Viera.

Prístup ministra ju až rozplakal. Jej priateľ a šofér auta Matúš po incidente stratil dôveru k polícii. „Keď vidím, čo sa stalo s mojím prípadom, neverím, že sa hocijaký prípad môže vyšetriť objektívne, pravdivo a spravodlivo,“ povedal nám sklamane.

Zmiatli ho

A vtedy ešte opísal aj priebeh prestrelky. „Išiel som po diaľnici. Za mnou bolo neoznačené vozidlo. Zrazu zapli Stop polícia na prednom skle. Zastavil som na krajnici a pustil všetky štyri smerovky. Auto za mnou zastavilo. Vystúpili dvaja policajti a vystrelili do vzduchu dva varovné výstrely. V tom momente nastala v aute panika a strach,“ spomína na vlaňajší jún Matúš.

Policajt v jednej ruke držal pištoľ a druhou ukazoval, aby sa pohli. Nebolo však jasné, či to ukazuje im, alebo okoloidúcim autám, ktoré nevedeli, čo majú robiť, a tiež zastavovali pri policajtoch.

„Tak som vypol výstražné svetlá a pohol som sa. Reakcia? Vystrelil dve guľky do auta a ohrozil štyroch ľudí v aute. Ani nevedel, kto tam sedí,“ krúti hlavou.

Policajti však tvrdia, že žiadne iné autá tam neboli a pokyny na zastavenie pokladali za jasné. Rovnako tiež odporovali, že by študentov ponižovali napríklad tým, že im nedovolili v daždi sadnúť si do auta a poradili im robiť drepy na zahriatie. Posádka rozstrieľaného auta sa sťažovala aj na to, že ich nechali ležať na zemi v pravom pruhu diaľnice a okolo nich rýchlo jazdili autá.

Všetko, celý priebeh zásahu, aj to, či policajti Matúša zmiatli, alebo nie, mohol objasniť videozáznam. Ten dokonca nahrala kamera v policajnom aute. Matúš by možno dostal späť aj svoj vodičský preukaz.

Zničený

Video však videli iba policajti z odboru výcviku, ktorí sa vyjadrili, že zákrok bol v poriadku. Potom inšpekcia spis aj s videom vrátila Krajskému policajnému riaditeľstvu v Bratislave. A to záznam zničilo. Vraj ho nemuseli archivovať, tak čo s ním, však?

„Zmazal ho príslušný orgán. V prípade používania záznamov v trestnom alebo správnom konaní, čo kontrola nie je, sa vyžaduje, aby bol každý dôkaz získaný zákonne. Sudca by ho automaticky mohol vyradiť. V tomto prípade bolo zariadenie v skúšobnej prevádzke,“ bránil zničenie videa Kaliňák s tým, že ani na konanie o zadržanom vodičáku sa nemohlo použiť. Či tým chcel minister naznačiť, že kamera v skúšobnej prevádzke môže zaznamenať to, čo sa nedeje, nevedno.

Mohol ho zverejniť

Kaliňák sa snažil vysvetliť, že by ho ani on, teda mimo trestného a správneho konania, nemohol použiť. „Štát môže robiť len to, čo mu zákon ukladá. A ja žiadne postupy neviem využiť, aby som dal pokyn podriadeným zložkám, aby to video zverejnili. Keby som bol len človekom a nie ministrom, ten videozáznam by som vám dal,“ presviedčal Kaliňák.

Lenže minister má veľké právomoci. „Či môže, alebo nemôže byť záznam použitý ako dôkaz v trestnoprávnom alebo správnom konaní, nie je podstatné. Minister mohol vyvrátiť všetky podozrenia a takto ich len prehĺbil. Som presvedčený, že ak by videozáznam bol v prospech policajtov, Robert Kaliňák by ho na tlačovkách púšťal trikrát denne - ráno, na obed aj večer,“ oponuje Kaliňákovi Galko.

Ten si myslí, že polícia zničila kľúčový dôkaz. „Nič iné ako to, že policajti sa chceli navzájom kryť, mi nemôže ani napadnúť,“ hovorí.

Priveľa otáznikov

Vzájomnému krytiu policajtov pred škandálom nasvedčujú aj výpovede oboch policajtov, ktorí proti študentom zasahovali. Od slova do slova boli rovnaké. Vrátane gramatických chýb. Zvláštna je aj telesná prehliadka jedinej ženy v posádke, hoci pátrali po mužovi.

Mladá žena tvrdí, že policajtka jej kázala vyzliecť sa donaha. Policajtka však vypovedala, že Vieru iba vyzvala, aby si vybrala všetko z vreciek. Nohavice mala mokré, vrecká nedokázala vytiahnuť von, a tak sa vraj sama začala vyzliekať.

„Ja som jej to nekázala. Povedala, že jej to nejde, lebo ich má mokré, pretože sa pomočila,“ tvrdila policajtka vo výpovedi pre inšpekciu. Vierku to značne rozhodilo. Nielen preto, že, ako tvrdí, pomočená nebola. „Ako to žena žene môže urobiť a takto ju ponížiť?“ pýta sa Viera.

Hľadali vraha

Polícia v čase streľby na študentov hľadala podozrivého vraha. V chate v Zuberci objavili 22. júna 2013 mŕtve telá Jarmily a Petra. Žena ležala na posteli, muž sedel vedľa nej. Obaja boli zastrelení. Útočník strelil do Jarmily minimálne dvakrát, do hlavy a do pravého ramena zbraňou kalibru 9 milimetrov.

Muža vrah usmrtil najmenej dvoma strelami do hlavy a hrudníka. V izbe ich našla kamarátka, ktorá okamžite zavolala políciu. V priebehu pár hodín vyhlásili policajti pátranie po Milanovi Ďurišovi, ktorý bol bývalým Jarmiliným priateľom a v osudný večer jej údajne posielal výhražné esemesky.

Okrem neho pátrali aj po jeho vtedajšom aute Toyota Land Cruiser a nevedno prečo aj po starom Passate, ktorý už dávno nebol jeho a vymenil viacerých majiteľov. Ako zistil týždenník PLUS 7 DNÍ, Ďurišova Toyota bola po celý čas pátrania v jeho garáži.

Policajti tak hľadali jeho auto po celom Slovensku, ale otvoriť garáž im asi nenapadlo. Podozrivého našli dva týždne po dvojnásobnej vražde - 4. júla. Jeho telo s prestrelenou hlavou ležalo v ramene Dunaja v katastri obce Vlky.

VIDEO Plus 7 Dní