Tip na článok

Politici ako nadľudia? Bratislava opäť „pumpla“ pracujúcich, poslanci však za ubytovne stále platiť nemusia

Ľudia, ktorí cestujú za prácou, ale aj bezdomovci, či sociálne prípady si za ubytovne v hlavnom meste priplatia. Naši poslanci si bývajú zadarmo.

Príjem každého z mimobratislavských poslancov Národnej rady, ktorých je cez päťdesiat, dosahuje s paušálnymi náhradami zhruba tri a pol tisíc eur. Napriek tomu sa im všetci musíme skladať na bývanie v našej metropole. Neplatia ani len poplatky mestu.

Na druhej strane obyčajných ľudí s 500 - 600 eurovými výplatami vyšla do konca minulého roka jediná posteľ v bratislavskej ubytovni najmenej 125 eur. To však hovoríme o nocľahárni, so spoločnou kuchyňou, sprchami, či toaletami na chodbe, kde žijú hlavne bezdomovci a sociálne prípady na hranici chudoby. Tam, kde ponúkajú slušnejší štandard a služby si museli prirátať minimálne päťdesiatku, neraz stovku.

Od nového roka je táto suma ešte vyššia. Bratislava sa totiž rozhodla, že všetkým, bez rozdielu, vezme prostredníctvom dane za ubytovanie v ubytovacích zariadeniach ďalších päťdesiat eur mesačne. Vrátane občanov s trvalým, či prechodným pobytom, bezdomovcov, či sociálnych prípadov. Pre mnohých robotníkov tak dochádzanie za prácou do hlavného mesta stratí zmysel a tí najchudobnejší môžu dokonca skončiť na ulici...

Ako toto kontroverzné nariadenie vnímajú zamestnávatelia, robotníci, alebo prevádzkovatelia ubytovní? Aké sú poplatky v iných európskych hlavných mestách? O tom sa dočítate v najnovšom vydaní Plus 7 dní.

Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní