Prezidentka SR Zuzana Čaputová otvorila nový školský rok na Spojenej škole Mokrohájska v Bratislave. Učiteľom i nepedagogickým pracovníkom v školstve zaželala spokojnejší rok, dôstojné podmienky primerané dôležitosti ich profesie a uznanie zo strany štátu a spoločnosti. Veľa úspechov popriala aj žiakom.

S riaditeľom školy Ivanom Ištokom hovorila aj o tom, ako sa mu darí zabezpečiť pedagogických pracovníkov na tento školský rok. "Nie je to jednoduché, obzvlášť v podmienkach Bratislavy, ktorá má väčšie náklady na život a na bývanie. Preto dlhodobo hovorím, že treba podporovať ľudí, ktorí majú finančné problémy, a sektory, ktoré sú kľúčové pre rozvoj Slovenska, a tým je určite školstvo," skonštatovala Čaputová.

Prijaté zvyšovanie platov učiteľov je podľa prezidentky dobrý krok. Apeluje však na prijatie takých stimulov, ktoré motivujú ľudí v školstve nielen zostať, ale tiež pomôžu prijímať aj nových.

Prezidentka zároveň vyzdvihla, akým spôsobom škola na Mokrohájskej ulici integruje zdravotné znevýhodnené a zdravé deti. "Je to škola, ktorá vychováva a vzdeláva úspešných absolventov v mnohých profesiách, okrem iného aj v reprezentačnom športe," poukázala.

FOTO prezidentky na Spojenej škole Mokrohájskej v GALÉRII

Aby sa neučili dištančne

Je potrebné investovať do toho, aby sa deti neučili opäť dištančne, tak ako to bolo počas pandémie ochorenia COVID-19. Počas otvorenia nového roka 2022/2023 na Základnej škole Dr. Jozefa Dérera v Malackách to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS), ktorý tak poukázal na problém nárastu cien energií, ktorý zasiahol aj školy.

"Prichádzali návrhy, aby v januári bolo dištančné vzdelávanie, aby deti nechodili do školy. Ak sme však za ostatné obdobie nechali deti tak dlho na dištančnom vzdelávaní, teraz by sme mali investovať do toho, aby sa tak nestalo," vyhlásil šéf rezortu školstva. Zároveň uviedol, že o financie pre školy na tento zámer žiadali rezort financií od začiatku roka viackrát, avšak zatiaľ bez úspechu. Naposledy tak urobili podľa jeho slov v auguste, pričom žiadali vyše 50 miliónov eur.

V novom školskom roku budú školy fungovať ako v čase pred pandémiou. Do lavíc žiaci zasadnú bez nutnosti nosenia rúšok, izolácia bude len pre pozitívnu osobu. Riaditeľ školy v prípade zlej pandemickej situácie bude mať možnosť zatvoriť triedu na päť dní či vyhlásiť chrípkové prázdniny. Pokračovať bude aj možnosť ospravedlnenia žiaka na päť dní. Odbremenia sa aj školy, ktoré už nebudú musieť vypĺňať covidový formulár.

"Budeme stále fungovať ako v bežnom živote, momentálne nemáme žiadne vyhlášky v rámci Úradu verejného zdravotníctva SR, takže môžeme cestovať, chodiť na všetky aktivity, nebudú sa deliť skupiny, vyučovanie sa bude realizovať normálne," priblížil šéf rezortu školstva. Čo sa týka samotestov pre žiakov, podľa slov Gröhlinga ich dostali všetci, ktorí o ne prejavili záujem. "Predpokladám, že na COVID-19 budeme pozerať ako na bežné ochorenie," uviedol šéf rezortu školstva.

Gröhling má podať počas pondelka demisiu. Výziev pre jeho nástupcu bude podľa súčasného šéfa rezortu školstva veľmi veľa. "Azda tá najvýraznejšia bude, aby zvládol plán obnovy," uviedol.

Brány základných a stredných škôl sa po dvoch mesiacoch v pondelok opäť otvoria, začína sa školský rok 2022/2023. V tomto roku ich bude navštevovať viac ako 704.000 žiakov. Do školských lavíc zasadne po úplne prvý raz 60.280 detí, ide o prvákov základných škôl. Tento školský rok sa začne bez výraznejších epidemiologických opatrení.

Minister na dopravy na dopravnej škole

Na Strednej priemyselnej škole dopravnej (SPŠD) v Trnave otvoril nový školský rok minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Do prvého ročníka na tejto škole nastúpilo 175 zo 492 študentov, ktorí sa na školu hlásili. Celkovo je na škole 673 študentov v 24 triedach.

"Som príjemne prekvapený, akú úroveň vzdelávania, odbornosti a vybavenia táto škola má. Určite budeme pokračovať v spolupráci so školou v sektore železničnej dopravy, ktorú má ministerstvo v gescii, respektíve sa ju budeme snažiť ešte skvalitniť. Oceňujem pracoviská, ktoré na škole sú, ale aj študentské práce v oblasti zabezpečovacej techniky na železniciach," uviedol Doležal.

SPŠD je jednou zo 45 stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj (TTSK), v ktorých si do školských lavíc sadlo viac ako 15.000 študentov, z toho takmer 3900 prvákov. "Na tejto škole máme niekoľko plánov. Sme extra hrdí na tzv. elektrické auto. Ide o významný projekt, ktorý nás reprezentuje na medzinárodnom poli, a sme jediným zástupcom v takomto niečom v strednej Európe. Určite budeme túto aktivitu podporovať. Zároveň myslíme aj na investičné veci na škole. Či už nové parkovisko pri škole, ale pracujeme aj na rozšírení jedálne," doplnil predseda TTSK Jozef Viskupič.

Podobne ako mnohé ďalšie školy, aj dopravná škola má nedostatok odborných vyučujúcich. "Na tento rok sa nám stavy podarilo naplniť, ale siahli sme aj na vzdelávajúcich v dôchodkovom veku a pomohla nám aj Materiálovotechnologická fakulta Slovenskej technickej univerzity," informoval riaditeľ školy Peter Papík.

Ako doplnil, čo sa týka samotného vzdelávania, škole pomáha projekt Študuj dopravu, ktorý zastrešuje ministerstvo dopravy. "V ňom sa stretávame so zamestnávateľmi a pri týchto stretnutiach si vymieňame názory. Od zamestnávateľov sa dozvedáme ich požiadavky a my sa to snažíme preniesť do učebných osnov a pripraviť im absolventov takých, akých ich potrebujú," povedal riaditeľ.