Tip na článok
Ján Počiatek: Minister dopravy už nie je najbohatší politik, ostatné príjmy neuviedol. Na manželkine rolexky by podľa priznania robil dva roky.

Politici a priznania: Počiatek by len na ženine rolexky robil 2 roky!

Väčšina poslancov nepriznáva paušálne náhrady prevyšujúce tisíc eur a majetkové priznania politikov zostávajú zdrapom papiera.

Galéria k článku (5 fotografií )
Napríklad na premiére erotického filmu 50 odtieňov sivej sa Počiatková blysla rolexkami z bieleho zlata, vykladanými diamantmi a s remienkom z krokodílej kože, aké sa predávali za 74-tisíc eur.
Ján Počiatek: Minister dopravy už nie je najbohatší politik, ostatné príjmy neuviedol.
Miroslav Beblavý: Chce sprísniť zákon, no paušálne náhrady v majetkovom priznaní neuviedol.

Väčšina poslancov neuvádza v majetkových priznaniach skoro polovicu príjmov. Ide o paušálne náhrady, ktoré im majú slúžiť na cestovanie a stretávanie s voličmi. Keďže je to dobrovoľné, priznáva ich zhruba len každý piaty volený zástupca ľudu platený z našich peňazí.

Majetkové priznania nezriedka nezodpovedajú skutočnosti a sú skôr akousi potemkiniádou pre občanov ako skutočným zrkadlom majetkových pomerov politikov. Zmeny v majetkových priznaniach sa dotkli aj rebríčka najbohatších politikov.

Každý piaty

Paušálne náhrady tvoria podstatnú časť poslaneckého platu. K základným 1 961 eurám totiž dostávajú 1 385 alebo 1 615 eur v závislosti od trvalého bydliska. Nárok na vyššiu sumu majú mimobratislavskí poslanci.

Hoci ide o nemalú sumu prevyšujúcu priemernú mzdu bežného občana, väčšina poslaneckých majetkových priznaní na to vyzerá. Poslanci podľa nich zarobia ročne okolo 24-tisíc eur.

Je to síce viac ako ročný príjem poctivo pracujúceho našinca, no oči to až tak nekole. A možno to je dôvod, prečo väčšina našich zákonodarcov „zabúda“ uvádzať paušálne náhrady.

V poslaneckých laviciach sa vlani vystriedalo stošesťdesiatjeden ľudí. Národná rada má síce stopäťdesiat poslancov, do finálnej štatistiky však treba započítať aj tých, ktorí po vlaňajších voľbách nastúpili do Europarlamentu, ich náhradníkov, odvolaných ministrov a ľudí, ktorí po ich návrate museli z parlamentu odísť.

Výsledok? Iba tridsať volených zástupcov ľudu priznalo štedré paušálne náhrady, ktoré vysoko prevyšujú priemernú mzdu na Slovensku. Približne štyria z piatich poslancov tak príjem 16 620 alebo 19 380 eur ročne jednoducho nepriznávajú.

Čítajte viac:

Vychytená Papiernička už poslancov neláka. Ľudové ceny sú minulosťou

Nezmyselné

Najviac poslancov v Národnej rade má vládny Smer. Vlani sa v poslaneckých kreslách vystriedalo osemdesiatšesť smerákov vrátane bývalého šéfa parlamentu Pavla Pašku a ďalších, ktorí už tento rok nesedia v budove na bratislavskom hradnom kopci.

Paušálne náhrady priznalo len osem smerákov. Percentuálne najpoctivejší boli pri uvádzaní poslaneckých náhrad nezaradení poslanci. Zo štyroch členov hnutia Skok, ktorí sedia v parlamente, priznali náhrady traja. Uviedol ich aj bývalý poslanec za SDKÚ Viliam Novotný, ktorý teraz reprezentuje Šancu.

K najdisciplinovanejším patrili aj členovia poslaneckého klubu KDH - poslanecké náhrady uviedli viac ako tri pätiny poslancov. Možno aj preto, že poslaneckému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý priznania kontroluje, predsedá ich kolega Alojz Přidal.

Zaujímavé je, že na stránke Národnej rady nemá uvedené paušálne náhrady Miroslav Beblavý zo Siete, ktorý sa už roky snaží sprísniť zákon definujúci pravidlá majetkových priznaní. „Paušálne náhrady nie sú príjmom podľa zákona,“ dôvodí. Na otázku, prečo ich neuviedol, keď kolónka existovala, hoci bola dobrovoľná, odvetil, že v tom nevidel zmysel.

Poslanecké náhrady neuviedol nik z členov poslaneckého klubu Most-Híd, na nule skončilo aj oklieštené SDKÚ-DS.

Nemusia

„Je to možnosť, ktorú formulár poskytuje, nie povinnosť. Slúži na to, aby mali občania prehľad,“ vysvetľuje šéf poslaneckého výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Přidal, ktorý kolónku s paušálnymi náhradami vyplnil.

Nový formulár na majetkové priznania sa teda tvári transparentne, no funkciu neplní. Potvrdzuje to aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair Play: „Zákon je veľmi zlý. Systém by mal byť prehľadný, aby boli príjmy porovnateľné.“

Donedávna však poslanci nemali ani možnosť uviesť paušálne náhrady, keďže tie nepodliehajú dani z príjmu a nepovažujú sa za príjem. Paušálne náhrady majú poslancom slúžiť napríklad na cestovanie za voličmi alebo úhradu telefónov.

Naši volení zástupcovia pritom majú, podobne ako študenti a dôchodcovia, vlaky zadarmo. Navyše nemusia predložiť žiadne doklady a potvrdenia, na čo paušálne náhrady minuli a či dané aktivity súviseli s prácou.

Teoreticky sa tak môže stať, že nejaký menej aktívny poslanec si ich bude šetriť a peniaze daňových poplatníkov použije na niečo úplne iné.

Po príklady netreba chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť za rieku Morava do Českej republiky. Nebohý expremiér Stanislav Gross pred smrťou tvrdil, že luxusný pražský byt, pre ktorý musel odísť z premiérskeho kresla, financoval z poslaneckých náhrad.

Použil rovnaké „zdôvodnenie“ ako súčasný premiér Bohuslav Sobotka, ktorý, aspoň podľa jeho tvrdenia, financoval byt v Prahe za vyše sedem miliónov korún, takmer 260-tisíc eur, z poslaneckých náhrad.

Český poslanec Libor Ambrozek, ktorý sa priznal, že z nich financoval stavbu domu, musel dokonca stiahnuť kandidatúru na post námestníka hajtmana v Juhomoravskom kraji.

Čítajte viac:

Chľast a cigarety: Kancelária NR SR ich bez hanby objednala poslancom

Vedľajšie príjmy sú nepovinné

Ďalším výrazným nedostatkom nového formulára na majetkové priznania sú bočné príjmy, ktoré mali nemalý vplyv na rebríček najbohatších politikov. V minulosti sa na prvých priečkach striedali smeráci Ján Počiatek a Robert Kaliňák.

Minister dopravy Počiatek, známy prinajmenšom okázalým životným štýlom manželky, z neho tentoraz vypadol. „Stále na túto otázku odpovedám rovnako, že som si splnil do bodky povinnosti podľa zákona. Keď bude akákoľvek novela prijatá, tak si opäť do poslednej bodky splním povinnosť,“ odbil nás ešte v máji pred zverejnením priznaní.

Keď sa však priznania objavili na stránke Národnej rady, v tom Počiatkovom vedľajšie príjmy chýbali. „Minister poskytol informácie o svojich príjmoch v súlade s platným zákonom - tento rok bola spomínaná kolónka označená ako nepovinný údaj.

Ak sa legislatíva v budúcnosti zmení, vždy bude vo zverejňovaní majetkových pomerov postupovať podľa zákona,“ hájil hovorca ministerstva Martin Kóňa svojho nadriadeného.

A tak minister, ktorý za rok 2012 priznal, že mimo funkcie zarobil asi 621-tisíc eur a v roku 2013 267-tisíc eur, vyzerá, akoby poriadne schudobnel.

Zákon totiž verejným funkcionárom prikazuje zverejňovať len príjmy z iných zamestnaní alebo činností. Pasívne príjmy, ako napríklad dividendy či prenájmy, už prezradiť nemusia. „Je to tiež dobrovoľné. Politik to môže uviesť, ale musí dať ešte aj súhlas na zverejnenie,“ dodáva Přidal.

Rebríček sa zmenil

Niektorí politici, ako napríklad Počiatkov kolega Kaliňák, však nemali s uvedením vedľajších zárobkov problém. Minister vnútra priznal, že mimo vlani zarobil viac ako 341-tisíc eur. Najviac si však „privyrobil“ poslanec Juraj Miškov - za minulý rok to bolo vyše 604-tisíc eur na prenájme, predaji nehnuteľností a predaji obchodného podielu.

Počiatkovi zrejme prekážal imidž boháča nepopulárny medzi voličmi Smeru, a tak využil možnosť neuviesť vedľajšie príjmy. Predtým sa však netajil svojím majetkom. Žije v okázalom dome na prestížnej bratislavskej adrese, ktorého cenu makléri odhadovali na 3,5 milióna eur.

Jeho žena Ivana sa ukazuje na verejných akciách v odevoch z dielní popredných módnych návrhárov. Napríklad na tohtoročnej premiére erotického filmu 50 odtieňov sivej sa blysla rolexkami z bieleho zlata, vykladanými diamantmi a s remienkom z krokodílej kože, aké sa predávali za 74-tisíc eur.

Počiatek pritom za vlaňajšok priznal príjmy, čo by ledva stačili na polovicu takých hodiniek. „Zrejme mu už prekáža, že je vnímaný ako jeden z najbohatších politikov,“ pripúšťa Wienk. Počiatkov hovorca na otázku, či je to naozaj tak, neodpovedal.

Nič konkrétne

Majetkové priznania však majú aj ďalšie slabiny. Hoci politici uvedú napríklad príjmy z dividend, nemusia vysvetľovať, o aké firmy ide. „Trikrát sme robili zmenu zákona, naposledy to zastavil Paška. Bola to dlhá diskusia,“ pripomína šéf poslaneckého výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Přidal.

Kritická je aj Wienk: „Dlhodobo kritizujeme, že občania nemajú prehľad o príjmoch a majetku verejných funkcionárov. Zákon je potom fraška a dovoľuje zatajovať príjmy.“

Dodáva, že ak sú niektoré časti dobrovoľné, politici si môžu dovoliť nevyplniť ich. „My ako krajina a občania im to povoľujeme,“ zdôrazňuje Wienk. Roky praxe ukazujú, že politikov budú do zmeny pravidiel nútiť voliči. Možnosť budú mať už na budúci rok, keď by mali prísne rozlišovať medzi populistickými deklaráciami politikov o transparentnosti a boji s korupciou a skutočnosťou.

VIDEO Plus 7 Dní