Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) rešpektuje rozhodnutie Najvyššieho súdu. Za dôležité Mikulec považuje to, že stíhanie Kaliňáka je vo všetkých skutkoch dôvodné a vyšetrovanie pokračuje. "To, že Najvyšší súd rozhodol, že už nie sú dôvody na kolúznu väzbu, je absolútne legitímne, ale vyšetrovanie sa týmto nekončí. Róbert Kaliňák zostáva obvinený a orgány činné v trestnom konaní budú ďalej pokračovať," povedal v reakcii Mikulec.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš vníma rozhodnutie súdu ako dôkaz, že súdy pracujú nezávisle, "nie na objednávku, ako to bolo zvykom za čias vlád Smeru". Predstavitelia Smeru-SD sa podľa vicepremiérky a šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej vyhrážajú polícii a súdom vždy, keď im rozhodnutia nevyhovujú. "My súd rešpektujeme. Pripravme sa však na ďalšie útoky Smeru na právny štát," vyhlásila na sociálnej sieti.

FOTO z prepustenia Kaliňáka v GALÉRII.

Kaliňáka vzal Špecializovaný trestný súd do kolúznej väzby 23. apríla. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie. Exministra vnútra vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil spolu s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.