Tip na článok
Remišová, Černá aj Blahová (zľava doprava) majú s adopciou osobnú skúsenosť.

Političky, ktoré si adoptovali deti: Je adopčný proces na Slovensku nastavený dobre?

Myslíte si, že adopčný proces je u nás dobre nastavený alebo v ňom treba niečo zmeniť? - opýtali sme sa Natálie Blahovej, Veroniky Remišovej a Evy Černej.

Natália Blahová

Myslím, že tento proces funguje pre žiadateľov celkom dobre. Niektorí namietajú, že dlho trvá, no podľa mňa čas čakania má svoj význam. Jednak praktický, keď treba vyhodnotiť podmienky rodiny, a potom psychologický. Aj dieťa sa narodí od počatia až za deväť mesiacov. Za ten čas má rodina možnosť zvyknúť si a pripraviť sa, že ich bude o jedného viac.

No z pohľadu dieťaťa je proces naozaj plný nástrah a predlhých lehôt, ľudských zlyhaní a nepozornosti. Preto málo detí je v náhradných rodinách. Tisíce ich zostanú v detských domovoch. Som presvedčená, že väčšina z nich by tam vôbec nemusela byť.

Veronika Remišová

V adopčnom procese by sa mal zmeniť predovšetkým prístup súdov. Mali by dodržiavať zákonné lehoty, veď nejde o tovar, ale o životy detí. Sú súdy, ktoré fungujú ukážkovo, no existujú aj také, kde je to doslova katastrofa. A vy nezmôžete nič, môžete len volať, pýtať sa, prosiť, či už konečne vytýčili pojednávanie.

Takisto by sa malo prísne kontrolovať dodržiavanie zákona o umiestňovaní malých detí do profesionálnych rodín. Po úspešnom absolvovaní prípravy a návštevách sociálneho pracovníka vo vašej domácnosti ste zapísaní na zoznam. Dĺžka čakania je v každom regióne iná, v Bratislave je to priemerne dva a pol roka.

Niektorých kamarátov stresovali najmä neohlásené návštevy v domácnosti, kde pracovníci kontrolovali aj obsah špajzy, no musím povedať, že u nás všetko prebehlo korektne a profesionálne. Iba raz som musela otvárať skriňu a ukázať, že mám veci pekne poukladané. No a potom prídu súdy.

Tie sú často najslabším článkom v procese. Nám trvalo len vytýčenie pojednávania o predosvojiteľskej starostlivosti takmer deväť mesiacov od podania návrhu! Súdy často zamietajú predbežné opatrenia, čiže dieťatko prideľujú do detského domova, kde „čaká“.

Detský domov by mal mať sieť profesionálnych rodičov, ktorí dočasne nahrádzajú rodiny, najmä kým je dieťa malé. Profesionálny rodič je zamestnancom domova, no o dieťa sa stará 24 hodín vo svojej vlastnej rodine. Dieťa tam plne zažíva starostlivosť a láskavosť jednej osoby.

Eva Černá

Určite by som žiadateľom poradila, aby sa nevzdávali, nech je to akokoľvek ťažké. Mne sa nepáčili psychologické otázky pri skúmaní našej vhodnosti, no prehryzla som to. Na súde som sa cítila ako trestanec a nie ako ten, kto zachraňuje dieťa. No všetko je za nami a Linduška má dnes už pätnásť rokov. Nech prídu akékoľvek ťažkosti a starosti, výsledok, že ju máme, stál za to.

Hoci sa od čias našej adopcie mnoho vecí upravovalo, som presvedčená, že to ide stále veľmi zložito. Systém má byť prísny, ale nesmie byť skostnatený a ťažkopádny. Musí veľmi flexibilne reagovať na realitu, pretože deťom v detských domovoch plynie čas inak ako nám ostatným.

O slovenských politikoch, ktorí si adoptovali deti, sa dočítate v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní