Tip na článok
Na detektor?: Igor Matovič neváhal poslať na detektor lži politické ikony, ako bol Vladimír Palko i František Mikloško. Bude požadovať to isté od Daniela Lipšica?

Politický sobáš: Budú Matoviča zaujímať Lipšicovi igelitkoví darcovia?

Čo majú spoločné Igor Matovič a Daniel Lipšic? Okrem čiastočnej zhody v programe ich spája aj čudné financovanie strán.

Na politickej scéne sa schyľuje k sobášu roka. Teda skôr k registrovanému partnerstvu. Osempercentné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča plánuje ísť do volieb spolu s dvojpercentným Danielom Lipšicom a jeho Novou väčšinou (NOVA). Bez Matoviča by Lipšic a NOVA zostali pred bránami parlamentu.

Čo majú títo dvaja politici spoločné? Okrem čiastočnej zhody v programe ich spája aj čudné financovanie strán. Zatiaľ čo Igor Matovič spravuje OĽaNO ako rodinnú firmu, Daniel Lipšic nevie preukázať pôvod desaťtisícov eur, ktoré vložili darcovia v hotovosti na účet tieňovej štruktúry NOVA - občianskeho združenia Sen pre Slovensko.

Práčka?

V máji 2012 Daniel Lipšic a Jana Žitňanská ohlásili odchod z KDH. Vybrali sa do terénu, údajne aby ľuďom počas letných grilovačiek hovorili o svojich víziách a sondovali, či nájdu podporu. Daniel Lipšic založil iniciatívu Sen pre Slovensko, ktorá sa v júni 2012 pretransformovala na občianske združenie, jeho štatutárom sa stal aktuálny podpredseda strany NOVA Gábor Grendel.

Práve toto občianske združenie slúžilo na prefinancovanie politických aktivít Daniela Lipšica a jeho ľudí, ktoré v novembri 2012 vyústili do registrácie politickej strany NOVA.

Zakladatelia novej strany oficiálne vyhlásili, že v priebehu leta 2012 minuli na stranícke aktivity desaťtisíc eur. Gábor Grendel to spresnil, keď pre denník Sme v novembri 2012 potvrdil: „Ja, Daniel Lipšic a Marcel Klimek sme dali po štyritisíc a Jana Žitňanská dvetisíc eur.“ Spolu to teda bolo štrnásťtisíc, nie desať, ako tvrdil krátko predtým Lipšic.

Vzápätí prišiel denník Pravda s ďalšími číslami. Podľa neho v auguste 2012 pripísali na účet občianskeho združenia tri vklady vo výške 60-tisíc eur.

K štedrým darcom patril futbalový tréner Petržalky Tomáš Medveď, ktorý dal 30-tisíc eur, futbalista z klubu Rača Andrej Kalina dal 20-tisíc a pomerne neznáma herečka z Novej scény Katarína Ivanková darovala združeniu desaťtisíc eur. K tomu ešte pribudlo dvadsaťtisíc eur od manažéra spoločnosti CBRE Olivera Galatu.

Zaujímavé je, že futbalisti a herečka vložili peniaze na účet v hotovosti v ten istý deň. V tom čase však platilo, že fyzická osoba môže právnickej osobe v hotovosti darovať najviac päťtisíc eur. Podobné transakcie s peniazmi v igelitke vraj preskúmala aj banka.

Futbalista je prepojený s biznisom rodiny Hegedüšovcov. Foto: TAS

Kamarátske väzby

Podľa informácií, ktoré získala redakcia týždenníka PLUS 7 DNÍ, majú igelitkoví sponzori predsa len niečo spoločné. Konateľom spoločnosti CBRE, odkiaľ pochádza jeden z darcov Oliver Galata, je istý Tomáš Hegedüš. Ide o syna niekdajšieho sponzora Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Vincenta Hegedüša.

Ten vlastnil spoločnosť Autotrend, s. r. o., ktorá je autorizovaným predajcom a servisom značky Opel. Autotrend prešiel v roku 2011 transformáciou a odvtedy je jej vlastníkom schránková firma Delaware Creat Corporation.

Vincent Hegedüš prenajal svojho času autorizovaný servis spoločnosti Autotrend Fleet Services, ktorej majiteľom nie je nik iný než ďalší igelitkový darca Lipšicovho Sna pre Slovensko - Tomáš Medveď.

Podľa našich informácií má konglomerát Autotrend dlhy voči Finančnej správe aj lízingovej spoločnosti. Na DPH dlhuje okolo milióna eur a lízingovke nezaplatil ďalších 800-tisíc.

Zasvätení z prostredia autobiznisu tvrdia, že práve preto má predajca problémy s licenciou na vozidlá Opel. Koncern General Motors má totiž výhrady voči neprehľadným finančným praktikám.

Na jednej strane má spoločnosť Tomáša Medveďa finančné ťažkosti, na druhej strane si môže dovoliť darovať 30-tisíc eur občianskemu združeniu, z ktorého vznikla politická strana. Lipšicov Sen pre Slovensko tak prijal dar od osoby, ktorá obchoduje so schránkovou spoločnosťou. Futbalista Andrej Kalina sa zase pozná s Medveďom.

Kto je Hegedüš

Vincent Hegedüš nebol síce členom KDH, ale vždy mal úzke styky s nitrianskou skupinou okolo Pavla Hrušovského a Pavla Abrhana. Cez nich sa zoznámil aj s Ivanom Šimkom i so súčasným predsedom KDH Jánom Figeľom. V politických kuloároch sa šepká, že práve Hegedüš stál za nápadom navrhnúť na post generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Podnikateľ vlastnil hotel Šachtička pri Banskej Bystrici, v ktorom sa stretávali nielen predstavitelia KDH. Od roku 2013 má hotel neprehľadnú vlastnícku štruktúru. Jeho akcionárom je cyperská schránka Tangeraco Investment Limited z Larnaky, no Hegedüš je stále predsedom predstavenstva.

Otázne je, odkiaľ sa pri takomto pozadí „zrazu“ nabrali desaťtisíce eur, ktoré Medveď, Kalina a Ivanková priniesli v igelitkách do banky. Strane NOVA sme zaslali viaceré otázky týkajúce sa pôvodu darov pre OZ Sen pre Slovensko, odpovede sme však nedostali.

Pýtať sa môže Igor Matovič, ktorý NOVU zoberie pod svoje krídla. A Matovič, keď sa pýta, rád núti partnerov sadnúť si na detektor lži, ako to svojho času spravil Vladimírovi Palkovi, Františkovi Mikloškovi, Petrovi Zajacovi a Martinovi Mojžišovi. Tí to odmietli a na kandidátke OĽaNO nakoniec neboli.

VIDEO Plus 7 Dní