Tip na článok
Pavel Čupka: To je spravodlivosť. Bývalý sponzor HZDS štátu dlhuje na daniach milióny. Dostal však iba podmienku.

Politický sponzor čachroval s miliónovými daňami. Do väzenia nepôjde - podľa súdu je príliš starý

Súd vyriekol konečný verdikt nad prvým veľkým sponzorom HZDS, bývalým majiteľom pivovaru Urpín.

Galéria k článku (4 fotografie )
S Mečiarom: HZDS pomáhal Čupka, vľavo, ako prvý sponzor, keď nemali v centrále na Tomášikovej ulici v Bratislave ani na zaplatenie elektriny.
Pavel Čupka: V časoch svojej najväčšej slávy.
Bezmajetný dôchodca v hrdom dome: Čupka ho začal stavať ešte za svojich lepších čias, dnes jeho štafetu prebrali mladí v rodine.

Vyplatil si odmeny, na dane neostalo

„Poslať 71-ročného dôchodcu do väzenia pätnásť rokov po spáchaní skutku by bolo nanajvýš prísne. Hlavne z našej strany by to bolo rozhodnutie nespravodlivé. Posledné dva roky sa v prípade vôbec nekonalo, stál u nás na krajskom súde kvôli zmene sudcu,“ vysvetľoval predseda senátu Jozef Mikluš pohnútky, ktoré viedli ku konečnému, teraz už právoplatnému verdiktu. Okrem dvojročného podmienečného trestu odňatia slobody súd zakázal Čupkovi najbližších päť rokov podnikať.

Čupka si rozhodnutie vypočuť neprišiel, na súd poslal len obhajcu. Ten zopakoval Čupkove tvrdenia z predošlých pojednávaní. Vraj peniaze na účtoch v jeho spoločnosti síce boli, ale kvôli zlej ekonomickej situácii musel uprednostniť dôležitejšie veci ako platenie daní. V prvom rade mu šlo o udržanie chodu firmy a zabezpečenie platov pre zamestnancov pivovaru.

Súd mu teraz odkázal, že celkom tak to nebolo. Pred platením daní totiž uprednostnil aj poskytovanie pôžičiek, či vyplácanie odmien svojmu synovi i sebe samému. A nešlo o malé sumy. Odmeny sa pohybovali na úrovní sedem - osem miliónov slovenských korún!

Kedysi mal moc

Už za socializmu bol Čupka známy ako vplyvný človek. Pracoval v mäsiarni, čo bolo v tých dobách niečo ako zlatá baňa. Pivovar Urpín získal hneď po prevrate v roku 1991 v rámci malej privatizácie. Vydražil ho za tristotridsať miliónov slovenských korún. Peniaze na vyplatenie pivovaru si požičal v banke. Úver mu vybavoval Július Gašpar, ktorého mafiánsky bos Mikuláš Černák nazýval svojim ekonomickým poradcom. Po Černákovom zatknutí Gašpara zamestnal Čupka v pivovare.

O svojom sponzoringu Mečiarovej strany Čupka pre PLUS 7 DNÍ povedal: „HZDS vtedy ešte len začínala, centrála sa sťahovala na Tomášikovu ulicu. Volal mi Michal Kováč, ktorý mal na starosti ekonomiku, že nemajú na zaplatenie elektriny. Komu inému mal volať, keď tu boli samé štátne podniky? Celú fabriku vtedy vlastnil iba Čupka. Tak som pomohol. Dal som peniaze.“

Neskôr sa Čupka stal aj členom tejto strany a krátko zastával funkciu jej krajského šéfa.

Kriminálna minulosť

Pri vyhlasovaní rozsudku nad Pavlom Čupkom na súde zaznelo, že sa na neho hľadí ako na netrestaného človeka. Trestné činy, za ktoré bol odsúdený v v rokoch 1970, 1972, 1973, 1980 a 1981 už má zahladené.

Zaplatením peňažného trestu vo výške stotisíc slovenských korún sa „zotrel“ aj jeho posledný exces z roku 2001- ublíženie na zdraví.

VIDEO Plus 7 Dní