Miera nespokojnosti ľudí na Slovensku dosahuje rekordné čísla. "Tento parameter je skúmaný od roku 1998 a za celú dobu 24 rokov nedosiahol takúto kritickú úroveň," vyhlásila hlava štátu. Podľa nej je jasné, že vláda má ťažkú situáciu kvôli krízam. "Za nebezpečné však považujem, že mnohé z nich manažuje spôsobom, ktorý do posledných okamihov robí z krízy drámu. Nie sme futbaloví fanúšikovia, aby sme si vyberali, komu viacej fandíme, či dôverujeme," vyhlásila prezidentka.
Výsledkom domácej politiky je podľa nej nebývalý zmätok, keď verejnosť stráca prehľad aj v tom, kto naozaj vládne a kto je v opozícii.

A tu je pasáž, ktorá je podľa politológa najzásadnejšia. 
"Takto to ďalej na Slovensku ísť nemôže bez toho, aby boli ničené zvyšky dôvery verejnosti a súdržnosti našej spoločnosti. Ak to vládna koalícia nedokáže zvrátiť, potom nám hrozí, že politická kríza prerastie do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude lepšie umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov," vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová. 

Politológ Tomáš Koziak považuje túto časť za najsilnejšie posolstvo. "Je to niečo, čo by sme mohli nazvať najtvrdším odkazom. Pani prezidentka sa už v tomto duchu niekoľkokrát vyjadrila, že pokiaľ by tento problém v rámci fungovania tejto vlády pokračoval, predčasné voľby by mohli byť riešením. To považujem za najtvrdší odkaz politikom, pretože v tomto prípade sa bavíme o tom, že poukazuje na to, že vláda si nesplnila základnú funkciu a to je schopnosť kvalitne vládnuť."