Politológ Radoslav Štefančík nevidí odovzdanie štátnych vyznamenaní trojici z Bielej légie až tak tragicky. „Pozeral som diskusiu historikov profesora Letza a kritika vyznamenaní pána Šumichrasta. Argumenty pána Letza boli hodnovernejšie a silnejšie,“ vraví politológ a dodáva, že sa z vyznamenaní robí väčšie haló, ako by sa patrilo. „Vyznamenanie dostal aj pán Rudolf Schuster, bývalý vysokopostavený predstaviteľ komunistického režimu, ktorý je považovaný za zločinecký tiež. Ak kritizujeme prezidentku za vyznamenanie pánom, ktorí mali byť členmi Hlinkovej mládeže, mali by sme kritizovať všetky hlavy štátu, ktoré oceňovali bývalých pionierov a zväzákov. Asi by sme nemali robiť rozdiely medzi dvoma zločineckými režimami,“ myslí si.

Mohlo by vás zaujímať aj:

Ku kritike zo strany Petra Weissa dodáva, že pôsobil v KSČ, nedemokratickej inštitúcii, ktorá nám brala slobodu. „O Bielej légii vieme, že bojovala proti komunistickej strane, teda je to z jeho strany zaujaté,“ dopĺňa s dôvetkom, že kauza sa zbytočne nafúkla.

Prezidentka sa za udelenie vyznamenaní trojici popravených mladíkov neskôr ospravedlnila. Palác plánuje sprísniť kontrolu a posudzovanie navrhnutých osobností na vyznamenania. Podľa informácií už spomínaného bývalého politika a veľvyslanca Petra Weissa však komisia, ktorá má posudzovanie vyznamenaní na starosti, odmietla trojicu z Bielej légie. Cenu dostali napriek tomu.