V tento deň do konca života nezabudnú, aj keby chceli. Desivé stretnutie s ozrutným predátorom im zostane v pamäti navždy. Dvaja Mirovia, poľovník a lesník, sa v prvý májový deň skoro ráno vydali na lov. V lesoch kúsok od obce Višňové sa im pošťastilo zazrieť divú sviňu. Neváhali a na zver vystrelili. Lenže sa im stratila z očí, a tak sa ju vydali dohľadať do hustého drevinového porastu. Ako sa približovali k úlovku, vyrušili ďalšieho obyvateľa hory - vyše stokilového medveďa hnedého.
Okamihy hrôzy
Dvaja muži zostali v sekunde ako obarení, keď z tŕnia začuli ručanie. Otočili sa smerom k zdroju ohlušujúceho revu a pochopili, že im ide o život. „Ani krok by ste neurobili, keby ste to počuli. Hrozný lomoz a ryčanie, smrteľníkovi z toho stuhne krv v žilách,“ spomína poľovník na medveďa, ktorý sa pred ich príchodom zrejme ticho skrýval v poraste, takže dvojica kamarátov nemala o jeho prítomnosti ani poňatie.
Všetko sa zomlelo v rýchlom tempe. Nebol čas na žiadne rozmýšľanie, museli konať. Z ničoho nič stáli zoči-voči smrti - priamo na nich sa vyrútilo obrovské zviera. „Mohutný medveď vybehol z tŕnia, prehnal sa popred mňa a zaútočil. Kamaráta valcoval pod sebou a začal ho pred mojimi očami mordovať. Ešte som stihol na neho vystreliť,“ pokračuje v opisovaní hrôzostrašných momentov. Medveďa výstrel vyrušil, zoskočil z lesníka a útok nasmeroval na neho. „Veľkú papuľu som mal pár centimetrov od tela, cítil som dych zvieraťa. Vtom som pocítil bolesť, obrovské zuby sa mi zahryzli do ruky,“ opisuje poľovník chvíle hrôzy. „Ruku som mal v tlame aj s flintou. Tá mi potom vypadla.“
Ako pamiatka na súboj s macom mu na puške zostali zárezy od tesákov. Celý útok trval len pár desiatok sekúnd, ale pre Mira to boli nekonečné chvíle. „Dostal som šupu, že som letel päť metrov. A to mám sto kíl,“ hovorí s tým, že z dramatického kontaktu vyviazli živí len zázrakom. „Keby tam bol človek sám, nemá najmenšiu šancu.“ Oboch mužov následne ošetrili v žilinskej nemocnici a sú mimo ohrozenia života. Lesník Miro však ešte zostal pre istotu pár dní na pozorovaní.
Čo robiť pri stretnutí so šelmou?
Najrizikovejšie obdobie pre konfliktný kontakt človeka so zvieraťom je počas medvedej ruje - od polovice apríla do konca júla. Ak natrafíte na medveďa, však neznamená, že automaticky na vás zaútočí. Pri stretnutí na krátku vzdialenosť je dôležité ho presvedčiť, že pre neho ani jeho potomstvo nie sme hrozbou. "Odporúčame ustupovať pomaly smerom, odkiaľ ste prišli, pričom neustále pozorujete správanie medveďa. Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa pohybujete v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla," ozrejmuje Jaroslav Slašťan zo zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Pri zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti počas pohybu proti vetru či pri tečúcej vode pomôže hlasité pískanie, tlieskanie či rozprávanie. "Na pozore sa treba mať predovšetkým ráno, večer a v noci. Ale aj počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov ich potravy," doplnil Slašťan.